Na Trumpa popri Ukrajine či Blízkom východe čaká stará hrozba. Islamský štát

Namiesto územia má ISIS internet.

Načítavam… Na Trumpa popri Ukrajine či Blízkom východe čaká stará hrozba. Islamský štát

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ruská vojna proti Ukrajine, viacstranný konflikt na Blízkom východe, napätie medzi Čínou a jej susedmi. V časoch, keď okolo novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa vládne zmes očakávania a neistôt, sa popri spomenutých globálnych bezpečnostných problémoch vynoril ďalší, staronový. Islamský štát.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

V Spojených štátoch začiatkom októbra FBI prekazila teroristický útok plánovaný na deň prezidentských volieb. V americkom meste Oklahoma City zadržali 27-ročného Nasira Ahmada Tawhediho, ktorý chcel zomrieť ako mučeník a inšpiroval ho Islamský štát.

Organizácia, ktorá sa zhruba do roku 2019 mohla hrať na štát, nikdy neprestala existovať, upozorňuje v analýze pre britský denník Guardian novinár Ben Makuch.

„Islamský štát sa musel zmeniť, prebudoval svoje bunky v Európe a posilnil okrem iných bašty v Afganistane pod hlavičkou Chorasánskej provincie a v Somálsku,“ píše v analýze.

Poukazuje na to, že Islamský štát bude pre novú Trumpovu administratívu problémom od začiatku, pretože sa chce aktivizovať už počas tohtoročných sviatkov.

Ako kradnúť autá

Bol to Donald Trump, kto v októbri 2019 oznámil, že americké ozbrojené sily zabili Abú Bakra al-Bagdádího, vodcu Islamského štátu a samozvaného kalifa. Jeho likvidáciu v prejave označil za „najvyššiu bezpečnostnú prioritu“.

Zajímavost :  Verejný ochranca práv pre ta3: Krajina sa musí vyviniť z tragického policajného zásahu. Musí vysvetliť, čo sa stalo

Dnes sa Trump vracia k moci a Ben Makuch vo svojom texte poukazuje aj na to, že meno staronového prezidenta sa intenzívne vyskytuje v internetových chatovacích skupinách, ktoré používajú prívrženci Islamského štátu.

Tí sa údajne zhromažďujú v miestnostiach chatovacieho programu Rocket.Chat a aktivita vo virtuálnom priestore sa zintenzívňuje, píše analýza. Okrem blížiacich sa Vianoc aktivita súvisí aj s tradičným americkým Dňom vďakyvzdania, ktorý tento rok pripadá na 28. november.

Načítavam video…

V priebehu novembra sa na chate napríklad šírili návody na ukradnutie a únos auta, pričom náraz autom do davu je jednou z klasických metód teroristických útokov prívržencov Islamského štátu. Okrem toho si ľudia na internete vymieňajú návody na prerobenie civilných dronov na bojové.

Analýza hovorí aj o návale propagandistických obrázkov, ktoré regrutujú priaznivcov džihádu. „Útočte na nich v chrámoch,“ znie nápis na jednom z obrázkov, ktorý dopĺňa koláž noža s kostolom v pozadí. Iný zas používa obrázok vianočného stromčeka, pušky a granátu.

V chatovacích skupinách sa spomína aj samotný Trump, ktorý sa počas volebnej kampane stal dvakrát obeťou neúspešného atentátu. Ben Makuch v texte spomína používateľa, ktorý pokusy nazval „lenivými“, ale videl nové možnosti do budúcnosti.

„Ak by sa tomu niekto skutočne venoval a bol dostatočne bystrý, dokázal by to. Tajné služby a bezpečnosť, to sú len ľudia a robia veľa chýb,“ cituje z konverzácie.

Ďalší člen podľa neho napísal, že dúfa, že ďalší atentátnik bude úspešný.

Zajímavost :  Zlato zažilo nejhorší povolební týden od roku 1980

Pozor na Afganistan

Experti vo viacerých textoch upriamujú pozornosť na jednu z nových foriem Islamského štátu, ktorá sa usadila v Afganistane. Ide o takzvanú Chorasánsku provinciu, používa sa pre ňu skratka ISIS-K alebo ISKP. Okrem iných sa prihlásila aj k útoku na koncertnú halu Krokus neďaleko Moskvy, pričom ďalší plánovaný útok na viedenský koncert speváčky Taylor Swiftovej sa podarilo prekaziť za cenu zrušenia koncertu.

„Prostredie terorizmu v roku 2025 vyzerá úplne inak než v roku 2017, keď sa Trump prvýkrát ujal moci,“ píše v analýze haagskeho Medzinárodného protiteroristického centra (ICCT) bezpečnostný expert Colin P. Clarke. Pripomína, že keď Trump preberal Biely dom od Baracka Obamu, Islamský štát bol na vrchole a ovládal rozsiahle teritórium.

Trumpovi priznáva zásluhu za to, že USA na čele medzinárodnej koalície dokázali zničiť islamský kalifát a zabiť Bagdádího.

V januári 2025 však na Trumpa čaká napríklad afganská zložka ISIS-K, ktorej nepriateľom je dnes, paradoxne, Taliban, ktorý sa snaží ochrániť si vlastnú moc nad Afganistanom. Stránka amerického ministerstva zahraničia dokonca v marci zverejnila prejav Iana McCaryho, zástupcu osobitného vyslanca pre koalíciu na boj proti ISIS.

„Taliban urobil v boji proti ISIS-K pokroky, ale nedokázal rozložiť jeho mestské bunky,“ poznamenal.

Clarke považuje ISIS-K za najdôležitejšiu spomedzi aktívnych teroristických skupín. „Trumpovi protiteroristickí poradcovia sa budú od prvého dňa v úrade musieť zamerať na hrozbu ISKP. To znamená sledovať ISKP, kdekoľvek je činná, od južnej a strednej Ázie cez Turecko až po Európu, a spolupracovať so spojeneckými spravodajskými službami,“ cituje ho Guardian.

Zajímavost :  Antimonopolní úřad potrestal pokutou dodavatele krmiv VAFO Praha

Okrem afganskej odnože Islamského štátu však pripomína aj ďalšie ozbrojené sily. Osobitne somálsku organizáciu al-Šabáb a al-Káidu na Arabskom polostrove. Obe organizácie sú odnožami al-Káidy a podľa Clarka spolupracujú s Húsíami – jemenskou ozbrojenou skupinou. Tú podporuje aj Irán a pravdepodobne aj Rusko.

Nová administratíva však môže naraziť na problémy, ktorých základy si dnes buduje sama. Sú nimi kontroverzní nominanti, ktorých Trump zaangažoval vo svojom rodiacom sa kabinete.

Osobitne problematická je kongresmanka Tulsi Gabbard, ktorá by sa mala stať zastrešujúcou šéfkou tajných služieb. Gabbardová je síce bývalá vojačka, ktorá dosiahla hodnosť podplukovníčky, no je stúpenkyňou konšpiračných teórií a ako pripomína AP, podporila aj ruskú propagandistickú správu o tajných biologických laboratóriách na Ukrajine.

Vo viacerých ďalších výrokoch prevzala ruské postoje k vojne na Ukrajine.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO