Nová pravidla pro pracující důchodce. Z výplaty jim zůstane víc

Z celkem 2,37 milionu starobních důchodců pracuje necelá desetina. To je podle ministerstva práce a sociálních věcí málo. Jejich počet má zvýšit novinka, která by je finančně motivovala zůstat na trhu práce.

Důchodová reforma, kterou by v prosinci měl schvalovat Senát, totiž počítá se zavedením stoprocentní slevy na důchodové pojištění, a to už od ledna 2025. 

Čistý výdělek zaměstnance ve starobním důchodu se díky tomu zvýší o 6,5 procenta. Například u hrubé mzdy ve výši 20 tisíc korun měsíčně to dělá 1300 korun. Sleva se má týkat pouze pojistného na straně zaměstnance. Zaměstnavatel za něj dál bude odvádět 24,8 procenta jako dosud.  

Výměnou za to se důchodcům už nebude dál za práci zvyšovat jejich starobní důchod. V současnosti se důchod za každých 360 odpracovaných dní zvyšuje o 0,4 procenta výpočtového základu. Za rok to ale dělá jen několik desítek korun. 

„Touto změnou zůstane pracujícímu důchodci každý měsíc 1500 až 2000 korun podle výše výdělku. Bude to mít jako okamžitý benefit a nebude se mu složitě dopočítávat zvýšení důchodů za odpracované roky, které je v průměru kolem 80 korun měsíčně,“ uvedl už v minulosti ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Ekonomicky aktivní člověk tak bude mít peníze okamžitě k dispozici, a to vidím jako velkou motivaci k tomu, aby nám lidé neodcházeli z pracovního trhu, ale dál na něm zůstávali, třeba na zkrácené úvazky,“ dodal. 

Zajímavost :  Truban a Králik uspeli vo výbere na šéfa Špecializovaného trestného súdu. Rozhodne minister Susko

Ubude i práce úředníkům České správy sociálního zabezpečení, protože aktualizace a přepočítání důchodů jsou časově náročné. Naopak pro zaměstnavatele to bude znamenat nové povinnosti související s administrací slev na pojistném, na druhou stranu jim podle ministerstva práce ubude povinnost vést důchodovou evidenci. 

Sociální pojištění na straně zaměstnance (6,5 %) se z největší části skládá právě z důchodového pojištění. Součástí sociálního pojištění je také nemocenské pojištění: zaměstnanec na něj od letoška odvádí 0,6 % vyměřovacího základu.

Polepší si i OSVČ

Slevu by měli dostat i důchodci, kteří dál pracují jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Také jim klesne pojistné o 6,5 procentního bodu, tedy na 22,7 procenta z vyměřovacího základu namísto současných 29,2 procenta. 

Podnikající důchodci platí sociální pojištění až při překročení limitu hrubého zisku – takzvaná rozhodná částka pro letošní rok dělá 105 521 korun. Pro rok 2025 to bude 111 737 korun. Důchodci, kteří si jako OSVČ vydělají méně, sociální pojištění platit nemusí.

Kvůli odpuštění sociálního pojištění sice zpočátku klesnou příjmy státního rozpočtu, dlouhodobě však má podle úřadu přispět k větší udržitelnosti důchodového systému: Ministerstvo věří, že díky lepší podpoře stoupne počet pracujících důchodců – a kdo pracuje, odvádí daně a zvyšuje tak příjem státního rozpočtu.

Zajímavost :  Nová dôchodková kalkulačka je na svete. Vypočítajte si, kedy môžete ísť do penzie

Motivovat k práci lidi před dosažením důchodového věku měly také změny u předčasných důchodů. Fungují od loňského října, popsali jsme je podrobně: Předčasné důchody opět zpřísní. Jak nepřijít o lepší podmínky?

Víc výhod, méně byrokracie

Udržet důchodce déle na trhu práce měla i loňská novinka – zvýhodněné zkrácené úvazky. Od února 2023 si mohou zaměstnavatelé, kteří poskytnou zkrácené úvazky vybraných skupinám zaměstnanců, snížit sociální pojištění o pět procentních bodů: platí 19,8 % z hrubé mzdy místo standardních 24,8 %. 

Snížení pojistného má ovšem podmínky. Týká se jen úvazků v rozsahu 8 až 30 hodin týdně, a jen pracovníků, jejichž příjmy nejsou vyšší než 1,5násobek průměrné hrubé mzdy. 

Na slevu mají nárok lidé, jejichž životní situace jim nedovoluje pracovat na plný úvazek. Jde zejména o osoby starší 55 let, studenty, lidi mladší 21 let, nedávno rekvalifikované, zdravotně postižené a rodiče, kteří pečují o malé dítě.

Zástupci zaměstnavatelů i expertů na pracovní trh ale už v minulosti uvedli, že by bylo dobré podmínky čerpání výhodnějších zkrácených úvazků ještě zmírnit, aby byl o ně větší zájem. Především pak snížit byrokracii. Zaměstnavatel musí například uplatněnou slevu oznámit sociální správě na předepsaném tiskopisu a zároveň je povinen vést předepsanou evidenci o zaměstnancích, za které slevu na pojistném uplatňuje. 

Zajímavost :  Ekonomika Polska a Rumunska klesá. Lidé raději šetří, než kupují, soudí odborníci

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO