Agrární komora a svazy představí letošní výhled pěstování ovoce a zeleniny

Praha – Agrární komora spolu s Ovocnářskou unií a Zelinářskou unií Čech a Moravy dnes představí letošní výhled pěstování ovoce a zeleniny v ČR. Ovocnáři i zelináři se loni potýkali s vysokými cenami energií, což vedlo ke zdražení skladování produkce nebo omezení pěstování zeleniny ve sklenících. Podle Ovocnářské unie bude ztráta pěstitelů jablek z loňské sklizně asi 250 milionů korun. Část úrody z loňské sklizně nesklidili kvůli nízkým výkupním cenám.

Zelenina se podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v loňském roce pěstovala na 11.678 hektarech, což odpovídá 0,5 procenta všech ploch zemědělských plodin. Osevní plochy se oproti roku 2021 snížily o zhruba pět procent. Mezi plodiny s největší osevní plochou zabírala cibule, která se pěstovala na 1813 hektarech. Hrách se pěstoval na téměř 1700 hektarech, zelí na 960 hektarech a mrkev na 905 hektarech.

Ovocnářská unie již dříve upozorňovala na to, že v ČR ubývá ovocných sadů. Loni podle ČSÚ klesla výměra produkčních meziročně o 6,5 procenta na 11.437 hektarů. Výměra klesá již od roku 2015. Ubývají také ovocné sady, unie očekává, že po letošní zimě jich ubude zhruba deset procent.

Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná z 30 až 40 procent, zbytek musí dovážet. Konzumních jablek například musí dovážet více než 50 procent. Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin se už několik let pohybuje kolem 12 miliard korun ročně.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO