Aktuální ceny benzinu a nafty v grafu. Srovnání v Česku a v Evropě
Srovnání cen benzinu a nafty v ČR a ve světě
Zatímco loňský rok se nesl ve znamení prudkého zdražování pohonných hmot, letošní čísla jsou o něco příznivější. Podle dat z 23. ledna se za litr nafty platí v Česku průměrně 37,8 korun, litr benzinu je potom o korunu levnější, tedy za 36,8 korun. Po dlouhých měsících tak ceny klesly pod čtyřicetikorunovou hranici.
Nejlevněji mohou tankovat řidiči v Pardubickém, Libereckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji, naopak nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze nebo Plzeňském kraji. Nejvyšší ceny obecně bývají na čerpacích stanicích podél dálnic a hlavních tahů nebo poblíž hraničních přechodů. Ceny se ovšem průběžně mění, aktualizovaná data najdete v interaktivní grafice.
Pokud jde o srovnání cen v rámci Evropské unie, Česká republice patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Naše ceny se v případě benzinu i nafty pohybují pod evropským průměrem. Levnější benzin mají v tuto chvíli jen Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvatsko, Polsko, Slovensko nebo Litva, nejvíce naopak zaplatí Dánové, kde cena za litr benzinu atakuje hranici dvou euro. V případě nafty už mohou motoristé čerpat levněji jen ve Slovinsku, Bulharsku a Rumunsku, naopak nejvíce si za naftu připlatí Švédové.
Vývoj cen benzinu a nafty v ČR
Ceny benzinu a nafty začaly stoupat už v roce 2021. Zatímco v lednu ještě bylo možné tankovat litr Naturalu 95 za méně než 28 korun a nafty za 27 korun, koncem roku už se ceny v obou případech pohybovaly vysoko nad hranicí 30 korun. U nafty to bylo kolem 36 korun za litr, cena za litr benzinu dokonce překonala hranici 37 korun. Důvodem bylo opakované zdražování ropy na světových trzích, analytici navíc v průběhu celého roku předpovídali i další růst cen.
Ceny nejprve rostly pozvolna, události loňského února je ovšem vystřelily strmě vzhůru. Po ruském útoku, kterým začala válka na Ukrajině, se během následujících týdnů zdražilo i o více než deset korun. Cena benzinu rychle překročila 47 korun za litr, s naftou to bylo ještě o něco horší, cena za litr se přiblížila k padesátikorunové hranici. Rekordních hodnot dosahovaly ceny až do konce června. Poté sice nastalo mírné zlevňování, nejprve se ovšem jednalo pouze o jednotky haléřů. Až koncem roku potom došlo k výraznějšímu zlevnění.
Snížení spotřební daně a další vládní opatření
Snížení cen pohonných hmot do značné míry ovlivnily velkoobchodní marže, které na evropském trhu klesaly. Určitá opatření ale zavedly i jednotlivé vlády včetně té naší. Jedním z nich bylo snížení spotřební daně z benzinu a nafty o 1,5 koruny na litr od loňského června. Zatímco v případě benzinu přestala nižší daň platit koncem září, u nafty se platnost tohoto opatření prodloužila až do konce roku 2023.
Kromě toho vláda rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a také o částečném zrušení silniční daně. To se konkrétně týká vozů a dodávek do 12 tun, dopravcům byly navíc prominuty loňské zálohy (nikoli však samotná daň). V neposlední řadě se vláda v době největšího nárůstu cen zaměřila na kontroly marží u jednotlivých čerpacích stanic.
Ceny v zemích sousedících s ČR
Polsko
Ještě v loňském roce, zejména pak v jeho první polovině, bylo Polsko zárukou levnějších pohonných hmot. Mohlo za to dočasné snížení daně z přidané hodnoty z 23 na 8 procent, které platilo od února. Letos už ovšem zase platí původní sazba a cenové rozdíly mezi našimi a polskými čerpacími stanicemi jsou minimální.
Slovensko
Vývoj u našich východních sousedů do značné míry kopíroval český scénář, kdy po prudkém zdražení, které dosáhlo svého vrcholu na přelomu června a července, začaly ceny zvolna klesat. V současné době platí podobné ceny jako na českých čerpacích stanicích.
Německo
ani tady se přirozeně nevyhnuli loňskému zdražení, na které vláda reagovala snížením daně o 0,3 eura na litr benzinu a 0,14 eura na litr nafty. Snížená daň platila od června do srpna. Ve stejné době také bylo možné zakoupit jízdenky na městskou hromadnou a regionální dopravu za výhodnější ceny nebo čerpat vyšší příspěvek na dojíždění do práce. Aktuálně tady řidiči za litr benzinu i nafty zaplatí kolem 1,8 euro.
Rakousko
Rakouská vláda na zvyšující se ceny reagovala zvýšením příspěvku na dojíždění. Nedávné zlevnění pohonných hmot se přirozeně projevilo i tady a rakouští řidiči dnes litr benzinu tankují za podobné ceny jako my, litr nafty je tady přibližně o 0,2 euro dražší.
Co ovlivňuje ceny benzinu a nafty?
Cenu pohonných hmot tvoří hned několik složek. Konkrétně se jedná o:
- spotřební daň,
- daň z přidané hodnoty,
- marži čerpacích stanic,
- marži zpracovatelů ropy,
- cenu za zpracování a dopravu ropy,
- cenu samotné ropy.
Právě cenu ropy potom ovlivňuje několik faktorů:
- aktuální poptávka po ropě,
- situace v zemích, ve kterých dochází k těžbě ropy nebo jejímu zpracování,
- situace v zemích, přes které se ropa přepravuje,
- ekonomická situace ve Spojených státech a Číně.
V roce 2021 stoupala cena ropy mimo jiné kvůli opětovnému oživení poptávky, která během pandemie značně klesla. Kromě toho se objevily informace, že klesají ropné zásoby ve Spojených státech, což s cenami opět zahýbalo. V roce 2022 se do cen zásadním způsobem promítlo rozpoutání války na Ukrajině a s ním spojená nejistota na trhu nebo následné embargo uvalené na ruskou ropu Spojenými státy.
Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu (video)
Video se připravuje …
Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu • VIDEO Videohub