Slovensko má prezidenta, ktorý môže ovplyvňovať kandidátku a kampaň Hlasu. Čítali sme stanovy strany
12. nov 2024 o 19:09 I
Pellegrini chce byť prezidentom všetkých. V zahraničí môže reprezentovať aj Hlas.
BRATISLAVA. Keď sa predseda SNS Andrej Danko koncom septembra sťažoval, ako sa o ňom Peter Pellegrini „až urážlivo vyjadroval“, ohodnotil prezidenta tak, že sa „zaradil na úroveň hovorcu Hlasu“.
Spor sa týkal Dankovej série kritických vyjadrení k ministrom za Hlas.
Pellegrini sa síce krátko pred inauguráciou 15. júna vzdal 1. júna funkcie predsedu Hlasu a ukončil aj svoje členstvo v strane, v rovnaký deň mu však strana už pod novým predsedom Matúšom Šutajom Eštokom vytvorila novú funkciu „zakladajúceho predsedu“ a zapísala ju aj do straníckych stanov.
Až doteraz nebolo zrejmé, čo Pellegrinimu pozícia zakladajúceho predsedu v Hlase umožňuje – či ide o symbolický post, alebo z neho vyplývajú aj právomoci v strane.
Denník SME žiadal Hlas o znenie nových stanov už v lete, strana nereagovala. Ich celé znenie je však už prístupné na jej webovej stránke. Vyplýva z nich, že Pellegriniho vzťah k Hlasu nezostal po zvolení za prezidenta len symbolický, a v strane si stále musia vypočuť jeho hlas, ak o to požiada.
Aj keď stanovy v strane schválili 1. júna, keď sa vedenia Hlasu ujal Šutaj Eštok, pripravovať ich museli v čase, keď stranu ešte viedol Pellegrini.
Čo priznáva Hlas svojmu bývalému predsedovi:
Do stanov si schválil Pellegrini pochvalu
Hoci ústava ani zákony nezakazujú úradujúcemu prezidentovi členstvo v politickej strane, všetci doterajší prezidenti sa zriekli členstva v politických stranách a pokúšali sa aspoň pôsobiť nadstranícky.
Výnimkou nie je ani Pellegrini, ktorý v inauguračnom príhovore povedal, že sa prihovára všetkým občanom. „Aj tým, ktorí volili niekoho iného. Prihováram sa im s nádejou, že môj výkon prezidentskej funkcie raz bude hodný aj ich rešpektu,“ povedal.
Zo stanov Hlasu však vyplýva, že spojenie so stranou, ktorú založil, pretrváva.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO