Ranný brífing: Blíži sa finále súboja SNS s Hlasom, neziskovky majú byť lobistami

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Pre predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka sa začne posledná tohtoročná šanca, ako zadosťučiniť svojmu plánu presadiť nominanta Hlasu za predsedu parlamentu. Začína sa totiž posledná schôdza v roku. Predseda SNS Andrej Danko však plánuje voľbu naďalej blokovať.

Zahraniční agenti by neprešli, tak chce SNS označovať mimovládky za lobistov. Nenapísali však, čo to podľa nich je. Lobistami nechcú byť ani v Jednote dôchodcov. Súkromných firiem by sa zákon nedotkol.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Načítavam… Blíži sa finále súboja SNS s Hlasom, neziskovky majú byť lobistami

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Hlas má poslednú šancu zachrániť si reputáciu. Súboj o šéfa parlamentu sa rozhodne v decembri

Už sedem a pol mesiaca nedokáže vládna koalícia ukončiť personálnu krízu v Národnej rade. Bez predsedu parlamentu Slovensko tak dlho ešte nikdy nebolo. Premiér Robert Fico dáva najavo, že sporom medzi koaličnými stranami Hlas a SNS neprikladá zásadnejší význam. Odvoláva sa na to, že návrhy zákonov v parlamente koalícii stále prechádzajú.

Vážnosť rozporom medzi predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom a lídrom SNS Andrejom Dankom však dodáva čoraz intenzívnejšie angažovanie sa prezidenta Petra Pellegriniho, bývalého predsedu Hlasu, po ktorom zostalo uvoľnené kreslo šéfa parlamentu.

Koalícia nevyužila už štyri uplynulé schôdze parlamentu, aby v duchu Ficovho vysvetlenia o pomeroch v koalícii – „každý má rád každého“ – zvolila nového šéfa parlamentu. Nárok Hlasu na funkciu podľa koaličnej zmluvy však blokuje Danko, ktorý mal na kreslo chuť, teraz však skôr zdôrazňuje, že nechce umožniť Hlasu ešte viac si zvýšiť moc.

Súboj, do ktorého Fico odmieta vstúpiť, vyvrcholí na poslednej schôdzi v roku. Blíži sa termín, do ktorého sa Šutaj Eštok verejne zaviazal funkciu svojim nominantom obsadiť – a to do konca roka.

  • Spev dvoch Tomášov: Keďže koaličné vládnutie je podmienené radom obchodov a kompromisov, tie by mohli byť zanesené v komplexnom dokumente. Mohol by sa volať trebárs, hm, koaličná zmluva. Problém preto nie je v absencii zmluvy, ale v jej vypovedaní. To sa smie, len si to musia férovo povedať. Až potom sa dá totiž uzavrieť nová, píše Peter Tkačenko.

Nie zahraniční agenti, ale lobisti. SNS prišla s novým nápadom, ako sťažiť prácu mimovládkam

Občianske združenie Hrad Uhrovec, lobista za väčšiu finančnú podporu z ministerstva kultúry. Iniciatíva Zastavme hazard, lobista za zastavenie prevádzky hazardných hier. Aliancia za rodinu, lobista za zákaz interrupcií. Jednota dôchodcov Slovenska, lobista za ekonomické záujmy seniorov.

Po mesiacoch odkladania zmien v zákone, ktoré by viedli k označovaniu neziskoviek ako organizácií so zahraničnou podporou, prišla vládna koalícia s novým návrhom, ktorý tretiemu sektoru skomplikuje prácu.

Pozmeňujúci návrh poslanca SNS Adama Lučanského, ktorý prešiel ústavnoprávnym výborom parlamentu, zavádza povinnosť registrovať sa ako lobisti pre občianske združenia, neziskovky a nadácie, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú politikov a štátnych zamestnancov v ich rozhodovaní.

Predkladateľ však nestanovil, čo je a čo nie je lobing, a zákon postavili len pre neziskový sektor. Súkromných firiem alebo ich združení by sa nijako nedotkol.

„Toto je totálne zlyhanie demokracie,“ hovorí na adresu zákona o lobistoch pamiatkar a člen združenia Hrad Uhrovec Martin Varga. „To máme teraz rozširovať naše právne tímy, aby sme vedeli, čo máme a nemáme hovoriť? My nie sme lobisti, len ľudia, ktorí chcú pomáhať spoločnosti.“

Zajímavost :  Zisk ČEZ meziročně klesá, může za to zvláštní daň i horší obchody

V krátkosti z domova:

  • Koaličné prekáračky s Huliakom: Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka na vládnej moci je podľa koaličnej rady návrat týchto poslancov do poslaneckého klubu SNS, skonštatovala na svojom zasadnutí koaličná rada. Huliaka na rokovanie koaličnej rady nezavolali, ten výzvu troch vládnych strán odmietol.
  • Voľby by vyhralo PS pred Smerom: Voľby by v druhej polovici novembra vyhralo Progresívne Slovensko so ziskom 21,2 percenta hlasov. Tesne za ním je Smer s 20,7 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre TV Joj. Na treťom mieste skončil Hlas so 14,7 percenta hlasov. Do parlamentu by sa celkovo dostalo sedem strán a hnutí.
  • Ďalšia policajná brutalita: Strana Demokrati informovala o dvoch nových prípadoch policajnej brutality. Jeden prípad sa týka muža z Trenčína, ktorý skončil v nemocnici po tom, čo ho policajti zbili pri ceste z diskotéky, v Bánovciach nad Bebravou údajne prinútili muža vyzliecť sa a zbili ho päsťami.

Späť do ruského náručia. Gruzínsko odvracia od Západu strach z vojny

Gruzínsko, ktoré bolo kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, sa desaťročia snažilo o väčšiu integráciu so Západom. Po sporných parlamentných voľbách sa však dostáva späť do ruskej sféry vplyvu.

Vládnuca strana Gruzínsky sen, ktorá sa netají proruskými postojmi, sa so ziskom 54 percent vyhlásila za víťaza októbrových volieb a jej kampaň sprevádzalo varovanie: pridajte sa k Západu a postihne vás osud Ukrajiny.

Zatiaľ čo opozícia označuje voľby za ukradnuté, vládnuca strana využila najmä ich roztrieštenosť a strach Gruzíncov z vojny. Pomohli tomu ruské dezinformácie a nejednoznačná podpora Západu v krajinách, ktoré sa snažia z ruskej sféry vplyvu vymaniť.

Ak sa vládnucej strane podarí upevniť svoje víťazstvo, čo je každý deň pravdepodobnejšie, gruzínsky odklon od snahy stať sa súčasťou Európskej únie bude slúžiť ako varovný príklad pre Ukrajinu a ďalšie bývalé sovietske štáty, ktoré dúfajú, že sa priblížia k Západu, aj keď sa ruský prezident Vladimir Putin snaží obnoviť regionálnu hegemóniu bývalého Sovietskeho zväzu.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Útok na vojenské letisko: Ukrajina po prvý raz odpálila americké balistické rakety ATACMS na vojenské letisko v ruskej Kurskej oblasti. Úder balistických rakiet potvrdil aj jeden z ruských vojenských blogerov. Ukrajina podľa neho odpálila osem rakiet na letisko taktického letectva Kursk-Vostočnyj. Nie je známe, či tam v čase úderu nejaké lietadlá boli.
  • Raketový útok na Charkov: Pri ruskom vzdušnom údere na Charkov utrpelo zranenia najmenej 23 ľudí, z nich 14 skončilo hospitalizovaných. Informoval o tom šéf Charkovskej oblasti Oleh Synehubov. Invázne sily podľa starostu Charkova Ihora Terechova zasiahli centrálnu časť mesta, pravdepodobne použili strelu S-400.
  • Záujem rokovať o mieri: Kremeľ zaznamenal, že okolie novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa hovorí o možnom mierovom pláne pre Ukrajinu. Uviedol to kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Reagoval tak na vyjadrenie Mikea Waltza, ktorého si Trump vybral za svojho poradcu pre národnú bezpečnosť.
  • Odpúšťanie dlhov naverbovaným: V Rusku už platí zákon o odpustení dlhov novým regrútom ruskej armády, ktorí sa prihlásia do bojov na Ukrajine. Nová legislatíva umožňuje tým, ktorí podpísali zmluvu na jeden rok, odpísať nedobytné pohľadávky až do výšky 10 miliónov rubľov.

Zo zahraničných webov:



Ľudia poberajúci dôchodok dostanú pred Vianocami tristo eur navyše. Niektorí aj dvojnásobok

V posledných rokoch dostávali penzisti od štátu k bežnému dôchodku pred Vianocami prilepšenie v desiatkach až stovkách eur. Konkrétna výška vianočného dôchodku závisela od toho, aký dôchodok poberáte. Kto poberal nízky dôchodok, prilepšil si pred Vianocami viac ako ten, kto počas roka dostával viac.

Tento rok je to inak. Sociálna poisťovňa rozdelila tých, ktorí majú nárok na 13. dôchodok, do štyroch skupín. Bez ohľadu na to, aký dôchodok poberáte, dostanete toľko ako ľudia vo vašej skupine.

Najnižšia suma je tristo eur, dostanú ju vdovci, siroty či invalidi do 70 percent, najviac dostanú starobní či predčasní starobní dôchodcovia – viac ako dvojnásobok.

„Výška 13. dôchodku predstavuje priemerné mesačné sumy jednotlivých druhov dôchodkov vykázaných Sociálnou poisťovňou za kalendárny rok 2023,“ uviedol Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne. Ak vychádza priemer menej ako tri stovky, suma 13. dôchodku bude vo výške 300 eur.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Trh s hypotékami ožíva: Po vyše dvoch rokoch dochádza k oživeniu v oblasti hypoték. Tretí kvartál bol jedným z najlepších v objeme poskytnutých nových úverov na bývanie od roku 2022, hoci od maxím sme ešte poriadne ďaleko. Medziročne zaznamenal nárast o 25 percent.
  • Rebríček najväčších gastrohráčov: INDEX sa zameral na desať najväčších tunajších gastrofiriem. Rebríček sme zostavili na základe dát portálu FinStat a zaradili sme doň firmy, ktoré si ako predmet podnikania uvádzajú činnosti reštaurácií, pohostinstiev, jedální a dodávky jedál. Poradie sme určili podľa výšky ich tržieb v roku 2023.
  • Bitcoin prudko rastie: Cena bitcoinu narazila na magickú hranicu 100-tisíc dolárov. Najznámejšia kryptomena každý deň posúva hodnotu na nové rekordy a zdá sa, že neexistujú výraznejšie faktory, ktoré by ju mohli zabrzdiť. Rast bitcoinu je výsledkom dokonalej búrky faktorov v relatívne krátkom čase. Bitcoin má vyššiu hodnotu ako takmer všetky veľké spoločnosti.

Iba 15-ročná Slovenka debutovala vo Svetovom pohári, hneď prvý skok priniesol rekord

Slovenská reprezentantka v skokoch na lyžiach Kira Mária Kapustíková má za sebou úspešný debut v seniorskom Svetovom pohári. Stále iba 15-ročná športovkyňa hneď pri premiérovom skoku v elitnom seriáli vytvorila v Lillehammeri slovenský rekord, keď pristála na hranici 112,5 metra.

Po odpočte 5,6 bodu za vietor sa v kvalifikácii jej bodové konto ustálilo na 80 bodoch, a tak z celkového počtu 65 pretekárok obsadila Slovenka 37. miesto. Do hlavnej časti postúpilo 40 najlepších skokaniek.

Zaujímavosťou je, že Kapustíková vyrovnala aj rekord svojej krajanky Tamary Mesíkovej, ktorá vo Svetovom pohári debutovala v úplne rovnakom veku, teda 15 rokov, sedem mesiacov a desať dní.

Jej druhý skok nebol taký vydarený ako prvý. Skočila 96 metrov a napriek bodovej kompenzácii za nižšie okno, dostala od rozhodcov iba 61,5 bodu. Napokon obsadila 36. miesto.


Historik Ján Steinhübel sa venuje úsvitu našich dejín. Svätopluk kráľom nebol, hovorí

Jeho práca pripomína skladanie dávno rozsypanej skladačky. Zaoberá sa obdobím príchodu Slovanov, Veľkou Moravou a počiatkami Uhorska. Historik Ján Steinhübel skúma realitu našich najstarších dejín.

Bol jedným z odborníkov, ktorí namietali voči podobe Svätoplukovej sochy na Bratislavskom hrade, ktorá niesla gardistický kríž a nápis, že ide o kráľa starých Slovákov.

Zajímavost :  Vláda chystá bič na nájemníky. Rozkaz k vyklizení má urychlit vystěhování neplatičů

„Jeho socha sa nestala pútnickým miestom, tak ako si to želali jej tvorcovia. Netreba tento historizujúci paškvil stále znova spomínať a takto ho oživovať,“ hovorí s tým, že Svätopluk kráľom nebol. Aktuálne mu vyšla nová kniha Veľká Morava a slovanský svet.

„Najvýznamnejším výsledkom dejín je sloboda, presnejšie vnútorná sloboda človeka, nezávislá na vonkajších podmienkach. Slobode sa treba namáhavo učiť a to za cenu malých a veľkých, mnohokrát opakovaných, stále tých istých omylov. Ľudské dejiny sú o človeku. Kto chce pochopiť dejiny, musí pochopiť človeka,“ zdôrazňuje.

V krátkosti z kultúry:

  • Dosky získal Pes na ceste: Najviac Divadelných ocenení sezóny aj tento rok získalo Slovenské národné divadlo. Za inscenáciu hry podľa textu Pavla Vilikovského Pes na ceste získalo Dosky 2024 za najlepšiu réžiu aj najlepšiu inscenáciu sezóny. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov slávnostný večer naživo neodvysielala RTVS. Možno aj z obáv pred výraznými prejavmi umelcov.
  • Dokument o architektúre ČSSR: V súčasnosti prichádza do kín dokument o architektúre z čias socializmu. Dvojhodinová snímka je hlbším exkurzom do povojnovej architektúry a rozvíja príbehy veľkých stavieb, ktoré v tom čase postavili na území Česka a Slovenska.
  • Mescal má už iný typ mužnosti: Pokračovanie legendárneho a oscarového Gladiátora z roku 2000 je už niekoľko dní vo svetových kinách. Paul Mescal a režisér Ridley Scott sa cez zoom spojili s novinármi, ktorí sú členmi Zlatých glóbusov, a tak sme aj my boli pritom, ako hovorili o svojej práci.

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Prespávajú v kancelárii aj v ubytovni. Takto vyzerá študentská bytová kríza

Karikatúra

Recept dňa

Teplá polievka je základ. Skúste naše tri výdatné recepty.

Dnes očakávame

  • Začína sa posledná riadna schôdza parlamentu v tomto roku
  • Poslanci by sa mali zaoberať návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi
  • Prezident Peter Pellegrini vymenuje nových sudcov
  • Transparency International Slovensko zverejní rebríček transparentnosti najväčších verejných firiem
  • Slovan Bratislava nastúpi v Lige majstrov proti AC Miláno

Dnes v histórii

26. novembra 1812 sa začala trojdňová bitka ruských vojsk s Napoleonovou armádou pri rieke Berezina, ktorá pri ústupe z Moskvy utrpela zdrvujúcu porážku. Francúzi stratili približne 50-tisíc mužov a väčšinu vybavenia. Z celej francúzskej armády zostalo len zhruba osemtisíc bojaschopných mužov. Na druhej strane bola premárnená veľká šanca Napoleona obkľúčiť a zajať ho. V takom prípade by sa Francúzska ríša mohla úplne zrútiť a napoleonské vojny by sa mohli skončiť.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO