Budova múzea na Vajanského je v havarijnom stave, na rekonštrukciu vyhlásili súťaž
Kedy rekonštrukcia prebehne, nie je známe.
BRATISLAVA. Budova na Vajanského nábreží, kde sídli Slovenské národné múzeum, je už dlhšie v havarijnom stave. Zámer opraviť ju schválila pred vyše rokom ešte úradnícka vláda s ministerskou kultúry Silviou Hroncovou.
Teraz múzeum, už pod vedením nového riaditeľa Antona Bittnera, vyhlasuje architektonickú súťaž, na ktorú dohliada Slovenská komora architektov a vyhodnotí ju prestížna porota.
Architekti majú v návrhoch skĺbiť históriu a súčasnosť a ponúknuť reprezentatívne riešenie historických priestorov pre verejnosť, ako aj riaditeľstvo a odborné pracoviská. Pred pár dňami múzeum zverejnilo súťažné podklady.
Náklady odhadli na 28 miliónov eur, súťaž a projektová dokumentácia budú stáť 1,2 milióna.
So sťahovaním, novým interiérom a znovuotvorením múzea mali celkové náklady podľa minuloročných materiálov dosahovať 41 miliónov a múzeum verí, že ich zaplatí štát.
Predpokladá sa, že výsledky súťaže budú známe v máji. Kedy sa začne s prácami, ešte jasné nie je. „Začiatok rekonštrukcie je závislý od možností financovania a existencie projektovej dokumentácie vrátane schvaľovacích procesov, “ hovorí vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.
Minulý rok vyhlásil prvýkrát architektonickú súťaž na novú administratívnu budovu aj Úrad vlády. Zvíťazil návrh architektov Milana Kiačeka a Matúša Kiačeka, ale nie je známe, kedy a či sa využije.
Zanedbávali ju desaťročia
Slovenské národné múzeum má v správe viac ako sto budov, často ide o národné kultúrne pamiatky, mnohé sa dostali do havarijného stavu.
Múzeum sa odvoláva na dlhodobý nedostatok peňazí. Jednou z najkritizovanejších je práve budova na Vajanského nábreží.
Budova, v ktorej sídlia Prírodovedné múzeum a generálne riaditeľstvo SNM, prešla poslednými čiastočnými úpravami v roku 2000, keď upravovali siete či repasovali okná. Fasádu opravovali v roku 1985, inak posledná rekonštrukcia prebehla ešte ako súčasť povojnovej obnovy v rokoch 1945 až 1951.
Budova má zastaraný systém vykurovania, pôvodne išlo o parné vykurovanie, neskôr čiastočne upravené na vykurovanie vodou, ktorý nezodpovedá súčasnosti.
Pre stav vonkajšieho plášťa, najmä okien, má veľké tepelné straty. Omietky sú na mnohých miestach poškodené, na niektorých miestach hrozí, že budú opadávať na chodcov a návštevníkov.
„Vďaka kvalitnému protipovodňovému systému na ľavom brehu Dunaja nemali septembrové záplavy na sídelnú budovu SNM ničivý vplyv,“ hovorí Vášáryová.
V zlom technickom stave sú aj ďalšie pamiatky, ktoré múzeum spravuje. Z eurofondového Programu Slovensko je naplánovaná celková alebo čiastočná rekonštrukcia pätnástich národných kultúrnych pamiatok v správe SNM, hovorí Vášáryová.
Pôvodný vládny materiál z minulého roka predpokladal, že s rekonštrukciou na Vajanského nábreží by sa začalo v roku 2028 a múzeum by otvorili v roku 2033.
Architekti môžu oživiť átrium
Súťažiaci môžu predkladať návrhy do 6. februára. Porota ich bude vyhodnocovať v dvoch etapách do polovice mája.
V porote sú renomovaní architekti zo Slovenska a z Česka, na pomoc si môžu prizvať znalcov na špecifické odborné posúdenie v niektorej oblasti. Jedným z oslovených znalcov je nový generálny riaditeľ múzea Anton Bittner.
Porota bude hodnotiť „kvalitu architektonického riešenia vo vzťahu k zadaniu, invenčnosť a kreativitu riešenia a uskutočniteľnosť“. Výsledok súťaže je pre vyhlasovateľa podľa súťažných podmienok záväzný.
Najlepšie hodnotené návrhy budú ocenené 35-tisíc, 28-tisíc a 21-tisíc eurami. Odmenu osemtisíc eur dostane každý návrh, ktorý sa dostane do druhého kola súťaže a splní zadané podmienky. Schvaľovala ich komora architektov.
V zadaní sa ráta so zachovaním pôvodnej dispozície, pôvodných stavebných konštrukcií aj detailov a umeleckej výzdoby.
Architekti môžu uvažovať aj o oživení átria a jeho zapojení do prevádzky múzea. Dnes je átrium uzavreté a múzeum ho pre jeho stav schováva za nepriehľadnými sklami.
Budova SNM je národnou kultúrnou pamiatkou, postavili ju v 20. rokoch minulého storočia podľa návrhu architekta a staviteľa Michala Milana Harminca pre Poľnohospodárske – Zemědelské múzeum v Bratislave.
S menšími úpravami po celý čas slúžila svojmu účelu. Za slovenského štátu tam sídlilo aj ministerstvo zahraničných vecí a parlament. V roku 1944 zásah bombou zničil strechu s tympanónom, spodné podlažie a zimnú záhradu v átriu.
Súčasťou bola do roku 1944 aj obľúbená kaviareň. Neskôr ju zabralo nemecké vojsko na sklad potravín, pri nútenom odchode ju podpálili, čím ju znefunkčnili na dlhé obdobie.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO