Kdo je kdo v Trumpově vládě: Gaetz po vlně nevole vzdal boj o ministerský post

Matt Gaetz

Generálním prokurátorem se má stát Matt Gaetz|ČTK / AP / Alex Brandon

Kandidát na generálního prokurátora Matt Gaetz, což je v USA post odpovídající ministrovi spravedlnosti, se stal prvním vyřazeným z Trumpem navržených členů budoucího kabinetu. „Je zjevné, že moje schválení se nespravedlivě měnilo v něco, co odvádí pozornost od důležité práce… Nelze ztrácet čas zbytečně vleklou washingtonskou roztržkou, takže odvolám své jméno z úvah o příštím ministrovi spravedlnosti,“ uvedl Gaetz na sociální síti X.

Zatímco mnozí nominanti do budoucí americké administrativy vyvolávají pochyby, v případě Matta Gaetze šlo spíše o zděšení. „Nemyslím si, že je to vážně míněná nominace na generálního prokurátora,“ prohlásila například republikánská senátorka Lisa Murkowská. Republikánský senátor John Cornyn na adresu Gaetze řekl, že Senát sice musí zvážit všechny prezidentovy nominace, ale zároveň má odpovědnost vůči ústavě.

Co vyvolává takové pozdvižení? Etická komise Sněmovny reprezentantů vyšetřovala obvinění, že Gaetz měl platit za sex s nezletilou dívkou. Byl v této souvislosti podezříván i ze zapojení do obchodu s lidmi. Vyšetřování nedospělo k jasnému závěru kvůli tomu, že Gaetz se vzdal postu kongresmana, čímž šetření zastavil.

Stejně jako Rubio byl i Gaetz mezi zvažovanými kandidáty na viceprezidenta.  

Marco Rubio

Trumpův budoucí ministr zahraničí Marco Rubio|ČTK / AP / Evan Vucci

Senátor za stát Florida byl nejprve Trumpovým hlasitým kritikem, a také soupeřem během republikánských prezidentských primárek v roce 2016. Postupně se ale stal Trumpovým podporovatelem. A změnil i své názory. Zatímco kdysi se podílel na zákonu, který usnadňuje ilegálním přistěhovalcům získat americké občanství, nyní podpořil Trumpův plán na hromadné deportace imigrantů s nasazením armády. Rubio byl dokonce zvažovaným kandidátem na viceprezidenta. Nyní se má stát prvním hispánským ministrem zahraničí.

Stejně jako Trump zastává i Rubio v zahraniční politice jestřábí postoj vůči Číně a Íránu. A podporuje také Trumpův záměr rychle ukončit válku na Ukrajině, což si podle něj vyžádá „některá velmi obtížná rozhodnutí“. Jako senátor Rubio letos hlasoval proti velkému balíčku americké pomoci Ukrajině v hodnotě šesti miliard dolarů.

Rubio po Trumpově volební výhře vyslovil obavu, že válka na Ukrajině rozptyluje Spojené státy od řešení dalších světových problémů, především v indopacifickém regionu. Čína, která se v této oblasti pokouší dominovat, je podle Rubia „největší a nejvyspělejší protivník, jakému kdy Amerika čelila“.

Budoucí ministr zahraničí také stojí jednoznačně na straně Izraele. Když se jej aktivisté před sídlem vlády USA zeptali, zda by měl Izrael uzavřít příměří s Hamásem, odpověděl: „Naopak… chci, aby zničili všechny složky Hamásu, které se jim dostanou do rukou,“ řekl. „Tito lidé jsou krutá zvířata, která spáchala strašlivé zločiny,“ dodal.

Šéf české diplomacie Jan Lipavský soudí, že výběr Rubia je pro Česko dobrou zprávou, protože jde o kandidáta, který rozumí geopolitice. „Šlo by s ním o celé řadě věcí vyjednávat a našli bychom u něj rozhodně pochopení,“ uvedl ministr.

Zajímavost :  Jen 15 procent lidí hodlá vynaložit za vánoční dárky víc peněz než loni

Elon Musk

Elon Musk má řídit zatím nejasně definované ministerstvo, které má osekat státní správu a rušit nadbytečnou regulaci|profimedia.cz

Role miliardáře a významného finančního podporovatele Trumpovy kampaně Elona Muska v budoucí vládě zatím zůstává lehce nejasná. Musk totiž povede nové ministerstvo pro efektivitu vlády. Úřad „připraví mé administrativě cestu k rozložení vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur“, uvedl budoucí prezident v prohlášení. O novém ministerstvu označovaném zkratkou DOGE zatím není mnoho známo. Spolu s Muskem jej má vést Vivek Ramaswamy, neúspěšný vyzyvatel Trumpa v republikánských primárkách a pozdější Trumpův spojenec.

Ačkoliv Trump používá pojem ministerstvo, zřejmě jím tato instituce nebude v pravém slova smyslu. Tým Muska a Ramaswamyho má poskytovat „poradenství a pokyny mimo vládu“ a má spolupracovat s Bílým domem a úřadem pro řízení a rozpočet. Nové ministerstvo má dokonce už stanovené datum svého zániku – 4. července 2026, symbolicky v den 250. výročí vyhlášení nezávislosti Spojených států.

Pete Hegseth

Pete Hegseth (vpravo), moderátor a pravděpodobně budoucí minstr obrany USA|profimedia.cz

Moderátor konzervativní televizní stanice Fox News je považován za osobního přítele Donalda Trumpa. Ten byl i opakovaně hostem v Hegsethově pořadu Fox & Friends Weekend.

Hegsegh má bohaté zkušenosti z armády, v letech 2002 až 2021 byl příslušníkem Národní gardy a má za sebou nasazení v Iráku i v Afghánistánu. Za svou službu byl dvakrát vyznamenán. Postrádá ale jakoukoliv zkušenost ve vedoucích rolích v armádě nebo jinde v bezpečnostním aparátu země.

„Myslím, že Trump už měl dost sporů se svými ministry obrany a vybral si takového, který mu bude věrný,“ komentoval výběr pro agenturu AP analytik Marc Cancian z washingtonského výzkumného ústavu Center for Strategic and International Studies.

Hegseth je roky kritikem armádního programu na podporu diverzity. Odmítá například to, že ženy smějí od roku 2015 plnit bojové úkoly. Hegseth prohlašuje, že by propustil všechny vysoce postavené důstojníky, kteří se podíleli na inkluzivní politice, včetně předsedy sboru náčelníků štábů Charlese Browna, de facto šéfa americké armády.

Kristi Noemová

Kristi Noem, kandidátka na ministryni pro vnitřní bezpečnost|profimedia.cz

Guvernérka Jižní Dakoty je kandidátkou na ministryni vnitřní bezpečnosti, jejíž úřad má na starosti ochranu hranic. Ten koordinuje pomoc při živelných katastrofách a spadají pod něj také Tajná služba chránící prezidenta USA a další politické představitele země a bezpečnostní pracovníci na letištích sdružení pod státní agenturou TSA.

Během pandemie guvernérka odmítla následovat další státy a zakázat shromažďování či zavést jiná omezení. Trump toho využil a na místě národního památníku Mount Rushmore uspořádal v červenci 2020 protestní akci, jedno z prvních povolených shromáždění na území USA během pandemie.

Zajímavost :  Rusi z Afriky vytláčajú americký vplyv. Inštruktorov poslali aj na rovník

Robert F. Kennedy Jr.

Robert F. Kennedy Jr., budoucí ministr zdravotnictví|profimedia.cz

Syn zavražděného kandidáta na prezidenta Roberta F. Kennedyho a synovec zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho se sám ucházel o prezidentský úřad. Kampaň zahájil loni jako demokrat, později se ale rozhodl kandidovat jako nezávislý, a nakonec kandidaturu vzdal a veřejně podpořil Donalda Trumpa.

Jako právník a aktivista se Kennedy dlouhodobě věnoval ochraně životního prostředí, proslul úspěšným bojem proti velkým korporacím znečišťujícím životní prostředí jako DuPont nebo Monsanto. V minulosti se opakovaně spekulovalo o tom, že by měl získat v demokratických vládách post šéfa agentury na ochranu životního prostředí EPA, což je pozice odpovídající ministrovi životního prostředí. V roce 2008 server Politico napsal, že Kennedyho postoje jsou pro mnohé příliš radikální a administrativa Baracka Obamy se také zalekla Kennedyho minulosti člověka, které byl 15 let závislý na heroinu a kterému soud nařídil odvykací léčbu.

Inaugurace Donalda Trumpa: Termín, program a kde sledovat přímý přenos

Vzhledem k ministerské nominaci ale spíše zaujmou jeho postoje z oblasti medicíny. Během pandemie nemoci covid-19 Kennedy brojil proti očkování a dlouhodobě veřejně prezentoval vyvrácenou teorii o spojení mezi očkováním proti covidu a autismem. Vyzýval také k zastavení přidávání fluoridů do pitné vody. Seznam konspiračních teorií obhajovaných Kennedym je ale mnohem delší a zahrnuje třeba tvrzení, že užívání léku Prozac a dalších antidepresiv souvisí s nárůstem případů masové střelby na školách. Pochybuje také, že virus HIV způsobuje AIDS.

Kennedy se hodlá ve funkci soustředit na boj proti obezitě, cukrovce, autismu či na omezování chemikálií v jídle. Zároveň ale chce výrazně omezit činnost Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

John Ratcliffe

Trumpem navržený šéf CIA John Ratcliffe|profimedia.cz

Ratcliffe byl ředitelem pro národní zpravodajské služby (DNI) během závěru prvního Trumpova prezidentství, ze svého postu dohlížel na činnost amerických špionážních služeb. Nyní by měl usednout do křesla ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Demokraté a někteří bývalí zpravodajci Ratcliffa v minulosti obviňovali, že jako DNI odtajňoval zpravodajské informace, které pak Trump a další republikáni využívali k útokům na své politické oponenty. Ratcliffův úřad to popřel.

Tulsi Gabbardová

Tulsi Gabbard míří na pozici ředitelky pro národní zpravodajské služby (DNI)|profimedia.cz

Výše zmíněnou pozici ředitele pro národní zpravodajské služby (DNI) má zaujmout bývalá členka Sněmovny reprezentantů za Havaj. Dřívější demokratka Tulsi Gabbardová se v roce 2020 pokoušela získat prezidentskou nominaci, po neúspěchu ze strany vystoupila. Trumpa otevřeně podpořila v létě a často vystupovala v závěru jeho kampaně.

Zajímavost :  Za vysokými cenami másla je podle Výborného část mlékáren a prodejců

Tulsi Gabbardová po více než dvě dekády sloužila v Národní gardě, byla nasazená v Iráku a v Kuvajtu. Podobně jako Hegsethovi jí ale chybí zkušenosti z vedoucích rolí. Kritici o ní tvrdí, že šíří ruskou propagandu. Demokraté ji jako její tehdejší spolustraníci také kritizovali za tajnou cestu do Sýrie, kde se v roce 2017 setkala s prezidentem Bašárem al-Asadem, a poté vyjádřila pochybnost, zda byl al-Asad zodpovědný za chemický útok, který zabil desítky civilistů a který přiměl USA k útoku na syrské letecké základny.

Doug Burgum

Guvernér Severní Dakoty Doug Burgum chtěl původně sám usilovat o prezidentskou kandidaturu, teď má být ministrem vnitra|profimedia.cz

Guvernér Severní Dakoty Doug Burgum chtěl původně sám usilovat o prezidentskou kandidaturu, z republikánských primárek se ale brzy stáhl a podpořil Trumpa. Později se o něm uvažovalo jako o možném kandidátovi na viceprezidenta.

Nominaci Burguma Trump oznámil na galavečeru ve svém floridském klubu Mar-a-Lago, ten krátce předtím mluvil o tom, že americká rozvodná síť je ve špatném stavu, což ohrožuje národní bezpečnost a zvedá ceny elektřiny tak, až to ovlivňuje inflaci.

Lee Zeldin

Lee Zeldin má vést EPA|profimedia.cz

Agenturu na ochranu životního prostředí EPA, která v USA hraje roli ministerstva životního prostředí, má vést bývalý kongresman za New York Lee Zeldin. „Obnovíme dominantní postavení USA v oblasti energetiky, oživíme náš automobilový průmysl, abychom vrátili pracovní místa do USA, a učiníme z USA světového lídra v oblasti umělé inteligence,“ napsal Zeldin na sociální síti X v reakci na oznámení své nominace. Podle amerických médií nemá Zeldin s oblastí životního prostředí žádné zkušenosti.

Doug Collins

Kandidát na ministra pro záležitosti válečných veteránů Doug Collins|profimedia.cz

Bývalý republikánský kongresman z Georgie má být ministrem pro záležitosti válečných veteránů. Doug Collins sloužil v Iráku a nyní je kaplanem v záloze amerického letectva. Jako kongresman stál v čele obhajoby Trumpa během prvního procesu impeachmentu v roce 2019.

Zdroj Zde