3 důvody, proč dominance BTC může být nespolehlivým ukazatelem

Míru dominance Bitcoinu jistě každý z vás zná. Jedná se o procentuální podíl celkové tržní kapitalizace Bitcoinu z celkové kapitalizace všech kryptoměn na trhu. Tento ukazatel je hojně používán, o jeho spolehlivosti však začínají kolovat pochybnosti.

(Ne)Spolehlivost dominance BTC

V první řadě však musíme na obhajobu metriky dominance Bitcoinu říct, že se jedná o velmi používaný a často zobrazovaný údaj. Sledují ho snad všechny stránky s cenami a rankingem kryptoměn, jako je Coin360 a CoinMarketCap a určitě ho můžete nadále používat. Jeho spolehlivost však přesto nemusí být úplně ideální – třeba pro určení altcoinové sezóny. Zde si řekneme 3 důvody, proč.

Free float – problém s volným pohybem

Dominance Bitcoinu je velmi jednoduše odvoditelný ukazatel. Právě jednoduchost jeho výpočtu je jedním z hlavních důvodů, proč se stal tak populárním. Totéž platí pro výpočet tržní kapitalizace, ze které je odvozen. Kapitalizace, tedy násobek tržní ceny celkovým množstvím, se používá jak u BTC a dalších kryptoměn, tak i u akcií, podílových fondů a vůbec většiny obchodovatelných aktiv.

Problém však nastává, když je obchodovaná část jednotek v porovnání s celkovým množstvím velmi malá. Některé z celosvětově nejrelevantnějších akciových indexů, jako je S&P 500 a Nasdaq-100, jsou založeny na konceptu úpravy „free float“. To znamená, že se neberou do úvahy akcie, které se nemohou volně pohybovat.

Kryptu stále chybí transparentnost

Regulované akcie mají snadno dostupné informace o dostupnosti. Ačkoli u Bitcoinu je transparentnost jedním ze základních principů, není to případ každé kryptoměny. Větší problém je, že lze jen hádat, kolik BTC bylo za ta léta ztraceno. Některé studie předpokládají, že až čtyři miliony bitcoinů jsou navždy pryč, včetně cca jednoho milionu mincí vytěžených Satoshim. 

U forků je to ještě větší problém. Například Bitcoin Cash (BCH) má jednu třetinu své zásoby, která se nikdy nikdo nedotkl. Dalším příkladem můžou být investiční fondy, kde zpravidla není možnost, jak by si investor mohl nechat vyplatit podkladové BTC aktivum.

Lze namítnout, že v nedotčených a ztracených kryptoměnách nedošlo k velké změně. Proto by to nemělo ovlivnit novější údaje o dominanci BTC. I když je to pravda, nebere se v úvahu ekvivalentní nafouknutí kapitalizace těchto mincí.

Agresivní nabídkové kalendáře a dvojí započítání

Podle údajů Messari bude jen v roce 2020 v oběhu o 20 % více XRP. Dále např. Compoundu (COMP) o 40 %, Stellaru (XLM) o 17,4 %, ZCashe (ZEC) o 15,6 %, Polkadotu (DOT) o 13,8 % či Cosmosu (ATOM) o 10 % více.

Proč je to zajímavé a problematické? Zvýšení nabídky altcoinů nemusí nutně zvýšit jejich tržní kapitalizaci. To bude záviset na jednotkové změně ceny pro každou kryptoměnu. Nicméně tento inflační tlak na altcoinech vyvíjí negativní vliv na míru dominance Bitcoinu.

Také případy dvojího započítání opticky snižují dominanci BTC. Pro každý vydaný DAI existuje koš dalších kryptoměn, které jej podporují. Totéž lze říci o ERC-20 tokenu Wrapped BTC (WBTC), který je podložený 1: 1 Bitcoinem.

Závěr

Kromě tří uvedených důvodů tu máme ještě stablecoiny, které v podstatě vůbec nejsou kryptoměnami, ale pouze krypto ekvivalentem fiat měn. Po jejich vyřazení bychom se s dominancí BTC dostali na úplně jiné hodnoty. A když vezmeme ještě do úvahy neustálý přísun nových a nových coinů a tokenů, nedávno třeba Polkadot, skutečně si již nemůžeme být 100% jistí třeba tím, že nedávný propad dominance BTC pod 60 % spolehlivě detekuje altcoinovou sezónu.

Zajímavost :  Kdepak kryptoměny, zločinci pro praní peněz preferují fiat

Zdroj Zde