Braňte zdraví své firmy, prověřujte si obchodní partnery
Než se vrhnete do podnikání s novým obchodním partnerem, důkladně si prověřte, jaká je jeho platební morálka, případně jestli není ve finančních potížích. Předejdete tak případnému překvapení, pokud by v době, kdy má dojít na placení, nebyl schopný nebo ochotný pohledávku zaplatit.
Česká republika se dostala podle statistik Hospodářské komory za rok 2023 do první třetiny evropských zemí s nejlepší platební morálkou. V den splatnosti nebo dřív se u nás loni zaplatilo 59,2 procenta pohledávek. I přestože nás to dostalo na poměrně vysoké příčky žebříčku, pořád je přes 40 procent faktur zaplaceno později nebo jsou problémové.
Projděte si veřejné informace
Prvním krokem, který můžete udělat, je projít si veřejné rejstříky firem. Už tady můžete o potenciálních partnerech najít mnohé základní informace. Dobrým zdrojem informací může být například Administrativní registr ekonomických subjektů (ARES), kde najdete všechny podnikatelské subjekty v České republice. ARES funguje jako rozcestník, který vás propojí s údaji o firmách v živnostenském rejstříku, obchodním rejstříku, rejstříku plátců DPH nebo Registru ekonomických subjektů, který spravuje Český statistický úřad.
Pokud si chcete ověřit právnické osoby, na portálu Ministerstva spravedlnosti justice.cz můžete najít informace z obchodního a insolvenčního rejstříku. Najdete tady také Sbírku listin, která obsahuje veškeré veřejné listiny vztahující se k danému subjektu. Objevíte tady například výroční zprávy, ve kterých se nachází finanční výsledky. Podle nich si můžete udělat základní obrázek o tom, jak si váš obchodní partner stojí, a propočítat, jak velké je riziko, že by nedostál svým závazkům. Varovným signálem případně je, pokud firma tyto listiny do Sbírky listin nedodává.
Vyzkoušejte automatizované nástroje
Existují také volně dostupné nástroje, které za vás vaše obchodní partnery ověří. Stačí znát IČO dané společnosti a během pár vteřin můžete mít kompletní report o její rizikovosti. Jedním z těchto nástrojů je například Roger Ověření, které můžete využít i v rejstříku penize.cz nebo na finmag.cz. Jedná se o poměrně využívané řešení. Jen od začátku roku tento nástroj v rejstříku penize.cz využilo více než 250 tisíc uživatelů.
Co se z reportu dozvíte?
Najdete tu výsledky statisíců českých a slovenských firem, které vám mohou napovědět, jestli si pro jistotu nevyžádat určitou částku předem jako zálohu nebo si zakázku nenechat zaplatit dopředu. Nástroj za vás zkontroluje, zda se jedná o aktivního a spolehlivého plátce DPH, jestli proti subjektu není vedená insolvence nebo jestli není v konkurzu. Dozvíte se tak všechno, co potřebujete vědět, o jejím finančním zdraví.
Hodnocení rizikovosti se pohybuje od nejvyšší hodnoty AAA až po nejnižší hodnocení D, které značí rizikový podnik. Obecně platí, že čím nižší hodnocení, tím vyšší existuje riziko úpadku společností nebo platební neschopnosti. Rating zohledňuje také rizikovost odvětví, ve kterém firma podniká, a oborové srovnání, díky kterému uvidíte, jak si společnost stojí oproti průměru ve svém oboru. Data jsou pravidelně aktualizována na základě účetních uzávěrek, které jsou společnosti povinné pravidelně zveřejňovat, a také díky interním datům platební instituce Roger.
Využijte profesionální ratingové agentury
Zjišťováním ratingů se zabývají také profesionální ratingové agentury, jako je například Crif nebo Dun & Bradstreet. Ty vám můžou vypracovat kompletní analýzy a přehledy o společnostech, se kterými se chystáte obchodovat. To se vyplatí zejména ve chvíli, pokud potřebujete ověřovat větší množství partnerů a sami nemáte kapacity na prověřování každého z nich.
Na rozdíl od předchozích variant, které si můžete zpracovat sami zdarma, může být tato poněkud nákladnější. Zato budete mít report zpracovaný dopodrobna a získáte mnohem víc detailů, než k jakým byste se dostali vy sami. Navíc vám odborníci můžou zpracovat i prediktivní analýzy, které vám pomůžou získat o potenciálním partnerovi ucelený obraz.
Nevyšel rating dobře?
Nebojte se občas si ověřit také svoje stálé partnery. Čas od času se podívejte i na ty, se kterými už nějakou historii máte. I u etablovaných firem se může stát, že se jejich kreditní skóre zhorší. Občasnou kontrolou můžete předejít případným problémům.
Pokud výsledky vašeho obchodního partnera nevyšly podle vašich představ, nezoufejte, jednejte. Vyžádejte si například zálohovou platbu nebo platbu předem, abyste si byli jistí, že nebudete ve výsledku tratit.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO