Shell nemusí drasticky snižovat emise, soud v Haagu odmítl stížnost aktivistů

Haag (Nizozemsko) – Britská ropná společnost Shell nemusí drasticky snižovat emise oxidu uhličitého (CO2), rozhodl dnes odvolací soud v Haagu. Odmítl tak stížnost ekologických aktivistů. Soud v Nizozemsku před třemi lety Shellu nařídil, aby do roku 2030 snížil emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Šlo tehdy o přelomový verdikt. Shell po dnešním verdiktu uvedl, že je spokojen, uvedla agentura Reuters.

Odvolací soud v Haagu stížnost aktivistů zamítl dnes v celém rozsahu. Ve zdůvodnění mimo jiné uvedl, že firma už činí kroky k tomu, aby požadované cíle pro snížení svých emisí splnila. Podle soudu také není jasné, zda požadavky na snížení emisí způsobených používáním produktů Shellu pomohou v boji proti klimatickým změnám.

Zajímavost :  Nesestřelitelná raketa: Putin oznámil výrobu Orešniku. Tu žádná jiná země nemá, prohlásil

Původní rozhodnutí firmě nařizovalo, aby do roku 2030 snížila i ty emise, které jsou způsobeny používáním jejích produktů. Soud se tehdy v prvoinstančním řízení přiklonil ke klimatickým aktivistům, kteří případ v roce 2019 zahájili, a rozhodl, že má Shell povinnost snížit své emise skleníkových plynů, aby ochránil lidi před globálním oteplováním.

Proces proti Shellu iniciovalo sedm uskupení, včetně organizace Greenpeace. Tehdy to bylo poprvé, co se ochránci životního prostředí obrátili na soudy, aby přiměli velkou energetickou společnost změnit strategii.

Zajímavost :  Metnar: Musíme klást důraz na zapojení domácího obranného průmyslu a nesoustředit se jen na zahraniční projekty

Shell už v roce 2021 měl ve svém odvětví jednu z nejodvážnějších strategií ochrany životního prostředí. Firma si dala za cíl snížit uhlíkovou náročnost svých produktů nejméně o šest procent do roku 2023, o 20 procent do roku 2030 a o 45 procent do roku 2035. Do roku 2050 chce být zcela uhlíkově neutrální. Všechny tyto cíle se vztahovaly k hodnotám z roku 2016.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO