Úřadů práce skončí méně, než mělo. Tady je nový seznam
Místo původně plánovaných 83 poboček úřadu práce jich v příštím roce skončí jen kolem pětapadesáti. Vyplynulo to z jednání generálního ředitele Úřadu práce ČR Daniela Krištofa s ministrem práce Marianem Jurečkou.
Proti původnímu záměru – zrušit čtvrtinu dosavadních poboček z dosavadních 369 – se zvedl velký odpor mnoha dotčených měst. Jejich zástupci argumentovali hlavně tím, že přinejmenším pro část lidí bude obtížné a drahé dojíždět na úřad do většího města.
V provozu tak zatím zůstanou pracoviště ve všech obcích s rozšířenou působností.
Důvodem zásadního omezení pobočkové sítě je podle Daniela Krištofa finanční úspora, ale především bezpečnost pracovníků. Počet útoků na úředníky totiž prudce roste.
Úřad práce slibuje, že lidé z dotčených oblastí budou mít jiné pobočky v dojezdové vzdálenosti 25 minut autem nebo 45 minut veřejnou dopravou, a to včetně času na přestup a pěšího přesunu od zastávky k úřadu.
„Dostupnost našich služeb se v jednotlivých regionech značně liší, nerovnoměrné je také vytížení pracovišť v jednotlivých krajích. Klíčová je i bezpečnost našich kolegů na pobočkách. Kritická jsou především menší pracoviště, kde je obtížné zajistit takovou bezpečnost a takové pracovní prostředí, které bychom si představovali,“ říká Krištof.
Zaměstnanci ze zrušených poboček by o své místo přijít neměli. „Cílem není služby úřadu omezovat, ale naopak zkvalitnit a posílit tam, kde je to skutečně potřeba. Kolegové z racionalizovaných poboček se postupně přesunou na naše klíčová pracoviště. Rozhodně to tedy neznamená, že bychom měli v plánu někoho propouštět,“ vysvětluje Krištof.
V tichosti úřad několik poboček zrušil už letos: v Jaroměřicích nad Rokytnou, v Nasavrkách, Duchcově, Ledenicích, ve Zlivi, Borovanech, Miroticích, Protivíně a Chocni. Zavírají se i pobočky v Klášterci nad Ohří a Nýřanech.
Krištof připomíná, že se pobočky ruší v době, kdy stále víc lidí využívá online služby úřadu přes klientskou zónu Jenda. Případně komunikují prostřednictvím datových schránek. „Klientům jsou k dispozici také vybrané pobočky České pošty. Ve spolupráci s ní probíhá zkušební projekt ve třech krajích – v Libereckém, Ústeckém a kraji Vysočina, kde si na celkem 56 poštách mohou lidé podat žádost o rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Po vyhodnocení pilotního projektu budou tyto služby poskytovat pobočky České pošty ve všech regionech České republiky,“ dodává.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO