Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko postupuje v dobývání Ukrajiny nejrychleji od prvních dní invaze
Rusko vyhostilo britského diplomata, obvinilo jej ze špionáže
Rusko vyhostilo britského diplomata, kterého obvinilo ze špionáže a z uvedení nepravdivých údajů při vstupu do země. Ruské ministerstvo zahraničí si v této věci předvolalo britského velvyslance. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zprávu ruské tajné služby a mluvčí ruské diplomacie. Jde o další diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi, která zřejmě ještě zhorší chladné vztahy mezi oběma státy, podotýkají západní tiskové agentury. Británie patří mezi nejpevnější spojence Ukrajiny, která se už třetím rokem brání nevyprovokované ruské agresi.
„Během kontrarozvědné činnosti ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) odhalila neohlášenou přítomnost britské rozvědky pod krytím velvyslanectví v Moskvě,“ uvedla FSB ve zprávě, z níž citovala TASS. „FSB zároveň odhalila známky zpravodajské a podvratné činnosti uvedeného diplomata, ohrožující bezpečnost Ruské federace,“ dodala.
Diplomat jménem Edward Wilkes Prior podle ruské kontrarozvědky vykonával na britském velvyslanectví funkci druhého tajemníka politického oddělení, což je podle Reuters relativně nízká pozice. Letos v srpnu nahradil jednoho ze šesti britských „zpravodajských důstojníků“, kteří byli z Ruska rovněž vyhoštěni, uvedla FSB. Při vstupu do země však podle „spolehlivého zjištění“ tajných služeb „úmyslně uvedl nepravdivé údaje, čímž porušil ruské zákony“, dodala FSB s tím, že diplomat musí opustit Rusko do dvou týdnů. Jeho fotografii zveřejnila řada ruských televizních stanic, upozornila agentura Reuters.
„Na ministerstvo zahraničních věcí byl předvolán britský velvyslanec,“ oznámila následně podle TASS mluvčí ministerstva Marija Zacharovová. Reportér agentury u budovy úřadu potvrdil, že velvyslanec Nigel Casey se na ministerstvo dostavil, na otázky novinářů však odmítl odpovídat.
Mluvčí britského premiéra Keira Starmera na dotaz Reuters uvedl, že o údajném vyhoštění diplomata nic neví. Britské ministerstvo zahraničí se k věci bezprostředně nevyjádřilo a britské velvyslanectví v Moskvě na žádost o komentář nereagovalo.
Británie v září odmítla jako „zlovolné a zcela nepodložené“ obvinění ze špionáže, jímž Rusko zdůvodnilo odebrání akreditací šesti britským diplomatům, oznámené navíc s několikatýdenním zpožděním.