Volkswagen predáva závody v Číne pre porušovanie ľudských práv
Nemecký automobilový koncern Volkswagen v stredu oznámil, že predá svoje prevádzky v čínskom regióne Sin-ťiang, kde je Peking obviňovaný z rozsiahleho porušovania ľudských práv vrátane nútených prác. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.
Nemecká automobilka predá svoju továreň v hlavnom meste Sin-ťiangu Urumči, ako aj testovaciu dráhu v Turfane čínskej spoločnosti Shanghai Motor Vehicle Inspection Certification (SMVIC), dcérskej firme štátnej Shanghai Lingang Development Group, uviedli zdroje, ktoré nechcú byť menované. Hodnota transakcie nie je známa.
Rozhodnutie zbaviť sa tohto závodu prichádza v čase, keď Volkswagen zápasí s poklesom predaja v Číne v dôsledku intenzívnej konkurencie a slabnúceho dopytu.
Volswagen už nieje najpredávanejší v Číne
Európske automobilky sa musia pripraviť aj na negatívny vplyv možnej obchodnej vojny medzi Čínou a Európskou úniou po tom, čo Brusel zaviedol antisubvenčné dovozné clá na elektrické vozidlá vyrobené v Číne.
Značka VW stratila titul najpredávanejšej značky v Číne v prospech domácej BYD. Volkswagen spolupracuje s čínskymi partnermi, ako je Xpeng, na vývoji nových modelov, ktoré budú lepšie vyhovovať čínskym spotrebiteľom. Jeho cieľom je mať viac ako 30 nových elektrických alebo hybridných modelov do roku 2030.
Prítomnosť v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang začala v uplynulých rokoch spôsobovať nemeckej spoločnosti problémy. Investori vyvíjali na automobilku tlak, aby opustila región, kde skupiny na ochranu ľudských práv zdokumentovali porušovanie ľudských práv vrátane masovej nútenej práce v záchytných táboroch. Peking akékoľvek takéto zneužívanie popiera.
Po dohode o predaji už Volkswagen nebude v regióne prítomný. Nemecká automobilka zároveň predĺžila svoje partnerstvo so SAIC o desaťročie do roku 2040. Cieľom ich spoločného podniku je uviesť na trh 18 nových modelov do roku 2030.