Při autonehodě vám zemřel blízký. Na jaké odškodnění máte nárok?
Když dojde k tragické dopravní nehodě, bolest a zmatek se často stávají součástí každodenního života pozůstalých.
Ztráta milované osoby je nesmírně těžká a v takových chvílích není jednoduché se zorientovat v tom, jak se postarat o právní a finanční záležitosti, které následují.
Nezaviněná dopravní nehoda a odškodnění pozůstalých
Pro odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě je zásadní, aby zemřelý nebyl shledán výlučným viníkem dopravní nehody. Obvykle platí, že pokud řidič vozidla nezavinil konkrétní autonehodu nebo nebyl jejím jediným viníkem, pak má nárok na odškodnění nebo její poměrnou část.
To platí i pro pozůstalé. Ti mohou žádat o odškodnění také v případě, že obětí autonehody byl
- chodec;
- spolujezdec;
- cyklista;
- jiný účastník nehody, který nehodu výlučně nezavinil.
Právo odškodnění pozůstalých vzniká také v případech, kdy je obětí spolujezdec viníka dopravní nehody.
Ve všech případech hraje podstatnou roli vyšetřování nehody policií a konečné určení viníka smrtelné dopravní nehody. Nepodceňujte trestní řízení a aktivně se o něj zajímejte o jeho stav. Práva pozůstalých jsou stanovena trestním řádem.
Kdo a jaké náhrady je možné žádat?
Každoročně na českých silnicích tragicky ztrácí život několik stovek lidí. Tento smutný fakt se dotýká mnoha rodin, které se po takové události musí vyrovnat nejen se ztrátou, ale také s otázkou odškodnění.
Každý z těchto případů znamená, že za jednou smrtelnou dopravní nehodou stojí celá řada blízkých, kteří se snaží najít způsob, jak se s touto těžkou situací vypořádat.
Občanský zákoník stanovuje, že odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě náleží manželu, rodiči, dítěti nebo jiné osobě blízké. Zákon rovněž obsahuje výčet náhrad, na které mají pozůstalí po oběti dopravní nehody právo a které by jim měly alespoň částečně pomoci v tomto velmi obtížném období.
Jedná se o odškodnění:
- duševních útrap;
- nákladů na výživu pozůstalých;
- nákladů pohřbu.
Způsoby vymáhání odškodnění
Jak vymáhat odškodnění po smrtelné dopravní nehodě? Existují dvě hlavní možnosti, jak to provést:
- přímo od viníka nehody;
- od pojišťovny, u které měl viník sjednané povinné ručení vozidla.
I když je možné domáhat se odškodnění přímo od viníka (a to mimosoudně, soudně nebo přihlášením náhrady škody v trestním řízení), efektivnější a praktičtější je obrátit se na pojišťovnu vozidla viníka nehody. Tento postup je stanoven v zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Pozůstalí si často nejsou jisti, zda musí uplatnit nárok na odškodnění v rámci trestního řízení. Odpověď zní, že to nutné není. Vymáhání odškodnění se primárně řeší s pojišťovnou vozidla viníka, a proto není vždy potřeba uplatňovat náhradu škody v trestním řízení. Na základě individuálního posouzení každého případu se pak rozhodne, zda je uplatnění nároku v trestním řízení vhodné či nikoliv.
Duševní útrapy pro pozůstalé
Odškodnění duševních útrap má kompenzovat emocionální a psychickou bolest, kterou pozůstalí zažívají po ztrátě blízké osoby v důsledku dopravní nehody.
Odškodnění duševních útrap spadá do kategorie nemajetkové újmy a je určeno především pro bližší rodinné příslušníky zemřelého, mezi které patří:
- děti,
- rodiče,
- manžel/manželka,
- životní partner/partnerka,
- vnuci.
Výše finanční kompenzace za duševní útrapy u nejbližších příbuzných (dětí, rodičů, manžela, manželky) pohybuje v rozmezí od 500 000 Kč do 1 200 000 Kč pro každou pozůstalou osobu. Právo na finanční odškodnění duševních útrap je zakotveno v občanském zákoníku, avšak výše odškodnění v případě autonehody se odvíjí od rozhodovací praxe soudů.
Aby bylo možné dosáhnout co nejvyššího odškodnění za duševní útrapy spojené s tragickou dopravní nehodou, je klíčové efektivně vyjednávat s pojišťovnou.
Vzdálenější rodinní příslušníci mohou také žádat o odškodnění za duševní útrapy, avšak v jejich případě bývá přiznaná kompenzace obvykle nižší.
Ostatní náhrady při smrtelné dopravní nehodě
Pozůstalí, kteří byli na zemřelém závislí, mají kromě jednorázové náhrady duševních útrap nárok na náhradu výživy. Tato náhrada se poskytuje jako peněžitý důchod, který vychází z rozdílu mezi dávkami důchodového zabezpečení (vdovský a sirotčí důchod) a částkou, kterou by zemřelý pozůstalým poskytoval, kdyby k nehodě nedošlo.
Jestliže některý z pozůstalých uhradil náklady na pohřeb, má právo požadovat od pojišťovny viníka zaplacení těchto nákladů. Mezi běžné náklady na pohřeb patří: hřbitovní poplatek, pronájem hrobu, náklady na zhotovení pomníku či desky, smuteční hostina, květinová výzdoba a další.
Zde je zjednodušený přehled různých typů odškodnění, na které mají pozůstalí po dopravní nehodě nárok:
Náhrada |
Kdo může žádat |
Výše odškodnění |
Duševní útrapy |
Nejbližší příbuzní (děti, rodiče, manžel/manželka, vnuci) |
500 000 Kč až 1 200 000 Kč pro osobu |
Náklady na výživu pozůstalých |
Především nezaopatřené děti, manžel/partner |
Rozdíl mezi důchodovými dávkami a částkou, kterou by zemřelý poskytoval na výživě |
Náklady pohřbu |
Pozůstalí, kteří uhradili náklady na pohřeb |
Obvyklé náklady v místě a čase pohřbu (hřbitovní poplatek, pronájem hrobu atd.) |
Nezapomeňte na trestní řízení!
U smrtelné dopravní nehody je vedeno trestní řízení. Jeho cílem je objasnit příčiny dopravní nehody a zejména určit, kdo je viníkem autonehody.
Jak již bylo zmíněno, pro získání spravedlivého odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě je klíčové určení, kdo nehodu zavinil. Jakékoliv spoluzavinění na dopravní nehodě totiž krátí celkové odškodnění pro pozůstalé a negativní výsledek trestního řízení dokonce znemožňuje pozůstalým úspěšně uplatnit odškodnění.
Z tohoto důvodu je důležité se o celý proces trestního řízení aktivně zajímat. Pozůstalým k tomu náleží celý řada procesních práv, které přiznává trestní řád.
Odškodnění lze získat mimosoudně
Většina pozůstalých bývá přesvědčena, že odškodnění lze získat pouze soudní cestou. Opak je ale pravdou.
Obvyklým postupem je mimosoudní vyřešení odškodnění od pojišťovny vozidla viníka nehody. K soudnímu řešení dochází, pokud pojišťovna značně zkrátila požadované odškodnění nebo pokud došlo k jeho neoprávněnému snížení na základě tvrzené spoluodpovědnosti zemřelého za nehodu.
Každý případ odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě je tak individuální.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO