Čeští milionáři výrazně zbohatli. Podívejte se, kam investují
V Česku je zhruba 30 tisíc dolarových milionářů. Jejich disponibilní majetek je tedy zhruba 25 milionů korun. Jde především o muže ve věku kolem padesátky, kteří za své bohatství vděčí hlavně sami sobě. Zbohatli nejčastěji z podnikání, ale i z odměn za práci v top managementu firem.
Jejich práce je pro ně stabilním zdrojem bohatství, v posledních letech ale bohatnou hlavně na investicích. A jaké to jsou, zjišťoval unikátní průzkum J&T Banky Wealth Report 2024. Ten už 14. rok mapuje postoje a investiční chování českých i slovenských dolarových milionářů.
Obě skupiny v uplynulých 12 měsících zbohatli nejvíce za posledních pět let. Přesně 29 procent Čechů a Slováků totiž za poslední rok zvýšilo svůj majetek o více než 10 procent. Polovina z nich pak navýšila své bohatství o dvě, respektive devět procent. Beze změny své jmění hodnotí 14 procent milionářů a jen dvě procenta uvedla, že o něco málo přišla.
Nárůstu bohatství většina z českých dolarových milionářů vděčí dobře voleným investicím. „Dolaroví milionáři především potvrzují svou přeměnu z podnikatelů na investory. Hlavním zdrojem jejich bohatství jsou investice, nadprůměrně dobrý rok na akciových trzích a solidní zhodnocení korporátních dluhopisů či nemovitostí,“ říká mluvčí J&T Banky Monika Veselá.
Doplňuje, že na růstu jejich jmění se čím dál více podílí také private equity investice. „Jejich role v růstu jmění za poslední tři roky posílila – v Česku ze 14 na 21 procent, na Slovensku z 9 na 20 procent. Investice do podnikání táhnou nejen svými výnosy, ale i možností podílet se na růstu firem a současně možností investovat po boku úspěšných byznysmenů,“ uvádí Veselá.
Imigrace, obchodní války i vyšší zdanění
Ačkoliv jsou v předpovědích na další období dolaroví milionáři pozitivní a věří, že i v dalším roce se jim povede dobře, současnou ekonomickou situaci u nás hodnotí obezřetně. Pod vlivem globálních změn a trendů mění investiční chování a hodlají využít nabízených příležitostí zejména v oblasti energetiky a zbrojního průmyslu.
Starosti ale milionáři podle průzkumu přeci jen mají: Téměř všichni počítají s tím, že Evropa bude i nadále čelit vysoké míře imigrace. Počítají také s tím, že kvůli zelené politice se budeme potýkat s nedostatkem energie.
„Dále pozorují, že Spojené státy přestávají být jedinou dominantní světovou velmocí a že geopolitický reliér světa se mění. Oproti tradičně silnému Západu vzniká konkurence v podobě globálního Jihu. To může vést k přesunu těžiště ekonomické aktivity mimo Západ či ke stále patrnějším obchodním válkám. A ty se stanou hlavní příčinou snaho o národní soběstačnost,“ přibližuje výsledky průzkumu Veselá.
Doplňuje, že milionáři si také více než běžná populace uvědomují, že vysoké státní dluhy většiny zemí se budou stabilizovat zejména zvýšením daní nebo plošným zdaněním majetnější části společnosti.
Co přinese peníze?
Nejzajímavější zhodnocení čeští dolaroví milionáři očekávají i v následujícím roce od akcií. V reakci na předpokládaný pomalejší růst akciových trhů dvě třetiny z nich (69 %) plánují navýšit podíl hodnotových a dividendových titulů na úkor těch růstových.
Jak vyplynulo z průzkumu, akcie pro ně představují téma ke konverzaci a svá portoflia řeší denně.
Inspiraci na zajímavé akciové příležitosti získávají od bankéře či poradce, případně z investičních zpravodajů či doporučení investičních bank. Při investici do akcií zvažují perspektivu odvětví, dividendový výnos a historii vyplácení dividend. Roli hraje i ziskovost firmy, její konkurenční výhody a samozřejmě také, zda se jedná o obor, kterému rozumí.
Třetina (34 %) českých dolarových milionářů očekává zajímavé zhodnocení od stavebních pozemků, u rezidenčních nemovitostí je to 24 % dotázaných. Vedle Česka vlastní nemovitosti nejčastěji ve středomoří – v Itálii, Španělsku, Chorvatsku, a poslední dobou i v Rakousku a v tomto regionu plánují i nadále investovat.
Termínovaným vkladům odzvonilo
Tradiční konzervativní nástroje, jako jsou termínované vklady a státní dluhopisy, vnímají z hlediska očekávaného zhodnocení čeští dolaroví milionáři jako stále méně atraktivní.
„Pokračující pokles úrokových sazeb České národní banky snižuje atraktivitu fixně úročených aktiv. Pokles očekávání zhodnocení tak logicky zaznamenaly zejména termínované vklady a státní dluhopisy. Změna sazeb je natolik silným impulsem pro změnu investičního chování, že ji vnímají nejen bohatí, ale i běžní střadatelé z řad obecné populace,“ komentuje výsledky Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
Omezení investic do státních dluhopisů, dokud nenabídnou lepší poměr rizika a výnosu, plánuje 80 % českých dolarových milionářů.
Podobnou situaci lze pozorovat u korporátních dluhopisů. „U těch stále přetrvává atraktivita díky kupónovým platbám, které se u českých emisí pohybují kolem 7 až 8 %. Tento výnos umožňuje solidní návratnost na několik let dopředu. Nicméně klesající úrokové sazby postupně snižují výnosy u nových emisí, což může odradit investory hledající dlouhodobé zajištění vyšších výnosů,“ dodává Sklenář.
Dlouhodobě jsou dolaroví milionáři skeptičtí ke kryptoměnám, které spíše než jako digitální zlato 21. století vnímají jako sázku v ruletě. „Jejich přízeň si tak kryptoměny nezískali ani letos, i přes rekordní pozitivní vývoj bitcoinu,“ pokračuje Sklenář.
Peníze na pomoc
Ačkoliv si dolaroví milionáři své peníze hlídají, o svém majetku a vývoji jeho hodnoty si udržují přehled (nejčastěji pomocí excelové tabulky), nebojí se dobročinosti. Podle Světového indexu velkorysosti v roce 2023 zaujímalo Česko mezi 120 zeměmi 13. místo.
„Češi jsou solidární národ. Zatím co obecná populace se zaměřuje ve své pomoci častěji na nevinné a bezbranné, jako jsou děti a zvířata, dolaroví milionáři chtějí svými dobročinnými aktivitami častěji rozvíjet lidský kapitál. Podporují tak více mládežnický sport, vzdělávání, kulturu či nezávislou žurnalistiku,“ uvádí Veselá a tvrdí, že jejich přístup nejlépe vystihuje citát: „Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu na celý život.“
Průzkum probíhal mezi srpnem a zářím 2024 ve spolupráci s výzkumnou agenturou Perfect Crowd. Do průzkumu se zapojilo 404 respondentů: celkem 277 Čechů a 127 Slováků, jejichž disponibilní majetek má hodnotu alespoň milion amerických dolarů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO