Achillova päta NATO. Rusko sa sporí s Litvou o dopravný koridor

22. jún 2022 o 19:24  I Platený obsah

Ruská exkláva cíti dosah sankcií.

KALININGRAD, BRATISLAVA. Je to asi sedemdesiat kilometrov dlhý pás lemovaný borovicovými lesmi, brezami aj jazerami. Suwalský koridor spája Bielorusko a Kaliningradskú oblasť, ruskú exklávu v zovretí Poľska a Litvy.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Koridor, ktorý prebieha pozdĺž hranice medzi Poľskom a Litvou je nielen jedinou spojnicou medzi pobaltskými štátmi a zvyškom EÚ a NATO, ale aktuálne aj terčom ostrého sporu medzi Ruskom a Litvou.

Čiastočná blokáda dodávok tovarov, ktoré sú na európskych sankčných zoznamoch a ktoré putovali po zemi z Ruska cez Litvu do Kaliningradu a naspäť, vyvolala konflikt, ktorý mnohí experti dlhodobo očakávali.

Suwalský koridor totiž považujú za jedno z najnebezpečnejších území v Európe. So začiatkom vojny na Ukrajine a zavedením sankcií totiž rastie aj riziko útoku s cieľom prepojiť pevninské Rusko s Kaliningradom.

Vyhrážky z Moskvy

Po stáročia bol hrad Königsberg vo východnom Prusku centrom rovnomenného hlavného mesta na pobreží Baltského mora. Zničili ho až spojenecké nálety počas druhej svetovej vojny.

Obnovy sa už nikdy nedočkal – prístavné mesto Königsberg sa v roku 1946 premenovalo na Kaliningrad a pripadlo Sovietskemu zväzu, ktorý v osemdesiatych rokoch začal na mieste hradu stavať brutalistický Dom sovietov.

NATO

Celý článek zde |