Americké prezidentské voľby budú aj o tom, či voliči odmietnu dogmy neoliberalizmu (názor Josepha E. Stiglitza)

Joseph E. Stiglitz je nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu a profesorom na Kolumbijskej univerzite.

Na celom svete je na vzostupe populistický nacionalizmus. K moci ho často privádzajú autoritárski vodcovia. Neoliberálne dogmy – znižovanie počtu zamestnancov, znižovanie daní, deregulácia –, ktoré sa na Západe presadili pred 40 rokmi, však mali demokraciu posilniť, nie oslabiť. Čo sa pokazilo?

Letamo.sk: Objavte najnovšie zľavy a letáky obchodných reťazcov ako Tesco, Kaufland či Lidl.

Odpoveď je čiastočne ekonomická: neoliberalizmus jednoducho nesplnil to, čo sľuboval. V Spojených štátoch a ďalších vyspelých ekonomikách, ktoré ho prijali, bol rast reálneho príjmu na obyvateľa (upravený o infláciu) v období od roku 1980 do pandémie Covidu-19 o 40 percent nižší ako v predchádzajúcich tridsiatich rokoch.

Neoliberalizmus zlyhal

Čo je ešte horšie, príjmy v dolnej a strednej časti obyvateľstva zväčša stagnovali, zatiaľ čo príjmy tých na samom vrchole sa zvýšili, a zámerné oslabenie sociálnej ochrany viedlo k väčšej finančnej a ekonomickej neistote.

Mladí ľudia sa oprávnene obávajú, že zmena klímy ohrozuje ich budúcnosť, a vidia, že krajiny pod vplyvom neoliberalizmu neustále zlyhávajú pri prijímaní prísnych predpisov proti znečisťovaniu životného prostredia (alebo v Spojených štátoch pri riešení opiátovej krízy a epidémie detskej cukrovky).

Prečítajte si tiež:

Žiaľ, tieto zlyhania nie sú žiadnym prekvapením. Neoliberalizmus vychádzal z presvedčenia, že neobmedzované trhy sú najefektívnejším prostriedkom na dosiahnutie optimálnych výsledkov.

Ekonómovia však už v začiatkoch nástupu neoliberalizmu zistili, že neregulované trhy nie sú ani efektívne, ani stabilné. O tom, že neprispievajú k vytváraniu spoločensky prijateľného rozdelenia príjmov ani nehovoriac.

Sloboda korporácií a sloboda spoločnosti

Zdá sa, že zástancovia neoliberalizmu si nikdy neuvedomili, že rozširovanie slobody korporácií obmedzuje slobodu zvyšku spoločnosti. Sloboda znečisťovať znamená zhoršenie zdravia (alebo pre astmatikov dokonca smrť), extrémnejšie počasie a neobývateľnú krajinu.

Zajímavost :  Mrazy zasáhly sady v Čechách. Škody na úrodě budou rozsáhlé, hlásí ovocnáři

Samozrejme, vždy existujú kompromisy, ale každá rozumná spoločnosť by dospela k záveru, že právo na život je dôležitejšie ako falošné právo na znečisťovanie. Zdanenie je rovnakým tŕňom v oku neoliberalizmu, ktorý ho považuje za urážku slobody jednotlivca: človek má právo ponechať si všetko, čo zarobí, bez ohľadu na to, ako to zarobí.

Prečítajte si tiež:

Ale aj keď k príjmu prišli poctivo, zástancovia tohto názoru si neuvedomujú, že ho umožnili vládne investície do infraštruktúry, technológií, vzdelávania a verejného zdravia. Málokedy sa pozastavia nad tým, čo by mali, keby sa narodili v jednej z mnohých krajín bez právneho štátu, alebo ako by vyzeralo ich portfólio, keby americká vláda neinvestovala do vakcíny proti Covidu-19.

Naopak, tí, ktorí sú vláde najviac zaviazaní, často ako prví zabúdajú na to, čo pre nich urobila. Kde by boli Elon Musk a Tesla, keby nedostali takmer pol miliardy dolárov od ministerstva energetiky za prezidenta Baracka Obamu v roku 2010?

„Daňami platíme za civilizovanú spoločnosť,“ poznamenal v slávnom výroku sudca Najvyššieho súdu Oliver Wendell Holmes. To sa nezmenilo: dane sú potrebné na zavedenie vlády zákona alebo na zabezpečenie iných verejných statkov, ktoré spoločnosť dvadsiateho prvého storočia potrebuje na svoje fungovanie.

V tomto prípade prekračujeme rámec obyčajných kompromisov, pretože primeraná ponuka týchto statkov prináša lepšie podmienky pre všetkých, vrátane bohatých. Donútenie môže v tomto zmysle pôsobiť emancipačne. Na zásade, že ak chceme mať základné statky, musíme za ne platiť, a to si vyžaduje dane, je všeobecná zhoda.

Prečítajte si tiež:

Samozrejme, zástancovia menšej vlády by povedali, že mnohé výdavky by sa mali znížiť, vrátane štátom spravovaných dôchodkov a verejne poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ale opäť, ak je väčšina ľudí nútená znášať neistotu a strach z toho, že v starobe nebudú mať spoľahlivú zdravotnú starostlivosť alebo príjmy, spoločnosť sa stala menej slobodnou.

Zajímavost :  Natěšené hotely i hospody. Šampionát má ekonomice přinést dvě miliardy

Aj keď by sa blahobyt multimiliardárov trochu skresal, ak by každý z nich musel platiť o niečo vyššie dane na financovanie daňovej úľavy na deti, vezmite do úvahy, akú zmenu by to znamenalo v živote dieťaťa, ktoré nemá čo jesť, alebo ktorého rodičia si nemôžu dovoliť návštevu lekára. Zvážte, čo by to znamenalo pre budúcnosť celej krajiny, keby menej mladých ľudí vyrastalo v podvýžive alebo v chorobe.

Dva americké scenáre

Všetky tieto otázky by sa mali v množstve tohtoročných volieb dostať do popredia. Nadchádzajúce prezidentské voľby v Spojených štátoch ponúkajú jasnú voľbu nielen medzi chaosom a usporiadanou vládou, ale aj medzi ekonomickými filozofiami a politikami.

Súčasný prezident Joe Biden je odhodlaný využiť vládnu moc na zvýšenie blahobytu všetkých občanov, najmä tých, ktorí patria k dolným 99 percentám, zatiaľ čo Donald Trump sa viac zaujíma o maximalizáciu blahobytu horného jedného percenta. Trump, ktorý vládne svojmu luxusnému golfovému rezortu (keď práve nie je na súde), sa stal zástancom nepoctivých kapitalistov na celom svete.

Prečítajte si tiež:

Trump a Biden majú značne odlišné predstavy o tom, akú spoločnosť by sme sa mali snažiť vytvoriť. V jednom scenári bude prevládať nečestnosť, spoločensky deštruktívne koristníctvo a snaha o získanie renty.

Verejná dôvera sa bude naďalej rúcať a zvíťazí materializmus a chamtivosť. V druhom scenári budú volení úradníci a štátni zamestnanci v dobrej viere pracovať na tvorivejšej, zdravšej, na vedomostiach založenej spoločnosti, ktorá bude založená na dôvere a poctivosti.

Jasná voľba

Samozrejme, politika nikdy nie je taká čistá, ako tento opis. Nikto však nemôže poprieť, že kandidáti majú zásadne odlišné názory na slobodu a predpoklady dobrej spoločnosti. Náš ekonomický systém odráža a formuje to, kým sme a čím sa môžeme stať.

Zajímavost :  Sanitári či praktické sestry. Študenti medicíny budú môcť počas štúdia pracovať v nemocniciach

Ak verejne podporíme sebeckého mizogýna a podvodníka – alebo tieto vlastnosti prehliadneme ako drobné nedostatky –, naši mladí ľudia si toto posolstvo osvoja a vo verejných funkciách budeme mať ešte viac darebákov a oportunistov.

Prečítajte si tiež:

Staneme sa spoločnosťou bez dôvery, a teda aj bez dobre fungujúcej ekonomiky. Aktuálne prieskumy verejnej mienky ukazujú, že sotva tri roky po Trumpovom odchode z Bieleho domu verejnosť s ľahkosťou zabudla na chaos, nekompetentnosť a útoky jeho vlády na právny štát.

Stačí sa však pozrieť na konkrétne postoje kandidátov k daným otázkam, aby sme si uvedomili, že ak chceme žiť v spoločnosti, ktorá si váži všetkých občanov a snaží sa pre nich vytvoriť spôsoby, ako žiť plnohodnotný a spokojný život, voľba je jasná.

Copyright: Project Syndicate, 2024

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO