„Alternatívu“ dokáže poraziť len čitateľ (píše Arpád Soltész)

Autor je komentátor portálu noviny.sk

Noviny, ktoré práve držíte v ruke, či skôr čítate na webe, sú len o dva týždne mladšie ako Slovenská republika. Nie je to náhoda, jednou z prvých ambícií moci v novom štáte bolo umlčať strážne šteniatka mladučkej demokracie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Denník SME vznikol po hrubých zásahoch vlády do redakcie Smeny, založili ho novinári, ktorí si nedali od politikov diktovať, čo budú písať. Príbeh SME bol základným kameňom relatívne zdravej mediálnej scény, ktorá si u nás dodnes zachovala nezávislosť a slobodu.

Iná vec je, že tradičné médiá strácajú vplyv na celom svete a demokraciu už samy ustrážiť nedokážu.

Posledný, kto sa u nás pokúšal skupovať médiá a získať cez ne mocenský vplyv, bola finančná skupina Penta. To sa dá označiť za obzvlášť stupídny postup, keďže by bolo, takmer určite, stačilo pozvať na obed trebárs Júliusa Rezeša a opýtať sa ho, ako veľmi nebude fungovať.

Boli to totiž práve protooligarchovia z čias vlády Vladimíra Mečiara, ktorí si mysleli, že za peniaze sa dá kúpiť všetko a každý. V ich prípade išlo o pochopiteľnú chybu v úsudku, neexistovala ešte žiadna skúsenosť, ktorá by im mohla byť varovaním.

Žiadne z médií, za ktoré vyhodili peniaze, dnes neexistuje a na rovnakej ceste sa ocitli aj tie, ktoré dokázala, za nie celkom zanedbateľnú cenu, ovládnuť Penta. Nepríťažlivý verejný obraz finančnej skupiny sa odvtedy ešte zhoršil, ale aspoň za to dala veľa peňazí.

Novinársky vzorec

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO