2.10.2024 Přehled trhu: Bitcoin se propadl k 60 000 USD kvůli eskalaci konfliktu na Blízkém východě. Zlato a čínské akcie pokračují nahoru
Blízky východ se otřásá ve vyhroceném konfliktu mezi Iránem a Izraelem po vypálení několika raket na území Izraele. Bitcoin reaguje propadem až k cenové hladině 60 000 USD, altcoiny ztrácejí desítky procent. Menší korekce nebo problém pro kryptoměnové trhy?
Zlato a stříbro ve stranové korekci. Čínské akciové indexy nadále značně rostou. Tento týden získáváme nová inflační data z eurozóny a nezaměstnanost z Ameriky.
Nejvolatilnější kryptoměny
Bitcoin se dostává zpátky nad k cenové hladině 60 000 USD. Altcoiny si odepisují nižší desítky procent za den. Bude nejistota na trzích pokračovat a co to znamená pro Bitcoin? Pokud Bitcoin propadne pod nejbližší supportní pásmo 61 000 po 59 000 USD, investoři budou mít velký problém.
Stream: Bude zlato stále růst na nová cenová maxima?
Konflikt na blízkém východě a americká nezaměstnanost
Rozrůstající se konflikt na blízkém východě mezi Íránem a Izraelem eskaluje dalším bombardováním. Na trhy to přináší nejistotu před americkými volbami. Velký dlouhodobější konflikt může způsobit výrazný zvrat v amerických volbách spíše ve prospěch Donalda Trumpa. Zároveň na tuto skutečnost reaguje americká ropa prudkým růstem zpátky na 71 USD za barel.
Tento týden máme nová data pro americkou ekonomiku. Jako první je potvrzení negativního vývoje pro výrobní sektor. Dallaský výrobní index se propadl o 9 bodů. Výrobní index ISM Manufacturing PMI klesá ze 48,3 na 47,2 bodu. Dokonce i zaměstnanost ve výrobním sektoru klesá ze 47 na 43,9 bodů. Americkou ekonomiku táhnou nahoru jenom služby.
Poznámka
Všechny hodnoty těchto indexů pod 50 bodů signalizují zpomalování ekonomiky (kontrakce), hodnoty nad 50 bodů signalizují zrychlení ekonomiky.
Z eurozóny získáváme data pro inflaci. Celková inflace se dostává ze 2,2 na 1,8 procenta. Jádrová inflace klesá jen esteticky ze 2,8 na 2,7 procenta. Evropská centrální banka musí nadále držet vyšší úrokové sazby pro snížení jádrové inflace k dvou procentnímu cíli.
Ve čtvrtek a pátek nás čeká ještě zveřejnění amerických žádostí o podporu v nezaměstnání a celková nezaměstnanost. U nezaměstnanosti se předpokládá růst ze 4,2 na 4,3 procenta. Některé menší firmy oznamují další kolo propouštění. Níže připojuji graf nezaměstnanosti, který teď sleduji nejvíce. Červená křivka představuje americkou nezaměstnanost. Pokud bude následovat modrou předstihovou křivku nahoru, znamená to, že Fed přišel se snížením úrokových sazeb pozdě (v kontextu záchrany ekonomiky před propadem).
Ve svém projevu se tento týden Jerome Powell snažil snížit přehnané očekávaní dluhopisových investorů. Dle nástroje Fed Watch Tool to už vypadalo na snížení úrokových sazeb o dalších 75 bazických bodů do konce roku. Pravděpodobnost trošku klesla, avšak trhy s takto drastickým snížením nadále počítají.
Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Čínské akciové trhy pokračují v prudkém růstu
Zatímco americké akciové trhy se nadále drží poblíž historického maxima, čínské akciové indexy se začínají otáčet nahoru po dvou letech válení se na minimech. V roce 2022 si prošel čínsky akciový technologický trh značným poklesem. Ještě posledních pár měsíců byly čínské technologické akcie zatracované jako “neinvestovatelné”.
Tím pádem vám chci jen připomenout, že mainstreamový názor je málo kdy správný a vyplatí se být kontrarián. Je však nutné znát způsoby jak se chránit pokud se investice otočí proti vám.
Na týdenním grafu výše můžeme pozorovat zformování dna a silné konvergence závěrem roku 2022. Od té doby index KWEB a mnoho čínských titulů formovalo dno. Trhy se hýbou v extrémech. Nejdříve jsou extrémně překoupené (myslím na tebe S&P 500), následně se sentiment otočí a stanou se extrémně přeprodané.
Chci však upozornit, že se index KWEB pomalu dostává do zóny dlouhodobého průměru. Viz červené rezistenční zóny. Zároveň s pohybem v rámci bílého růstového kanálu bych v blízké době rád viděl náraz na horní linii a korekci současného růstu.
Po takto výrazném zhodnocení, kdy si některé tituly připsali přes 90 procent zisku, standardně přichází korekce. Čínský akciový trh se propadal z důvodů hlubokých ekonomických problémů. Oznámené stimulační balíčky však můžou vyprchat a pozitivní sentiment se může lehce vytratit i se spekulanty na čínské akcie (které jsou stále velmi levné). Buďte tedy opatrní do čeho investujete. Tam kde má jeden investor hezký zisk, se jiný vyhrabal z hluboké ztráty a rád se své pozice zbaví prodejem.
Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB
Bitcoin zpátky u 60 000 USD, mají se HODLeři připravit na další test víry?
Bitcoin se dnes ráno propadá až po 60 200 USD (burza Bitstamp). Tím pádem proráží předchozí supportní hladinu od 62 000 USD. Teď se lehce vrací po 61 500 USD. Altcoiny odepisují dvouciferné procentuální ztráty.
Nejbližší silná supportní hladina začíná právě od 60 000 po 58 000 USD. Pokles pod tuto hladinu by byl velmi negativním signálem pro další výraznější pokles kryptoměnového trhu. Na denním grafu pro Bitcoin lze pozorovat zamítnutí pod rezistenci 67 000 USD a pokles.
Tento prudký vývoj na nejistotu na trzích signalizuje, že Bitcoin je nadále rizikové aktivum. Velmi prudce reaguje na jakékoliv začínající problémy. Nebyl bych si úplně jistý, jestli bude supportní hladina 60 000 až 58 000 USD dostatečné pevná. Pokud se Bitcoin propadne níže, má zaděláno na velký problém a další test víry HODLerů. Zrovna v momentě, když už všichni z jistotou tvrdí, že se do konce roku dostane na 100 000 USD nebo výše, je nutné být opatrný.
Na detailnějším tříhodinovém grafu lze pozorovat návrat po supportní zónu. Pořád je cca 30-40 procentní šance, že to Bitcoin otočí nahoru. Tyto impulsní pohyby mohly být stále jen korekce předchozího růstu. Viz značení vln (a) až (c) dle Technické analýzy dosahující 1:1 prodloužení. Avšak nepředpokládám, že by se současný konflikt urovnal do konce týdne. Spíše nás čeká další eskalace ze strany Izraele. Další nejistota na trzích povede k výprodeji na rizikových aktivech.
Pokud tedy Bitcoin neudrží hladinu nad 60 000 USD, je ve hře další pokles k zóně kolem 52 000 až 50 000 USD.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Zlato reaguje na nejistotu na trzích prudkým růstem
Zlato se včera překvapivě rychle zvedlo zpátky nad 2 670 USD za unci. Takto rychlou otočku nahoru jsem neočekával. Podle všeho se trhy obracejí k zlatu s nejistotou co se bude dále dít na blízkém východě.
Podle střednědobého grafu zlata v horizontu jednotek týdnů až 1-2 měsíců očekávám pro zlato korekci po výrazném růstu. Korekce po 2 500 USD za unci by byla stále zdravá. Supportních zón pro otestování je tam víc než dostatek. Avšak investoři to zatím nechtějí pustit ani pod 2630 USD za unci. To je velmi zajímavý zvrat v sentimentu.
Na sociálních sítích se rozjíždějí debaty od sofistikovanějších investorů směrem k mainstreamovým médiím ohledně příležitosti na akciích těžařů zlata. Dokonce i České investiční fondy už vstupují do dlouhých pozic na těžařích. Mnoho těžařů zlata a stříbra letos vystřelilo nahoru o 50 až 200 procent.
Někomu to přijde jako značné zhodnocení. Když se však podíváte na graf úplně vpravo, můžete pozorovat velké těžaře zlata (index GDX) na historických minimech vůči ceně zlata. Níže byly už jenom v roce 2016. Zvedají se z extrémně přeprodané pozice.
U juniorních težařů je to ještě výraznější a pohybují se na valuacích formující nové historické minimum. Býčí trh v tomto sektoru reálně ještě ani nezačal. Zatím rostou jen velcí těžaři. Positivní sentiment se musí přetransformovat přes celý řetězec přes menší těžaře, developery až po explorativní společnosti. Akvizice v sektoru za první tři kvartály roku 2024 hravě převyšují akvizice v sektoru za posledních 10 let.
Když jsme se nahoře dívali na silné divergence čínského indexu KWEB na týdenním grafu, pro akcie v sektoru drahých kovů jsou ještě výraznější. Těžaři zlata se jako skupina dostávají svou free cashflow marží nad 40 procent, čím překonávají s přehledem všechny kategorie v indexu S&P 500. S rostoucí cenou zlata a stříbra generují obrovské sumy volného cashflow. Retailový investor to z nějakého důvodu ignoruje a dále si spekuluje na “shitcoinech” nebo AI akciích.
Právě toto je důvod, proč se poslední rok snažím do přehledů trhu zapojovat i analýzu ceny zlata a stříbra. S rostoucí cenou drahých kovů se bude pomalu vracet i běžný investor do tohoto sektoru, většina však pozdě a na konci růstového cyklu. Retailový investor standardně nakupuje na vrcholu a zaplatí zisky pro důvtipnější účastníky trhu. Proto je vhodné mít na trzích kontrariánský postoj a odhadovat několik měsíců v předstihu co bude mít největší potenciál růstu i díky využití technické analýzy.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO