Násilné probuzení ze sna o silné české měně. Dolar i euro mohou být do roka za 26 korun, kapitál věří Trumpovi
Sen o silné koruně se Česku splní podstatně později, než se zdálo ještě před volbou nového amerického prezidenta. Donald Trump a jeho dolarocentrická administrativa mají totiž v příštích letech zcela zastínit všechny ostatní měny světa. Situace je o to složitější, že koruna má v očích zahraničních investorů stigma exotické, a tím i nevyzpytatelné měny. Ekonomové se tak v posledních týdnech jali přepisovat dlouhodobé vyhlídky české měny, a to směrem dolů. Jak vyplývá ze třináctky predikcí kurzu koruny z dílen významných evropských a amerických bank monitorovaných agenturou Bloomberg a publikovaných po Trumpově zvolení, česká měna se ze současné slabosti nevymaní nejen v příštím roce, ale ani v roce 2026. Investoři totiž v příštích létech přesměrují toky peněz do rychleji rostoucích ekonomik. Tedy primárně do Ameriky.
„Změny v USA jdou nepochybně ve směru spíše slabší koruny a její menší stability,“ uvádí ekonom a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Jak uvádí analýza ze závěru listopadu ze společné dílny ČSOB a Patria Finance, koruna kvůli americkým volbám přišla o svůj potenciál zlepšovat svou kondici proti hlavním světovým měnám.
„Oproti původnímu předpokladu postupného posilování koruny v roce 2025 nyní očekáváme její faktickou stagnaci lehce nad úrovní 25 korun za euro,“ uvádí za kolektiv autorů ekonom Patria Finance Jan Bureš. Důvodem jsou podle něho předpokládané dopady Trumpových politik, tedy především prodloužení a případné rozšíření daňových škrtů a vyšší celní tarify.
Faktor Trump se přitom zjevil v tu nejméně vhodnou chvíli. Proti koruně totiž půjde i chatrná evropská a potažmo česká ekonomika. „Vidíme ochabování ekonomiky eurozóny a současný silný růst amerického hospodářství, který ještě více nakopne Trumpova politika,“ naznačuje rozevírající se nůžky mezi ekonomikami na obou březích Atlantiku ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler.
Koruna utrpí spolu s eurem
Podle něho může euro vůči dolaru perspektivně padnout i pod své historické minimum před třiadvaceti lety. Tehdy stálo jedno euro pouhých 84 centů amerického dolaru. „I když tento scénář nenastane, může stát dolar koncem příštího roku kolem 26 korun,“ varuje Pfeiler. To by prakticky znamenalo, že se oproti současnosti o dalších osm procent zdraží dovozy zboží počítané v dolarech, tedy primárně energetické suroviny a některé potraviny. Vzhledem k silné nejistotě na koruně se nicméně experti na jejím osudu neshodnou.
VIDEO: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová pro FLOW
FLOW: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová • e15
Jak uvádí statistiky Bloombergu, analytici v průměru očekávají, že koncem příštího roku bude stát jedno euro 25,1 koruny, tedy nedaleko od současného kurzu. Velmi mírně posílit by pak měla česká měna vůči dolaru, který má stát 23,6 koruny. Škála prognóz je ale značně široká a obsahuje velmi silné rozdíly. Americká banka Wells Fargo, ve které měl ještě loni významný podíl legendární americký investor Warren Buffett, tak například předpovídá pád české koruny vůči euru do konce příštího roku až na 26,5, tedy o téměř pět procent. Dolar má být pak podle stejné banky za rovných šestadvacet korun, Wells Fargo tak pomyslně podepisuje chmurnou prognózu Cyrrusu.
Důsledkem bude přesný opak toho, co by mátožná tuzemská ekonomika potřebovala. Totiž cenově přijatelné dovozy a primárně levný úvěr. Jak ostatně uvedli během listopadu někteří domácí centrální bankéři, chronicky slabá koruna může představovat stopku pro další zlevňování peněz. Na posledním listopadovém zasedání Bankovní rady ČNB to potvrdila viceguvernérka Eva Zamrazilová, která odmítla další snížení úrokových sazeb.
Slabá měna ohrozí stabilitu cen
„Bez posilování kurzu koruny bude při současném napětí na trhu práce velmi obtížné dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle ČNB,“ varoval podle záznamu z posledního listopadového jednání centrální banky její viceguvernér Jan Frait. ČNB zároveň ve své listopadové prognóze přepsala budoucnost koruny směrem k lehce slabším úrovním.
„Klíčovým důvodem je zpomalení tempa konvergence české ekonomiky s jádrem eurozóny a jen velmi pomalý růst tuzemské souhrnné ekonomické produktivity,“ vysvětluje Rusnok. Ekonomové zdůrazňují, že vzájemné kurzy měn určí primárně důvěryhodnost té které ekonomiky.
„Měna odráží sílu a víru v ekonomiku a dolar vůči ostatním měnám včetně koruny posiluje díky entuziazmu z budoucího růstu americké ekonomiky,“ připomíná Dominik Kohút ze strategického poradenství PwC. Českou ekonomiku oproti tomu drtí slábnoucí výkon automotive sektoru svázaného s problémy sousedního Německa. „Právě rozdíl v očekávání výkonnosti obou ekonomik se výrazně promítá do kurzu, proto bych předpokládal pokračování trendu posilujícího dolaru vůči koruně,“ dodává Kohút.
Koruna má přitom už nyní za sebou divoký rok oproti oběma klíčovým měnám. Oproti euru je o bezmála čtyři procenta slabší než před rokem. Pravé drama ovšem nastalo na americkém dolaru. Vůči němu je domácí měna o takřka osm procent slabší než v listopadu roku 2023. Extrémní zranitelnost české měny se přitom v závěru listopadu odrazila v prudkém oslabení koruny až ke kurzu 24,50 za dolar. To přitom znamenalo bezmála dvanáctiprocentní roční propad koruny vůči americké měně.