Ako sa dá prebiť k úspechu (píše Miroslav Beblavý)

Autor je vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po, bol poslancom NR SR

Minulý týždeň zverejnil mesačník Forbes každoročný rebríček „30 under 30“, teda zoznam tridsiatky mladých Slovákov, ktorí „nemajú viac ako tridsať rokov a už vynikajú vo svojom odbore…, [čím] menia svet okolo seba“.

Profily jednotlivých nominovaných poskytli čitateľovi stručnú informáciu o tom, čo dosiahli, ale takmer nič o ich pôvode a pozadí. Z akých rodín pochádzajú? Čo nám prezrádzajú o tom, kto dnes má na Slovensku najväčšiu šancu byť úspešný?

Keďže dobre poznám troch z nich, zamyslel som sa, čo ich spája. Dobrou správou je, že mladí ľudia na úspech ani dnes nepotrebujú rodinné peniaze.

Netreba byť geniálny, stačí byť pracovitý

Len jeden z mojich priateľov pochádza z bohatej rodiny, ostatní dvaja sú, naopak, z úplne normálneho prostredia. Netrpeli núdzou ani nikdy nehladovali, ale prebiť sa k úspechu museli sami. To považujem za dôležitú a dobrú správu, rovnako ako fakt, že dvaja z nich vyštudovali vysokú školu na Slovensku.

Nadštandardná podpora rodiny či možnosť ísť študovať do zahraničia nepochybne úspech uľahčujú, ale zjavne stále nie sú podmienkou pre vstup do slovenskej elity.

Celý článek zde |