Americký federální soud zamítl Bidenův zákon o povinném očkování vládních zaměstnanců

Federální soudce v Texasu rozhodl, že administrativa prezidenta Joea Bidena nemůže po zaměstnancích federální vlády vyžadovat naočkování proti covidu-19, a zakázal úřadům trestat pracovníky, kteří příkazu neposlechli. Bílý dům si za svým příkazem stojí, ministerstvo spravedlnosti se hodlá proti verdiktu odvolat.

Foto: Asociated Press

Výběr pátečních událostí k epidemii koronaviru: 

 • Denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru se v Česku drží poblíž rekordních hodnot. Ve čtvrtek přibylo 26 907 nakažených, asi o 15 200 víc než před týdnem. Zároveň jde o druhý nejvyšší nárůst v tomto týdnu. 
 • Také incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel, roste třetí týden, k dnešku stouplo na 1228. Za celou dobu epidemie byla incidence nejvýše 25. listopadu 2021, kdy činila 1234. 
 • Nárůst zaznamenávají v posledních dnech všechny kraje. Nejhorší situace je nadále v Praze, incidence tam stoupla na 2220, což je nejvyšší číslo v některém kraji od začátku epidemie. 
 • Ve čtvrtek dostalo vakcínu proti covidu 52 452 lidí. Z toho si 45 223 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,46 milionu.
 • Ministerstvo zdravotnictví od pondělí 24. ledna spustí registrace k očkování dětí starších 12 let posilující dávkou vakcíny proti covidu-19. Bude možné na očkovacích místech a v ordinacích dětských lékařů po pěti měsících od dokončeného předchozího očkování.

07:23

Vážení čtenáři, tento přenos uzavíráme. Nové zprávy o vývoji pandemie koronaviru najdete v přiloženém online přenosu.

22:28

Americká pošta začala ve čtvrtek s rozesíláním samotestovacích sad, které si v posledních dnech objednaly miliony domácností. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Volně dostupné testy jsou součástí strategie prezidenta Joea Bidena pro boj s vlnou pandemie způsobenou koronavirovou variantou omikron. Ta je nyní v USA zřejmě těsně za svým vrcholem, podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v některých státech již klesají denní počty nakažených a počet lidí v nemocnicích se za posledních sedm dní mírně snížil.

21:24

Stavovské organizace v Itálii pozastavily členství zhruba 2000 lékařů, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19. To většinou znamená, že tito lékaři nesmí dále vykonávat svou profesi. Dalších 33 tisíc lékařů v současnosti nemá dostatečné očkování pro výkon profese, uvedla dnes agentura AP. Povinné očkování lékařů a zdravotníků Itálie zavedla na jaře loňského roku, od prosince je povinná i třetí dávka.

21:23

Vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron už v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru převažuje. Uvedlo to dnes Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. Průměrná převaha varianty v zemích regionu činí 78 procent. „Typ přenosu omikronu v EU přešel z komunitního na dominantní,“ uvedla agentura se sídlem ve Stockholmu. Zmíněný region zahrnuje všechny členské země EU a Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

21:23

Irsko od soboty zruší téměř všechna dosavadní omezení vyhlášená v souvislosti s pandemií covidu-19. Výrazný nárůst počtu infikovaných se totiž neprojevil zvýšením počtu pacientů vyžadujících intenzivní nemocniční péči. Opět plně otevřít budou moci hospody, restaurace a diskotéky a jejich návštěvníci už nebudou muset prokazovat své naočkování nebo dodržovat rozestupy, oznámil dnes večer premiér ostrovní země Micheál Martin. Nejméně do konce února zatím zůstane v platnosti povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech.

21:07

Federální soudce v Texasu dnes rozhodl, že administrativa prezidenta Joea Bidena nemůže po zaměstnancích federální vlády vyžadovat naočkování proti covidu-19, a zakázal úřadům trestat pracovníky, kteří příkazu neposlechli. Ministerstvo spravedlnosti se hodlá proti verdiktu odvolat a Bílý dům řekl, že si za svým příkazem stojí. Soudy v USA již dříve zablokovaly vládou vyhlášenou očkovací povinnost také pro další skupiny obyvatelstva.

15:44

Do karantény se kvůli onemocněni covidem-19 dostávají i pražská divadla, některá se kvůli tomu zcela uzavírají. Do neděle nehraje soubor Švandova divadla, na smíchovské scéně hrají jen jeho hosté. Divadlo na Vinohradech v pátek oznámilo na sociálních sítích, že ruší až do odvolání všechna představení.

Celkem 12 představení zrušila v tomto týdnu podle svých webových stránek i Městská divadla pražská. Kvůli nemoci dnes měnilo program i Divadlo Na zábradlí, namísto titulu Macbeth – Too Much Blood uvede Zlatou pláž. Kvůli nemoci v souboru ruší dnešní a sobotní reprízy muzikálu Cabaret Divadlo Bez zábradlí.

15:40

V zemích s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem stále zůstává drtivá většina evropských zemí. Na takzvané mapě cestovatele od pondělí nenastanou žádné změny, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Nadále platí zpřísněné podmínky pro cizince přijíždějící do České republiky.

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem nákazy patří v Evropě pouze Vatikán.

15:39

Letoun společnosti American Airlines na cestě z Miami do Londýna se otočil nad Atlantikem a vrátil se do Spojených států kvůli cestující, která si odmítla nasadit roušku. Informuje o tom zpravodajský web BBC. Letoun se 129 cestujícími se zhruba hodinu a půl po odletu ve středu večer vrátil na letiště v Miami, kde již čekala policie. Ta následně vyvedla cestující ve věku kolem 40 let. Incident se nyní vyšetřuje.

15:38 Ilustrační foto.

Mladým ve věku 12 až 17 let se bude podávat jako posilující vakcína Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech stejné síly jako pro dospělé. Mladší děti mají očkovací látku slabší. Mladší 16 let očkují jenom některá vakcinační místa, šestnáctiletí a sedmnáctiletí mohou navštívit kterákoliv očkovací místa včetně těch bez předchozí registrace.

16:08

Do karantény se kvůli onemocněni covidem-19 dostávají i pražská divadla, některá se kvůli tomu zcela uzavírají. Do neděle nehraje soubor Švandova divadla, na smíchovské scéně hrají jen jeho hosté. Divadlo na Vinohradech dnes oznámilo na sociálních sítích, že ruší až do odvolání všechna představení.

Celkem 12 představení zrušila v tomto týdnu podle svých webovýchstránek i Městská divadla pražská. Kvůli nemoci dnes měnilo program i Divadlo Na zábradlí, namísto titulu Macbeth – Too Much Blood uvede Zlatou pláž. Kvůli nemoci v souboru ruší dnešní a sobotní reprízy muzikálu Cabaret Divadlo Bez zábradlí.

15:37

Ministerstvo zdravotnictví od pondělí 24. ledna spustí registrace k očkování dětí starších 12 let posilující dávkou vakcíny proti covidu-19. Bude možné na očkovacích místech a v ordinacích dětských lékařů po pěti měsících od dokončeného předchozího očkování.

Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že se zahájením přeočkování této věkové skupiny souhlasí Česká pediatrická společnost a Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Očkování posilovací dávkou výrazně snižuje riziko vážného onemocnění covid-19, a to včetně varianty omikron,“ uvedl k tomu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

15:19

Pomoc vlády podnikatelům kvůli pandemii činila loni podle Hospodářské komory 106,2 miliard korun. Státní rozpočet přitom skončil ve schodku 419,7 miliard korun.

14:52

V metropoli Tokiu a ve více než desítce dalších oblastí Japonska ode dneška platí přísnější opatření proti šíření koronaviru, která zahrnují zkrácení otvírací doby restaurací a barů. Důvodem zpřísnění je šíření vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron.

Hlavní město zaznamenalo za poslední den 9699 nových infekcí, v celém Japonsku, které má téměř 126 milionů obyvatel, pak přibylo rekordních více než 47 tisíc nakažených.

12:43

Britská popová zpěvačka Adele odložila 24denní koncertní sérii v Las Vegas několik hodin před jejím začátkem. Jako důvod uvedla zpoždění příprav způsobená pandemií covidu-19 a nákazu přímo ve svém štábu. Informovala o tom agentura AP.

11:42

Zaměstnavatelé od pondělí do čtvrtka nahlásili 17 682 pozitivních samotestů na koronavirus. Nejvíc jich bylo v pondělí (8493) a ve čtvrtek (5122), podniky je ale postupně dohlašují. Údaje sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet lidí, kteří se za první týden otestovali, není známý. Firmy musí oznámit jen pozitivní případy.

11:21

Počet hospitalizovaných s covidem-19 zatím zůstává nízký, klesl pod 1600. Očekává se ale nárůst počtu pacientů kvůli šíření nakažlivější varianty omikron, armádní posily tak v některých nemocnicích zůstávají.

09:49

Pandemickou novelu a možnost mimořádného ředitelského volna kvůli covidu by mohli poslanci projednat příští týden v úvodu pokračování schůze sněmovny.

09:44

Fakt, že se kolega nakazil, ještě neznamená, že všichni z jeho kanceláře musí hned do karantény. Záleží na tom, zda si pozitivní člověk udělá kontrolní PCR test, a také na tom, v jak úzkém kontaktu s ním ostatní kolegové byli:

09:23 Ilustrační foto.

Ve čtvrtek dostalo vakcínu proti covidu 52 452 lidí. Z toho si 45 223 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,46 milionu. Dokončené očkování má víc než 6,75 milionu lidí, celkově zdravotníci za víc než rok očkování v Česku rozdali přes 16,7 milionu dávek.

09:15

Polsko za poslední den zaznamenalo 36 665 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od začátku pandemie covidu-19, uvedl podle agentury Reuters náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. Počty nově odhalených případů koronavirové infekce podle něj v následujících dnech ještě porostou, mohly by dosahovat až 50 000 denně.

08:48

Zatímco na tichomořské souostroví Tonga zdevastované sopečnou erupcí a vlnou tsunami začíná postupně přicházet pomoc, jeden australský humanitární let se musel vrátit na základnu kvůli pozitivnímu testu na koronavirus u člena posádky.

07:57

Počet nových případů v posledních dnech výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Podle odborníků mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu, proto rovněž narůstá počet opakovaných nákaz. Ministerstvo je eviduje odděleně od nových nákaz. Za čtvrtek mělo opakované pozitivní testy přes 3600 lidí.

07:56

Podle počtu nakažených koronavirem za sedm dní je v EU nejhorší situace v Dánsku, kde mají 3724 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní (před týdnem bylo čtvrté s 2357 případy), druhá zůstává Francie (3503, před týdnem 3056) a třetí je nově Portugalsko (2804, před týdnem páté s 2315 případy). Česká republika má 1228 případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, a je tak desátou nejméně zasaženou zemí EU, před týdnem byla šestá od konce.

07:55

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse ve čtvrtek překonal hranici 340 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března USA, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní podle univerzity činí 69,3 milionu. Druhá je Indie (38,6 milionu) a třetí Brazílie (23,6 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (15,7 milionu). Rychlý nárůst počtu případů v roce 2022 pokračuje: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní třikrát za sebou za tři dny, předtím dvakrát za sebou za čtyři dny.

07:39

V Německu se za poslední den potvrdilo 140 160 nákaz koronavirem, je to nejvíce za 24 hodin v této pandemii. Rovněž sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, je opět rekordní, poprvé překročila 700. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na nejnovější údaje Institutu Roberta Kocha.

06:57

Laboratoře v posledních dnech provádějí stále více testů, mimo jiné to souvisí i se zavedením povinného testování pracovníků dvakrát týdně. Část firem se totiž rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Více lidí chodí také na PCR testy, jeho negativním výsledkem mohou totiž ti, co jim vyšel antigenní samotest pozitivní, ukončit pětidenní karanténu dřív.

Ve čtvrtek laboratoře provedly 34 770 antigenních testů a 100 725 PCR testů, oproti minulému čtvrtku, kdy se ještě ve firmách testovat nemuselo, bylo nyní antigenních asi o 11 600 víc a PCR testů o 30 700 víc.

06:53

Denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru se drží poblíž rekordních hodnot, ve čtvrtek přibylo 26 907 nakažených. Je to asi o 15 200 víc než minulý čtvrtek, zároveň jde o druhý nejvyšší nárůst v tomto týdnu.

Odběrová místa provedla ve čtvrtek téměř 135 500 testů, zhruba o 42 000 víc než před týdnem. K rekordní hodnotě se blíží sedmidenní celorepubliková incidence, k dnešku stoupla na 1228 případů nákazy covidem na 100 tisíc obyvatel. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 klesl pod 1600. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

21:17

Francie v únoru začne postupně uvolňovat protikoronavirová opatření, protože epidemická situace v zemi se začíná zlepšovat, řekl dnes premiér Jean Castex. Nicméně podle všeho od příštího pondělka se lidé bez potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19 nedostanou do restaurací, kaváren, kin nebo dálkových vlaků. Negativní test jim už k tomu nebude stačit.

Od 2. února plánuje Francie zmírnit pravidla týkající se práce z domova, zrušit limity pro počet účastníků sportovních a zábavních akcích a zrušit povinnost nosit i venku ochranu nosu a úst. Od 16. února si návštěvníci kin budou moci ke sledování filmu koupit občerstvení. Znovu otevřít také budou smět noční kluby.

20:22

Italští zákonodárci, kteří jsou nakažení koronavirem, by příštího prezidenta mohli volit na parkovišti parlamentu. Dnes to oznámila kancelář parlamentu. Agentura Reuters napsala, že infikovaným volitelům by vláda musela vydat zvláštní povolení k tomu, aby mohli odejít z izolace.

20:04

V Německu s výjimkou Meklenburska-Předního Pomořanska zcela převládla varianta omikron, její podíl činí 89,3 procenta, uvedl Kochův institut.

19:58

Izrael od příštího týdne zruší karanténu školáků, kteří přijdou do styku s člověkem nakaženým covidem-19. Důvodem je velký počet školních dětí, které jsou nyní v karanténě, což ohrožuje chod ekonomiky. Nařízení má podle izraelských médií začít platit příští čtvrtek.

19:30

Poslanci rakouské Národní rady dnes velkou většinou schválili všeobecnou povinnost očkování proti covidu-19 pro lidi starší 18 let. Zákon bude ještě projednávat druhá komora parlamentu, Spolková rada. Platit má začít 1. února. Rakousko je první evropskou zemí, která zavádí tuto praxi.

Z očkovací povinnosti mají být vyňaty těhotné ženy, lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni, a lidé, kteří se v posledních šesti měsících zotavili z koronavirové infekce.

Do poloviny března má trvat přechodná fáze, kdy povinnost nebude vynucována. Pak už bude za nedodržení povinnosti hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88 000 Kč).

19:10

Nejméně 2,8 milionu vakcín proti covidu-19 z těch, které byly darovány Africe, se muselo vyhodit. Země je totiž dostaly krátce před expirací, a nestihly je tak aplikovat. Informovalo o tom dnes Africké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle jeho šéfa Johna Nkengasonga by měli dárci Africe vakcíny posílat nejméně tři až šest měsíců před koncem doby použitelnosti. V Africe je nyní plně očkováno proti covidu-19 jen něco přes deset procent z jejích 1,3 miliardy obyvatel.

18:53

Přehled čtvrtečních událostí:

 • Ve středu v Česku přibylo 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.
 • S šířením varianty omikron přibývá opakovaných nákaz. Takzvané reinfekce v denním přírůstku nakažených na webu ministerstva zdravotnictví zahrnuty nejsou, za středu jich statistiky evidují asi 4700. 
 • Po pondělním testování ve školách se nákaza covidem potvrdila u 7210 žáků a 957 zaměstnanců. 
 • Rakouská vláda zprovozní loterii, při níž budou lidé očkovaní proti covidu-19 moci vyhrát stovky eur.

14:47

Očkovaných se v lednu kvůli omikronu nakazilo koronavirem skoro stejně jako neočkovaných. Avšak nákaza je čtyřikrát méně pravděpodobná po posilující dávce.

12:46

Fakultní nemocnice Brno dala téměř 2000 dětí ve věku od pěti do 11 let vakcínu proti nemoci covid-19. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice s očkováním malých dětí začala ve druhé polovině loňského prosince. Podle Plaché byl na začátku enormní zájem a denně se očkovalo přes 400 dětí. Nyní zájem klesá a je jich týdně do 200. Od příštího týdne se budou děti namísto v kinosále očkovat v pavilonu P, kam chodí na očkování i dospělí.

12:00

České pojišťovny u klientů životního pojištění nesledují, zda mají očkování proti covidu-19. To tedy nyní zohledňováno při uzavření pojistky ani při výplatě pojistného plnění. Společnosti zatím nemají ani statistiky, zda se očkování projevuje v nižším počtu pojistných událostí.

11:49

Od pondělí budou čtyři linky městské hromadné dopravy v Pardubicích jezdit méně často. Provoz jedné linky dopravní podnik dočasně pozastavuje. Zhruba 13 procent řidičů je totiž v pracovní neschopnosti, hlavně jsou kvůli šíření koronaviru doma v karanténě. Oznámila to dnes mluvčí dopravního podniku Jitka Malinská.

„Opatření jsou hlavně kvůli karanténám, nemáme vysokou nemocnost. Teď je 29 řidičů doma, což je 13 procent z celkového počtu,“ řekla Malinská.

11:20

Patnáctiletý student prvního ročníku kolínského gymnázia zřejmě předložil 17. ledna při zahájení lyžařského výcviku falešný negativní výsledek PCR testu. Hotel pak museli opustit i všichni jeho spolužáci. Uvedl to dnes server Blesk.cz.

„My jako hotel jsme nikoho nevyhodili, maminka toho chlapce zavolala učitelům, že syn je pozitivní, a oni si to tady vyřešili sami se semilskou hygienou, přijelo jich kolem 80 a zůstalo 30,“ řekla zástupkyně provozovatele hotelu Star Hotels v Benecku Klára Tlášková.

11:20

Fakultní nemocnice Brno za týden odhalila 911 lidí z pozitivním testem na covid, z nich kolem 850 mělo variantu omikron. Omikron tvoří v průměru 93 procent, zbytek je varianta delta. Omikron převládá ve všech laboratořích, které ho umí odhalit. Například i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně nebo v brněnské laboratoři Elisabeth Pharmacon.

11:05

Kvůli případům koronaviru zrušila Česká filharmonie tři koncerty plánované od 20. do 22. ledna v Rudolfinu pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši. Na začátku týdne se u jednoho filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19, které si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a filharmonie se z preventivních důvodů rozhodla koncerty zrušit.

10:38

Po pondělním testování ve školách se nákaza covidem potvrdila u 7210 žáků a 957 zaměstnanců. Jde o více než dvojnásobný nárůst oproti předchozímu testování z minulého čtvrtka, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Na růstu virové zátěže ve školách se podle ministerstva projevuje to, že v Česku převažuje varianta omikron.

Podle ministerstva se v pondělí otestovalo zhruba 1,18 milionu žáků a asi 181 tisíc zaměstnanců škol. Počet testů zůstává podle úřadu v jednotlivých kolech zhruba stejný.

10:37

Středočeský kraj dnes z důvodu nákaz covidu-19 zrušil 18 linek pražské integrované dopravy a omezil pět autobusových linek. Rozpis spojů, které nepojedou, lze nalézt zde

10:36

Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo prostřednictvím laboratorních testů přes 6000 nových případů koronavirové infekce. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví, které už dříve v tomto týdnu informovalo o nástupu další vlny epidemie nemoci covid-19 v souvislosti se šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron.

Navzdory tomu počet covidových pacientů v nemocnicích znovu klesl. Ve středu bylo hospitalizováno 1606 pacientů.

09:57

Rakouská vláda zprovozní loterii, při níž budou lidé očkovaní proti covidu-19 moci vyhrát stovky eur. Kromě toho finančně podpoří obce s vysokou mírou proočkovanosti. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na kancléře Karla Nehammera.

V očkovací loterii bude mít šanci vyhrát každý desátý očkovaný, a to jak ti, kteří již vakcínu dostali, tak i ti, kteří se k tomu teprve chystají. Výhrou budou poukázky v hodnotě 500 eur (12 100 korun), které bude možné uplatnit v obchodech, restauracích, hotelech či kulturních a sportovních zařízeních. Loterii bude provozovat veřejnoprávní stanice ORF.

09:27

Ve Zlínském kraji přibylo za středu 1305 případů covidu-19. Minulou středu jich bylo 722, o týden dříve 405. Úterní nárůst byl však v kraji vyšší.

09:27

V hradeckém kraji dál rychle rostou počty nakažených koronavirem. Ve středu přibylo 1297 nákaz, jde o druhý nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.

09:26

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 1747 lidí s koronavirem, zhruba o tisíc více než před týdnem. Počet hospitalizací ale klesá.

09:15

V Olomouckém kraji bylo ve středu evidováno 1230 potvrzených nákaz novým koronavirem, v mezitýdenním srovnání je to takřka trojnásobný počet.

08:56

Od začátku týdne zaměstnavatelé nahlásili 11 418 pozitivních samotestů na covid-19. Ve středu jich přibylo 2320. Celkový počet testovaných není znám.

07:40

Sedmidenní celorepubliková incidence již třetí týden roste, nyní se dostala na 1086 případů nákazy covidem na 100 tisíc obyvatel, což je více než dvojnásobek stavu před týdnem. Rekordní hodnota z 25. listopadu 2021 činila 1234. Nárůst zaznamenaly všechny kraje republiky, všude je přitom incidence více než dvakrát vyšší než před týdnem. Nejvíce, téměř dvaapůlkrát, se zvýšila v Karlovarském (z 355 na 881 případů) a Středočeském kraji (z 586 na 1455 případů). Nejvyšší sedmidenní incidence je v Praze, kde dosáhla 2000, což je vůbec nejvyšší číslo v některém regionu za celou dobu pandemie. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na 100 tisíc obyvatel zůstává na Vysočině (599), i tam je to ale dvojnásobek stavu před týdnem.

07:30

V Německu za uplynulý den přibylo 133 536 případů koronaviru, což je dosavadní rekord. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, vzrostla na 638,8 což je nejvyšší hodnota od začátku pandemie. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha, o kterých dnes informovala agentura DPA.

07:23

Domnívám se, že klinické projevy při infekci omikronem se nebudou příliš lišit od těch, se kterými jsme již měli zkušenosti. Zatím k tomu ale nemáme dostatek informací, míní lékař Petr Husa z Fakultní nemocnice Brno.

07:10

Lidé, kteří se zotavili z covidu-19, byli lépe chráněni před variantou koronaviru delta než ti, kteří se naočkovali, ale onemocnění neprodělali. Vyplývá ze studie, kterou ve středu zveřejnilo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemoci. Podle agentury Reuters studie provedená v Kalifornii a New Yorku naznačuje, že přirozená imunita lépe chrání před deltou než samotná vakcinace. Vědci ale zdůrazňují, že očkování zůstává zdaleka nejbezpečnější formou prevence.

06:48

Statistiky ministerstva zdravotnictví zaznamenaly ve středu téměř 93 tisíc PCR testů a přes 17 tisíc antigenních testů odebraných zdravotníky. 

06:33

S šířením varianty omikron přibývá opakovaných nákaz. Takzvané reinfekce v denním přírůstku nakažených na webu ministerstva zahrnuty nejsou, za středu jich statistiky evidují asi 4700.

06:25

Ve středu v Česku přibylo 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie. Oproti minulé středě bylo pozitivních asi o 14 500 víc. I přes vysoké nárůsty odhalených nákaz v posledních dnech počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 dál klesá. Ve středu vyžadovalo nemocniční péči 1615 pacientů s covidem, 245 z nich bylo v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V zemi se nyní šíří varianta omikron, která je podle odborníků proti předchozí variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

21:20

Francie registruje přes 436 000 případů koronaviru za den,dosavadní maximum země zaznamenala o den dříve, kdy testy odhalily přes 464 000 infekcí.

21:04

Dnešní přehled událostí:

 • Očkování proti covidu-19 nebude povinné. Rozhodla o tom dnes koaliční vláda Petra Fialy (ODS), která nicméně dál považuje očkování za nejúčinnější zbraň proti koronaviru. 
 • Epidemie koronaviru v Česku dál sílí, v úterý přibylo nejvíc potvrzených případů covidu za dobu epidemie, testy odhalily 28 469 nakažených. Dosavadní rekord držel loňský 25. listopad s 27 937 pozitivními testy.
 • Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel.  

20:59

Francie registruje přes 436 000 případů koronaviru za den, dosavadní maximum země zaznamenala o den dříve, kdy testy odhalily přes 464 000 infekcí.

18:59

Srbský tenista Novak Djokovič koupil podíl v dánské firmě, která vyvíjí léčebný přípravek na covid-19. Agentuře Reuters to řekl šéf podniku.

18:15

Světová média si všímají úmrtí české folkové zpěvačky Hany Horké. Informuje o něm například britská stanice BBC, francouzská agentura AFP, některá německá, italská, španělská, ale i brazilská či mexická média. Upozorňují zejména na slova jejího syna Jana Reka, podle něhož zemřela poté, co se záměrně nakazila koronavirem. Zpěvačka kapely Asonance zemřela v neděli ve věku 57 let.

18:07

Zástupci školských asociací souhlasí s tím, aby ředitelé mohli kvůli epidemii covidu-19 vyhlásit až na deset dní mimořádné ředitelské volno nebo mimořádnou výuku na dálku. Návrh, který dnes schválila vláda, odpovídá jejich požadavkům. Na dotaz ČTK to řekli předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Podle ní je škoda, že zákon už neplatí, protože počet učitelů v karanténě již nyní roste.

16:55

Nejvyšší denní přírůstky nakažených koronavirem SARS-CoV-2 od začátku pandemie dnes oznámily i Lublaň a Záhřeb. Ve dvoumilionovém Slovinsku se podle oficiálních údajů během úterý infikovalo 12 285 lidí a ve čtyřmilionovém Chorvatsku 10 427. Podle médií ale skutečná čísla zřejmě budou vyšší, protože laboratoře nejsou s to dostatečně rychle prověřovat všechny testy.

16:39

Státní hmotné rezervy bude možné využít při řešení pandemie koronaviru se souhlasem vlády i po ukončení nouzového stavu. Dnes o tom rozhodla vláda, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. Jde například o osobní ochranné pomůcky, zdravotnická lůžka a plicní ventilátory.

16:07 Vlastimil Válek

Systém testování, který je nyní ve školách, firmách a zdravotnictví, bude platit pravděpodobně do poloviny února, řekl ministr zdravotnictví Válek.

15:33

Švédsko za uplynulý den odhalilo 37 886 případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od začátku epidemie covidu-19 v této skandinávské zemi, informovala dnes agentura Reuters. Poslední rekord země registrovala 12. ledna, kdy přibylo 26 566 nakažených.

Švédsko zaznamenalo denní maximum navzdory omezeným testovacím kapacitám. Kronoberg, jeden z 25 švédských zdravotnických regionů, oznámil, že pozastaví veškeré testování s výjimkou pacientů a zaměstnanců nemocnic či zařízení pro seniory. Desetimilionové Švédsko zaznamenalo za uplynulý den 67 nových úmrtí na nemoc covid-19.

15:31 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády upozornil, že ačkoli očkování nebude pro nikoho povinné, postoj vlády k vakcinaci se nijak nemění. „Je to stále jednoznačně nejlepší způsob boje proti covidu-19. Je to jediná cesta, jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci a hospitalizaci. Čísla to dokládají naprosto jasně,“ řekl Fiala. 

15:24

Očkování proti covidu-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (ODS) pro nikoho povinné. Řekl to po dnešním jednání vlády. Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše (ANO), platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku. Aby lidé očkování stihli, museli by zahájit očkování už v těchto dnech.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na Twitteru napsal, že povinné očkování proti covidu-19 od začátku považoval za nesmysl. „Ač je očkování nejefektivnější zbraní proti vážnému průběhu, nikoho k němu nebudeme nutit,“ napsal.

15:19

Pandemický zákon by se měl prodloužit o rok a půl, tedy do konce srpna 2023. Mimořádnými opatřeními bude nově možné omezit provoz všech typů provozoven, trhů, sportovišť i školských či vzdělávacích zařízení pro děti od tří let. Opatření by nově mohlo vydávat také ministerstvo obrany. Novelu pandemického zákona dnes schválila vláda, novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

15:15

Rakousko za poslední den zaznamenalo zhruba 30 tisíc nově nakažených koronavirem, uvedl dnes podle agentury APA kancléř Karl Nehammer. Jde o nejvyšší počet případů za den od začátku pandemie, dosavadním maximem bylo 17 006 z minulého týdne. V porovnání s předchozím dnem jde o nárůst o přibližně 80 procent.

Poradní orgán pro covid-19 předpokládá, že se s rychlým šířením nákazy, za kterým stojí varianta omikron, opět zvýší počty lidí v nemocnicích. Příliv pacientů se nicméně čeká spíše na běžných odděleních než na jednotkách intenzivní péče.

14:41

V současné době přibývá podle ředitele ÚZIS Duška asi 100 tisíc nakažených koronavirem denně. Testy v příštích dnech ukážou asi 40 tisíc, řekl poslancům.

14:35

Denní kapacita odběrů pro PCR testy na covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví 160 tisíc testovaných denně. Průběžně se navyšuje.

14:34

Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

14:21

V Izraeli v úterý odhalili 71 593 nákaz koronavirem, je to nejvíce v zemi za den. Informoval o tom koordinátor boje s koronavirem v Izraeli Nachman Aš. Podle něj ale může být reálný počet nakažených v zemi až třikrát vyšší.

Aš také místnímu rozhlasu Army Radio řekl, že v izraelských nemocnicích je nyní 526 lidí s covidem-19 ve vážném stavu, což je o tři desítky více než o den dříve.

14:00

Nakažených covidem ve Středočeském kraji oproti minulému týdnu přibylo, počet pacientů v nemocnicích mírně klesl. Nyní je v regionu hospitalizováno s covidem 112 lidí, z toho je 23 na jednotkách intenzivní péče. Výrazný nárůst pozitivně testovaných dokládá, že převážila varianta omikron. V úterý ve středních Čechách přibylo 4501 nakažených, před týdnem činila úterní hodnota 2047 nakažených. Hodnota reprodukčního čísla v kraji dosáhla 1,92, uvedl po dnešním jednání krajského krizového štábu v tiskové zprávě mluvčí středočeského hejtmanství David Šíma.

13:04

Testy na koronavirus, které nyní firmy musí zajišťovat dvakrát týdně, v pondělí ve společnosti Kiekert-CS ukázaly nákazu jen u zlomku zaměstnanců. Ze zhruba tisícovky lidí byl antigenní test pozitivní u šesti, následný PCR test u tří, řekl ČTK mluvčí firmy Luboš Kopecký. Úterní výsledky budou podle něj velmi podobné.

12:16

Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, mají lékaři problémy také zadáváním výsledků testování nebo zapisováním očkování proti covidu. 

12:08 Vlajka Brazílie

V Brazílii se za poslední den potvrdilo 137 103 nákaz koronavirem, což je dosud nejvyšší počet, jaký za den oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Maximum denního počtu nákaz za pandemie covidu-19 eviduje za poslední den také Mexiko, kde přibylo 49 343 případů. Naproti tomu Argentina, která má výrazně nižší počet obyvatel a která evidovala rekordní počty nákaz za den koncem minulého týdne, podle místních expertů zřejmě vrcholu v této vlně už dosáhla a denní počty odhalených nákaz tam mírně klesají.

10:46

Laboratoře na Slovensku v úterý zjistily nejvíce nových případů koronavirové infekce za jeden den od poloviny loňského prosince, přibylo 6183 nakažených. Zato počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 na Slovensku dál klesá. V úterý hlásily nemocnice 1643 covidových pacientů, tedy nejméně od konce října 2021.

10:10

Maďarsko za poslední den zaznamenalo 14 890 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie v zemi. Počty hospitalizovaných zůstávají přes rychlé šíření infekce relativně nízké, informovala agentura Reuters.

Maďarská vláda uvedla, že koronavirová varianta omikron se „rychle šíří“ a živí nárůst počtu nových infekcí. Lidé se podle ní mohou vyhnout závažným příznakům, pokud se nechají očkovat proti covidu-19.

09:28

V hradeckém kraji druhým dnem pokračují skokové nárůsty nových nákaz covidem. Denní nárůst je 1201 případů, třetí nejvyšší od začátku pandemie.

08:59

Ministerstvo zdravotnictví už upravilo systém, aby umožňoval pět PCR testů zdarma za měsíc. Dosud nefungoval správně, nabízel jen dva.

08:56

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9098 pozitivních samotestestů. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není.

Firmy hlásí jen pozitivně testované. V denní statistice nakažených se výsledky samotestů neprojevují. V případě pozitivního výsledku samotestu následuje pro zaměstnance pětidenní karanténa. Karanténu jde ukončit dříve negativním PCR testem.

07:50

Testovací laboratoře v Česku hlásí prudký nárůst nakažených koronavirem. Jen za pondělí to bylo přes 20 tisíc případů, nejvíce od začátku loňského prosince. Pozitivních přibývá kvůli omikronu, dosud nejinfekčnější variantě viru. Aktuálně.cz přináší souhrn toho, co je o nové variantě známo a jaká opatření začala platit.

06:44

Hasiči dnes rozvezou ze skladu Státní správy hmotných rezerv v Poleradech u Prahy přes dva miliony antigenních testů do škol v sedmi krajích Česku. Do zbývajících regionů dovezou téměř 1,6 milionu testů ve čtvrtek. Frekvence testování na školách se od tohoto týdne snížila na jednou týdně, v první polovině ledna se všichni žáci testovali dvakrát, a to v pondělí a čtvrtek. 

06:25

V Německu poprvé od začátku pandemie přibylo za den přes 100 tisíc nakažených. Podle Institutu Roberta Kocha Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 112 323 případů nákazy koronavirem a 239 úmrtí s covidem. O týden dříve to bylo 80 430 nově potvrzených případů infekce a 384 úmrtí.

06:25

Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat k 50 tisícům případů denně. Ředitel ústavu Ladislav Dušek uvedl, že reálný počet nakažených v populaci nebude kvůli limitující kapacitě testů znám. „Do deseti dnů však budeme vědět, jestli omikron zahltí nemocnice, nebo ne,“ řekl.

06:23

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí, v úterý přibylo nejvíc potvrzených případů covidu za dobu epidemie, testy odhalily 28 469 nakažených. Dosavadní rekord držel loňský 25. listopad s 27 937 pozitivními testy. V mezitýdenním srovnání potvrdily laboratoře toto úterý zhruba o 16 tisíc nákaz víc. Od pondělního zahájení testování ve firmách roste také počet provedených testů, za úterý jich ministerstvo eviduje přes 128 tisíc, o 29 tisíc víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron.

21:17

Zatímco minulé pondělí testy odhalily 7342 nových případů koronaviru, toto pondělí jich bylo přes 20 tisíc. Za více než dvojnásobným nárůstem stojí především nakažlivější varianta omikron, která již v Česku převládla. Odborníci očekávají, že počty pozitivních ještě porostou. 

20:47

Molekulární biolog Marián Hajdúch promluví v živém vysílání DVTV.

Jdeme epidemii vstříc, změna v testování nedává žádnou logiku, říká Hajdúch

1:23:22

Hosty jsou molekulární biolog Marián Hajdúch, bývalý vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla, vulkanolog Petr Brož a herec Igor Chmela. | Video: Daniela Drtinová, Michael Rozsypal

20:05

Francie eviduje za poslední den 464 769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé téměř dva roky pandemie covidu-19. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče přitom klesl o 32 na 3881. Ve francouzských nemocnicích dosud zemřelo 100 339 pacientů s covidem-19, z toho 288 úmrtí je hlášeno z posledního dne, informovala dnes agentura Reuters.

19:23

Itálie v posledních 24 hodinách zaznamenala rekordních 434 úmrtí po nákaze covidem-19. Odhaleno bylo dalších 228 179 případů infekce, uvedla ANSA.

18:34

Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u nastávajících matek ani u jejich dětí. Po podrobném přezkoumání několika studií to dnes podle agentury Reuters oznámila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Evropský lékový regulátor vychází ze studií, které zahrnovaly přibližně 65 000 těhotenství v různých stadiích.

18:34

Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters nejvíce od loňského 24. února. Británie dnes hlásí také 94 432 nově nakažených. V pondělí úřady oznámily 84 429 případů a 85 zemřelých. Reuters nevysvětluje, v čem by mohl prudký skok ve statistice úmrtí spočívat. Podle BBC ale ne všichni zemřeli kvůli covidu-19; bilance prý zahrnuje i nakažené, u nichž byla prvotní příčina úmrtí jiná.

18:03

Hygienici z jihu Čech evidují za dnešek 1448 případů covidu, nejvíc od začátku prosince a o 1254 víc než v pondělí. PCR testy absolvovalo 3588 lidí.

15:58

Ředitelé škol by měli mít možnost při velkém počtu nákaz vyhlásit delší ředitelské volno nebo distanční výuku. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) návrh předloží vládě ve středu.

15:47

Státy, ve kterých se nová varianta koronaviru omikron rozšířila dříve než v Česku, hlásí podobnou zkušenost. Ačkoliv se v nich nakazil rekordní počet lidí, neznamenalo to drastický nárůst hospitalizovaných nebo pacientů na jednotkách intenzivní péče. Případy navíc strmě rostou pouze několik týdnů a poté počty nakažených rychle padají.

15:25

V části Pardubického kraje ještě doznívají komplikace v autobusové dopravě zaviněné nemocností řidičů nebo jejich karanténami kvůli koronaviru. V minulých týdnech musely být na Orlickoústecku a Svitavsku rušeny až dvě desítky spojů denně. Hejtmanství proto nechalo v oblasti, kterou obsluhuje společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí, zavést od 17. ledna prázdninové jízdní řády doplněné školními spoji. Přesto občas některý autobus nejede, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

15:08

Hasiči v následujících dvou dnech rozvezou více než 3,5 milionu antigenních testů na koronavirus do škol po celém Česku. Uvedl to Hasičský záchranný sbor. Od tohoto týdne se frekvence testování snížila na jednou týdně v pondělí, na začátku roku se ve školách testovalo v pondělí a ve čtvrtek.

14:43

Švédská vláda dnes oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters.

Švédsko zavedlo pravidla pro negativní test na koronavirus 28. prosince loňského roku ve snaze zpomalit šíření nakažlivější varianty omikron. Země od té doby opakovaně zaznamenávala rekordní přírůstky nakažených, přičemž varianta omikron je nyní zcela dominantní.

14:05

V Ústeckém kraji se epidemie covidu-19 šíří zejména ve školách, nemocné jsou nejen děti, ale také učitelé. Uzavřeno je několik mateřských škol, zavírat se budou zřejmě i školy. Řekla to ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Ústecký kraj má třetí nejvyšší počet nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v Česku, a to 775.

13:58

V Nemocnici Sokolov je nyní pět pacientů s covidem, loni na jaře jich bylo i 100. Z nynějších pěti covid pozitivních pacientů tři vyžadují intenzivní péči. Zdravotníci obnovují plánované operace. Nemocnice si ale stále nechává volnou kapacitu kvůli případnému nárůstu počtu covidových i necovidových pacientů, řekla ředitelka Jitka Bureš Samáková.

13:38

Česká kina zažila loni kvůli opatřením proti šíření pandemie covid-19 druhý rok po sobě propad návštěvnosti i tržeb, do kinosálů přišlo jen něco málo přes sedm milionů diváků. V roce 2020 to bylo 6,4 milionu návštěvníků, zatímco v posledním roce před pandemií česká kina navštívilo rekordních 18,3 milionu lidí. Představení se loni odehrálo přibližně stejně jako předloni, ale kvůli zvýšení cen vstupného meziročně stouply tržby o 20 procent na 1,09 miliardy korun. Na webu to uvedla Unie filmových distributorů.

Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

13:29

Dvě injekce vakcíny přestávají být proti omikronu dostatečnou ochranou a úřady po celém světě nabádají obyvatele, aby se nechali naočkovat posilující dávkou. Jakou ale zvolit? Nabízíme podrobné srovnání všech dostupných vakcín:

12:51

Opakovaných nákaz koronavirem v posledních týdnech přibývá. Potvrzených reinfekcí, tedy nákaz s příznaky, které od sebe dělí nejméně 60 dní, bylo podle tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu v prosinci loňského roku téměř čtyři tisíce. Od začátku epidemie v březnu 2020 jich ústav potvrdil celkem 12 207. Nárůst ukazují také data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který eviduje všechny opakované pozitivní testy u stejné osoby. Od začátku epidemie jich bylo více než 40 tisíc. Za loňský prosinec téměř 8600 a v lednu dosud asi 14 500. Z nich 2028 do statistik přibylo v pondělí.

12:47

Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, bylo v pondělí pozitivních přes 30 procent testů, před týdnem to bylo kolem 16 procent. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, činil v pondělí asi 19 procent a z nejčastějších preventivních testů ukázalo pozitivitu devět procent.

12:45

O zrychlování epidemie svědčí i reprodukční číslo, které ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí podle tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví 1,67, předchozí den bylo 1,54. Pod hodnotou jedna, což znamená pomalejší šíření viru, se drželo během prosince, na začátku letošního roku tuto klíčovou hodnotu překonalo.

12:44

Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat možností využívat státní hmotné rezervy kvůli pandemii koronaviru i po skončení nouzového stavu. Souhlas vlády umožní poskytovat státní hmotné rezervy bezplatně i po ukončení nouzového stavu, a to například osobní ochranné pomůcky, zdravotnická lůžka a plicní ventilátory. Vyplývá to z dokumentu pro jednání vlády.

12:42

Třetí dávku očkování proti covidu-19 zatím v Česku dostalo 3 321 357 lidí. V pondělí podali zdravotníci přes 51 tisíc dávek očkování a dalších 15 tisíc lidí se k očkování zaregistrovalo.

12:17

Starosta sicilského města Messina v úterý zahájil hladovku na protest proti zpřísnění koronavirových opatření italskou vládou. Starosta Cateno De Luca také už od víkendu přespává ve stanu, který si postavil v místním přístavu. „Vyčkám ještě několik dní, ale pokud odpověď od státu nepřijde, přejdu k další akci,“ uvedl De Luca. „Konečný termín bude sobota ráno. Pak přijedou lidé z ostatních měst Sicílie a zablokujeme město,“ dodal. „Myslel jsem, že dnes ráno vylezu ze stanu a najdu tu předsedu regionální vlády (Nella) Musumeciho, ale nepřijel,“ řekl rebelující starosta.

Musumeci je ale také proti poslednímu zpřísnění opatření, podle něhož od 10. ledna nesmí veřejnou dopravou v Itálii cestovat lidé bez takzvaného superzeleného pasu, tedy dokladu o očkování proti covidu-19 či o prodělání této nemoci v předchozím půlroce. Sicilský premiér zaslal italské vládě v neděli dopis, v němž žádá výjimku pro cesty mezi Sicílií a italskou pevninou.

12:13

Při pondělním testování v zaměstnání bylo podle ministerstva zdravotnictví pozitivních 4509 testů. Celkový počet testovaných není znám.

12:09

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361 522 letů, což je asi o 18 tisíc méně než v roce 2020. Proti období před krizí jde o pokles o zhruba 57 procent, zároveň je to nejméně za téměř 20 let. Oznámilo to Řízení letového provozu. Ještě výrazněji oslabil během krize provoz na tuzemských letištích.

11:18

Po zahájení testování ve firmách podle dat ministerstva zdravotnictví výrazně přibylo antigenních testů prováděných zdravotníky. Proti minulému pondělí je jich o 15 tisíc víc.

11:17

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 1377 lidí s koronavirem. Je to o 764 více než minulé pondělí, kdy bylo 613 pozitivně testovaných.

11:01 Ilustrační foto.

Očkování proti covidu-19 je u dětí ve věku od pěti do 11 let zatím výrazně pomalejší, než bylo za první měsíc u skupiny dětí od 12 do 15 let. Až desetinásobné jsou rozdíly v proočkovanosti mezi některými okresy. Zatímco v Praze, některých částech Jihočeského, Středočeského kraje a Vysočiny je očkováno šest až sedm procent dětí od pěti do 11 let, v okresech Jeseník a Česká Lípa to je 0,6, respektive 0,8 procenta dětí. Ve zprávě k očkování dětí to dnes uvedlo Centrum pro modelování společenských a biologických procesů (Bisop).

10:53

Hokejisté Sparty jsou za poslední týden již čtvrtým týmem extraligy, který se potýká s nákazou koronavirem a musí do karantény. Pražané proto byli nuceni odložit dnešní domácí utkání s Karlovými Vary a také páteční duel ve Zlíně. Desátý klub tabulky o tom informoval na webu.

10:50

Plošné antigenní testování na covid-19 ve školách v Královéhradeckém kraji v pondělí odhalilo výrazně více pozitivních žáků než v předchozích týdnech. Pozitivita testů u žáků byla 1,15 procenta, před týdnem v pondělí 0,37 procenta.

09:57

Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji sílí. Za pondělí přibylo 681 případů, před týdnem 388. Vyšší pondělní přírůstek byl naposledy loni 6. prosince.

09:56

V hradeckém kraji v pondělí v mezitýdenním srovnání skokově přibylo potvrzených případů covidu. Testy odhalily 944 nákaz, před týdnem v pondělí 289.

09:55

Ve středních Čechách v pondělí přibylo 3533 případů covidu-19, třiapůlkrát víc než před týdnem. Počet nakažených byl nejvyšší za celou dobu epidemie.

09:55

V Karlovarském kraji přibylo v pondělí 403 případů covidu, o 300 více než před týdnem. Je to nejvíce od března 2021. Ubývá hospitalizovaných.

09:17

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji dál nabírá na síle. V pondělí bylo v kraji evidováno 937 potvrzených nákaz, v mezitýdenním srovnání jich bylo dvaapůlkrát více. Pondělní přírůstek nákaz je nejvyšší od loňského 14. prosince, kdy v kraji přibylo 1085 potvrzených případů. 

08:45 Praha

Z pondělního celorepublikového nárůstu počtu případů covidu připadá zhruba čtvrtina na Prahu. Testy v metropoli odhalily rekordních 4847 pozitivních.

07:51

Laboratoře v pondělí podle dat ministerstva zdravotnictví provedly téměř 134 tisíc  testů, asi o 27 tisíc víc než před týdnem. Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, bylo v pondělí pozitivních přes 30 procent testů, před týdnem to bylo kolem 16 procent. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, činil v pondělí necelých 19 procent a z nejčastějších preventivních testů koronavirus ukázalo pozitivitu devět procent.

07:50

Denní přírůstek nově nakažených v Česku na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V pondělí jich bylo 2028, v mezitýdenním srovnání asi o 1300 víc. Důvodem nárůstu reinfekcí je zřejmě též varianta omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

07:48

 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí překonal hranici 330 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní činí téměř 66,5 milionu. Druhá je Indie (37,6 milionu) a třetí Brazílie (23,1 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (15,4 milionu). Rychlý nárůst počtu případů v roce 2022 pokračuje: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní dvakrát za sebou za tři dny, předtím dvakrát za sebou za čtyři dny.

07:46

V pondělí potvrzených 20 270 nových případů koronaviru je osmý nejvyšší denní nárůst za celou dobu pandemie a je to také poosmé, co padla hranice 20 tisíc nově odhalených nákaz. Rekordní počty nákazy byly dosud zaznamenány hlavně na přelomu loňského listopadu a prosince, vůbec nejvíce – 27 937 – jich bylo 25. listopadu.

07:45

V Německu za pondělí přibylo 74 405 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, vzrostla na 553,2, což je nejvyšší hodnota od začátku pandemie. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha, o které dnes informovala agentura DPA.

07:00

V Austrálii za poslední den zemřelo 74 lidí nakažených koronavirem, nejvíce od začátku pandemie, informuje dnes agentura Reuters. V zemi se rozšířila vysoce nakažlivá varianta koronaviru omikron, kvůli které potřebuje nemocniční péči nebývale velký počet lidí.

06:09

Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20 270 nakažených, zhruba o 13 tisíc víc než před týdnem. Víc případů přibylo naposledy loni na začátku prosince. Výrazně stoupla i incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 799 nově nakažených, o 121 víc než o den dříve.

Pacientů s koronavirem v nemocnicích je 1660, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 800 víc. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných o 70 přibylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

21:30

Britský premiér Boris Johnson podle svého bývalého poradce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během celostátní koronavirové uzávěry chystal večírek. Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

20:45

V Británii úřady za poslední den podle agentury Reuters registrovaly 84 429 nových případů. Britská čísla jsou naopak o něco vyšší než ta nedělní, kdy zdravotníci odhalili 75 031 nových případů. Mrtvých v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin přibylo 85.

20:45

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 102 144 nových případů koronaviru. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích se zvýšil na 25 775, což je nejvíce od prosince 2020. Počet nákaz ve Francii je sice dramaticky nižší než nedělní číslo – přes 278 tisíc – což ale může být způsobené i tím, že pondělní čísla bývají v zemi běžně nižší kvůli víkendovému zpoždění při hlášení nových nákaz. Na jednotkách intenzivní péče je ve Francii 3913 osob.

19:53

Izrael znovu zkrátil dobu karantény pro bezpříznakové případy covidu-19. Místo nynějších sedmi dní bude od středy stačit pětidenní izolace. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Nican Horovic. Nová izraelská studie ukázala, že se po čtvrté dávce vakcíny sice zvýší protilátky, ale ani čtvrtá dávka nechrání před nákazou omikronem.

19:52

Soud v italském městě Brescia dnes vynesl tresty nad dvěma odpírači očkování proti covidu-19, kteří loni na jaře hodili na vakcinační centrum zápalné lahve. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Jeden z odsouzených dostal trest dva roky a osm měsíců vězení a druhý ještě o dva měsíce delší. Odsouzení byli zatčeni loni v dubnu poté, co hodili tzv. Molotovovy koktejly na očkovací stan ve městě Brescia. Incident se obešel bez zranění, zničeny nebyly ani žádné vakcíny. Jeden ze zadržených Nicola Zanardelli byl od té doby ve vazbě, druhý Paolo Pluda byl v domácím vězení, protože se za svůj čin posléze omluvil.

19:51

Slovensko od nadcházející středy nakonec nezkrátí platnost výjimky z epidemických restrikcí na původně plánovaných 90 z nynějších 180 dnů po prodělání onemocnění covid-19, informovala mluvčí úřadu hlavního hygienika Daša Račková, která to zdůvodnila dohodou ministerstva zdravotnictví a konzilia odborníků. Nošení respirátorů bude povinné i venku, pokud nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od cizích lidí.

18:48

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20 270 nakažených, zhruba o 13 tisíc víc než před týdnem. Víc případů přibylo naposledy loni na začátku prosince. 
 • Z pondělního počtu nových případů covidu připadá zhruba čtvrtina na Prahu. Testy v metropoli odhalily rekordních 4847 pozitivních.
 • Při pondělním testování v zaměstnání bylo podle ministerstva zdravotnictví pozitivních 4509 testů.
 • Pacientů s koronavirem v nemocnicích je 1660, na počátku minulého týdne jich bylo asi o 800 víc. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných o 70 přibylo. 
 • Varianta koronaviru omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu v Česku 80 procent nových případů, zbytek je varianta delta a její subvarianty.

17:58

Zaměstnavatelé v reakci na nový režim testování, kterým se musejí ode dneška řídit, rozšířili možnost práce z domu. Provoz kanceláří omezili na minimum. Pokud už se pracovník otestuje, v některých organizacích dostává doporučení, aby ho využil v nejvyšší možné míře.

17:26

Chřipka se zatím podle Státního zdravotního ústavu v Česku vyskytuje jen ojediněle. Jasněji o případné letošní chřipkové epidemii by mělo být zhruba do dvou týdnů.

17:26

Jen zhruba čtvrtina Čechů věří, že se situace kolem šíření covidu-19 v příštích měsících zlepší, uvádí průzkum CVVM. Lidé se bojí omezení péče.

16:50

Zástupci školských asociací požadují, aby se ředitelé škol mohli sami rozhodnout, zda v případě nutnosti kvůli epidemii covidu-19 vyhlásí na omezenou dobu ředitelské volno, nebo distanční výuku, řekl předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Zástupci asociací o tom dnes podle něj jednali s představiteli ministerstva školství. 

16:21

Zdravotní pojišťovny odhadují, že měsíční povinné testování zaměstnanců na covid-19 by je mohlo stát dvě až tři miliardy korun. Pokud by trvalo déle, představovalo by to podle pojišťoven problém pro jejich hospodaření. Problematická je podle nich efektivita testování, informoval Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který sdružuje šest menších zdravotních pojišťoven s celkem 4,7 milionu pojištěnců. Vláda podle dřívějších vyjádření plánuje testování zaměstnanců, které dnes začalo, po dobu dvou až tří týdnů.

16:09

Varianta koronaviru omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu už 80 procent nových případů. Vychází z více než 40 tisíc testů za minulý týden.

15:55

V Česku kvůli covidu zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických zařízení, řekl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kabinet zhodnotí situaci ve středu.

15:54

Nizozemsko zaznamenalo více než 42 tisíc nových případů koronavirové nákazy za 24 hodin, nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to podle agentury Reuters z dat, která dnes zveřejnily tamní zdravotnické úřady. Země, která má přibližně 17,4 milionu obyvatel, přitom rozvolňuje protiepidemická opatření.

15:54

Zdravotní pojišťovny odhadují, že měsíční povinné testování zaměstnanců na covid je může stát dvě až tři miliardy koun. Delší by pro ně už znamenalo problém.

15:51

Dva miliony antigenních testů na covid-19 určených pro testování zaměstnanců státních úřadů dodá státu společnost Masanta za necelých 17 korun za kus. Celkově tak zakázka vyjde asi na 34 milionů korun. Jednotlivé úřady musí podepsat s firmou kupní smlouvu, na dodání je velmi krátký čas, a to do pátku. Řekl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

15:09

Záchyty nakažených koronavirem v obchodech podle jejich svazu činí 0,1 až 0,3 procenta zaměstnanců. Většina obchodů s novým režimem testování začala už před týdnem, vše si tedy vyzkoušela a na žádné větší potíže zatím nenarazila. Důležité nyní je, aby vláda rychle dokončila možnost on-line hlášení nakažených příslušným hygienickým stanicím. Řekl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

15:06

Pokuta ve výši až 100 eur měsíčně (2442 korun) čeká všechny Řeky starší 60 let, kteří nemají očkování proti covidu. První pokuta za leden se týká zhruba 300 tisíc lidí, napsal zpravodajský web listu Kathimerini. Řecká vláda si od kroku slibuje navýšení počtu vakcinací a zmírnění náporu na zdravotnický systém.

Povinnou vakcinaci proti covidu řecká vláda oznámila na konci loňského roku. Neočkovaní lidé od 60 let za leden zaplatí pokutu 50 eur (1221 korun), částku 100 eur (2443 korun) pak za každý další měsíc bez vakcinace. Podle řeckého ministra zdravotnictví Thanose Plevrise bude pokuty vybírat daňový úřad. Takto získané finanční prostředky pak budou využity k podpoře státních nemocnic.

15:00

Oživení globálního trhu práce potrvá déle, než se původně předpokládalo, a nezaměstnanost zůstane nad úrovní z doby před pandemií nejméně do roku 2023. Důvodem je nejistota ohledně dalšího vývoje a trvání pandemie. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce.

Odhaduje, že v letošním roce bude o 52 milionů pracovních míst méně, než v době před pandemií. To je přibližně dvojnásobek předchozího odhadu z loňského června. Narušení trhu práce bude pokračovat i v roce 2023. To má být zhruba o 27 milionů pracovních míst méně. Oživení pak bude pomalé a nejisté.

14:56

Některé školy v Olomouckém kraji hlásí po dnešním antigenním testování nárůst pozitivních případů. Plošné testování, kterému se ode dneška musejí dvakrát týdně podrobit v práci všichni zaměstnanci, se projevilo na některých místech na zvýšené poptávce na odběrových místech. Například u přerovské nemocnice se ještě po poledni tvořily dlouhé fronty.

14:48

Hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let. Ostatním přijde SMS, aby vyplnili sebetrasovací formulář. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Důvodem je očekávaný velký počet nakažených v sílící vlně epidemie způsobené variantou omikron.

„Dochází k definování prioritních skupin, které budou v případě potvrzení onemocnění covid-19 přednostně řešeny a jejich epidemiologicky významné kontakty budou dohledávány prostřednictvím telefonického hovoru v navolávacím systému,“ uvedl Jakob.

14:42

Velmi s rozumem a jen v případě, že v Česku bude situace s covidem-19 kritická, by takzvanou pracovní karanténu využíval šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). K oborům, pro něž by platila, by vedle zdravotníků a sociální péče přidal ještě energetiku, vodohospodářství, svoz odpadu a potravinářství. Krajské organizace z kritické infrastruktury na jeho žádost nachystaly modely, s kolika procenty lidí dokážou fungovat.

14:40

V jihlavských základních školách mělo dnes pozitivní antigenní test na koronavirus 32 žáků a dva učitelé. Je to výrazně víc než před týdnem, kdy bylo antigenních testů pozitivních pět, z toho jeden u učitele. Řekl to mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk. Jihlava zřizuje 11 základních škol, do kterých chodí víc než 5500 dětí.

14:04 Ilustrační foto.

Od 1. ledna podali zdravotníci více než milion dávek očkování proti covidu-19. Během pátku a víkendu naočkovali téměř 127 tisíc lidí, dalších 30 tisíc se k očkování zaregistrovalo.

13:39

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) hodnotí jako ideální pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky, kteří budou mít covid. Zároveň však upozornil, že je to pouze příprava na nouzové řešení, které snad podle něj nebude potřeba. Pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky schválila vláda. Jejím cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron.

13:29

Podle Státního zdravotního ústavu se na zvyšujícím se podílu pozitivně testovaných ve školách podílí především varianta omikron. „Na růstu zátěže se již nepochybně významně projevuje nástup dominance varianty omikron, což potvrzuje nárůst hodnot v regionech, kde je Státním zdravotním ústavem prokázán vysoký podíl této varianty viru,“ uvedlo ministerstvo. Nejvyšší počty případů a zároveň také nejvyšší nárůsty u testů ve školách vykazuje Praha, kde je podíl koronavirové varianty omikron na výskytu nákaz nejvyšší v Česku, dodalo.

13:24

Ve věku 57 let zemřela krátce po prodělaném covidu zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. Podle příspěvků na jejích sociálních sítích se nakazila záměrně od svých příbuzných, aby mohla požívat výhody vyléčených a nemusela se očkovat. Její syn v komentářích uvedl, že podlehla dezinformacím. 

13:18

Velcí obchodníci, které oslovila ČTK, zvládají testování v novém režimu bez obtíží. Někde všechny pracovníky začali testovat už dříve, nebo tuto možnost každému zaměstnanci nabízeli. Slíbený příspěvek 60 korun na test z fondu prevence zdravotních pojišťoven některým řetězcům zatím stačí na krytí nákladů, jinde je kryje pouze částečně. Obchodníci často zavedli vlastní opatření nad rámec těch vládních, uvedli zástupci obchodních sítí.

13:00

Omikron odhalily laboratoře v Libereckém kraji v posledních dnech zhruba u 84 procent pozitivních testů na covid-19. Nejvíc je rozšířený na Liberecku.

12:53

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3357 případů koronaviru, z toho 3016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dřív a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

12:24

V souvislosti s koronavirovou pandemií hasiči loni zasahovali u 13 472 událostí. Bylo to o 19 procent více než předloni, kdy šlo o 11 320 událostí. Na bilanční tiskové konferenci to oznámil ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 má 79 procent příslušníků hasičského sboru, posilující třetí dávku dostalo 29 procent.

Hasiči se mimo jiné zapojili do odběru antigenních a PCR testů na koronavirus, pomáhali též krajským hygienickým stanicím s trasováním kontaktů nakažených osob. Někteří také pomáhali v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb. Dále hasičský sbor zajišťoval rozvoz ochranných pomůcek a testů do škol, vakcín do očkovacích center a praktickým lékařům nebo dezinfekce do vybraných objektů.

Foto: Jakub Plíhal

12:07

Majetek nejbohatších lidí světa se za pandemie covidu-19 rozrostl, na druhou stranu se ale víc lidí ocitlo v chudobě. Ve své zprávě o nerovnosti to uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Nízké příjmy těch nejchudších podle ní přispěly ke smrti 21 tisíc lidí denně. Majetek deseti nejbohatších lidí se od března 2020, tedy od začátku pandemie, více než zdvojnásobil.

11:16

Po dvou letech trvání pandemie začíná být vidět světlo na konci tunelu. Covid sice nezmizí, už na podzim by se ale mohl podobat chřipce. „Omikron bude přechodovým můstkem mezi pandemií a běžnou nemocností,“ říká předseda Národního institutu pro zvládání pandemie Roman Chlíbek. Nejdříve je ale třeba vypořádat se s variantou omikron.

10:27

Pro školy by se podle spolku Učitelská platforma měl stanovit podíl zaměstnanců v karanténě, při kterém by výuka mohla přejít na dálku. Vhledem k tomu, že se zvyšuje počet nakažených covidem-19 a současná legislativa nepočítá se situací, kdy větší část zaměstnanců nemůže chodit do práce, hrozí ve školách kolaps. To, že by školy měly mít možnost v případě potřeby přejít na výuku na dálku, navrhoval již dříve také spolek Pedagogická komora.

09:26

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 418 lidí nově nakažených koronavirem. Je to více než před týdnem, když tehdy nedělní přírůstek představoval 153 pozitivně testovaných. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

„Z pohledu trendu vývoje počtu nakažených se v neděli nic zásadně nezměnilo. Problémem je vysoká pozitivita provedených testů. Příští dny ukážou, zdali se lineární trend růstu změní k horšímu,“ uvedl Vondrák.

09:00

Incidenční číslo stouplo k pondělku ve všech regionech. Nejvyšší incidence je nadále v Praze, kde připadá za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel 1373 nově nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má Vysočina, a to 362.

08:36

Ve Spojených státech se přibližně po měsíci zastavil prudký nárůst počtu zjištěných koronavirových infekcí, ukazují databáze listu The New York Times a Univerzity Johnse Hopkinse. Země aktuálně registruje asi 800 tisíc nákaz za den a podle listu už vlna epidemie polevuje na severovýchodě, který byl zasažen dříve než jiné regiony. Šéf úřadu pro veřejné zdraví nicméně varoval, že USA ještě nejsou z nejhoršího venku.

Počty nákaz zůstávají extrémně vysoké napříč americkým územím a nemocnice v mnoha státech zvládají příliv pacientů jen díky mimořádným opatřením včetně mobilizace národních gard. Počet lůžek obsazených pacienty s koronavirem je na rekordní úrovni těsně nad 155 tisíci, z toho skoro 26 tisíc lidí leží na jednotkách intenzivní péče. Počet úmrtí spojených s covidem-19 od začátku pandemie dosáhl téměř 850 tisíc a aktuálně každý den stoupá skoro o dva tisíce, uvádí The New York Times.

Testování na covid-19 na Manhattanu v New Yorku.

Testování na covid-19 na Manhattanu v New Yorku. | Foto: Reuters

07:43

Od pondělí se musí všichni zaměstnanci včetně živnostníků a jednatelů firem testovat dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami na covid-19. V případě pozitivního testu odejde pracovník na pět dní do karantény. Může podstoupit ověřovací PCR test, pokud bude negativní, smí se hned vrátit do práce. Nově mají očkovaní lidé z veřejného zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů měsíčně místo dosavadních dvou. Nový režim testování by měl platit dva až tři týdny.

07:42

V Česku se od pondělí mění pravidla karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem, nově do ní musí i očkovaní. Nově se také všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách bez očkování proti nemoci covid-19 musí každý týden testovat. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví bude i nadále platit výjimka z testování pro očkované nebo pracovníky, kteří covid-19 prodělali v posledním půl roce.

07:42 Ilustrační foto.

Pro vakcínu proti covidu-19 si v Česku v neděli přišlo 12 228 lidí, z toho 11 225 dávek bylo posilujících pro lidi s dříve dokončeným očkováním. Vakcinaci má hotovou přes 6,73 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes 3,27 milionu z nich. Za víc než rok očkování proti covidu-19 v Česku zdravotníci rozdali 16,49 milionu dávek. Pro dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky.

07:41

Nadále tak pokračuje pokles počtu hospitalizovaných s covidem, je jich nejméně od konce loňského října. Oproti předchozí neděli eviduje nyní ministerstvo v nemocnicích asi o 840 pacientů s covidem méně. V těžkém stavu bylo v neděli 273 pacientů s onemocněním covid-19, v mezitýdenním srovnání asi o 160 méně.

07:40

Epidemie v Česku postupně sílí zhruba od začátku roku. Zatímco v posledním týdnu loňského roku přibylo necelých 36 tisíc potvrzených nákaz, v prvním týdnu letošního roku to bylo asi 47 tisíc nově nakažených a v minulém už téměř 73 tisíc potvrzených případů onemocnění covid-19. Odborníci podobný vývoj kvůli šíření nakažlivější varianty omikron očekávali. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

07:37

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 2,6 milionu případů covidu-19. Od září 2020 tempo růstu nákazy rychle stoupalo, výrazně rostlo na podzim 2020, na přelomu roku 2020 a 2021 a loni v březnu, kdy počty prokázaných případů stoupaly o více než 10 tisíc za den a byly i dny s více než 15 tisíci případy. Vše překonal loňský listopad, kdy laboratoře opakovaně vykázaly přes 20 tisíc nově nakažených denně, rekordních 27 937 nových případů zaznamenaly 25. listopadu. Od začátku prosince čísla klesala, nyní ale opět rostou, a to v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron.

Celkový počet 100 tisíc případů byl překročen 8. října 2020, hranice půl milionu nakažených 24. listopadu 2020 a milion lidí s covidem 2. února 2021. Nyní přibylo 100 tisíc nakažených za 12 dní.

07:36

Více než 34 tisíc nakažených a 30 úmrtí v souvislosti s covidem-19 přibylo za posledních 24 hodin v Německu. Sedmidenní incidence, která v neděli poprvé překonala hranici 500, dnes opět stoupla – tentokrát na 528,2. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha.

06:14

Pro neočkované proti nemoci covid-19 se ode dneška ztíží návrat do Česka z Rumunska. Na takzvané mapě cestovatele, zveřejňované ministerstvy zdravotnictví a zahraničí, je Rumunsko nově červené, což značí vysokou míru rizika nákazy. 

06:12

Naproti tomu pacientů s covidem v nemocnicích stále ubývá, v neděli jejich počet klesl na 1505. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:12

V Česku v neděli testy potvrdily 7235 nových případů koronaviru, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. V mezitýdenním srovnání je denní počet nově potvrzených nákaz zhruba o 4500 vyšší.

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V neděli jich bylo 876. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá. Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

06:00

Kvůli covidu se od pondělí opět nesmí nastupovat do tramvají a autobusů MHD v Praze předními dveřmi. U autobusů také nebudou lidé moci využívat první řady sedadel. 

21:30

Francouzský parlament dnes schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Dolní komora parlamentu odsouhlasila nová vládní opatření pro boj proti koronaviru poměrem 215 hlasů ku 58. Nejvýznamnější součástí opatření je zavedení očkovacího pasu, který budou muset všichni lidé starší 16 let ukázat, pokud budou chtít navštívit různá veřejná místa, jako jsou restaurace, kavárny či kina. Potvrzení o plném očkování bude zapotřebí také pro dálkové vlakové spoje a všechny vnitrostátní lety, uvádí agentura AP.

Doposud mohli neočkovaní lidé ve Francii navštěvovat veřejná zařízení po předložení negativního testu na koronavirus. Plně očkováno je ve Francii téměř 78 procent populace, sdělilo v sobotu ministerstvo zdravotnictví.

16:54

Odpůrci opatření proti šíření covidu-19 a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň? začala před druhou hodinou odpoledne. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

15:25

Hokejisté Zlína jdou kvůli nákaze několika hráčů koronavirem do karantény a nebudou hrát v úterý ve 43. kole extraligy v Plzni. Poslední tým tabulky to oznámil v tiskové zprávě. Zlínu už dříve odpadl na dnešek plánovaný duel 42. kola proti Mladé Boleslavi kvůli covidu-19 v kádru Bruslařského klubu. V karanténě jsou aktuálně z extraligových týmů i České Budějovice. 

14:35

Kulturní akce by se podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) kvůli epidemii covidu-19 neměly omezovat jen pro lidi s posilující dávkou očkování proti onemocnění. Baxa to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Doufá, že opatření v kultuře se kvůli omikronu nebudou muset zpřísňovat. Současná opatření jsou podle něj dostatečná i proto, že je lidé na akcích dodržují.

14:16

K dnešku se zvýšilo oproti sobotě takzvané reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie. Ze sobotní hodnoty 1,34 vzrostlo na 1,51. Číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. 

13:54

Úřady v Pekingu kvůli šíření varianty omikron zpřísní pravidla pro cestovatele a budou od lidí požadovat test na koronavirus nejen před příjezdem do metropole, ale také po příjezdu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

12:46

Rakousko od února jako první evropská země zavede povinnost očkování proti koronaviru pro občany starší 18 let, vynucovat ji začne po přechodné fázi v polovině března. Za nedodržení povinnosti bude hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88 tisíc korun). Na tiskové konferenci to dnes řekl rakouský kancléř Karl Nehammer. Rakousko tuto povinnost oznámilo už v listopadu.

10:50

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,59 milionu případů nákazy a zemřelo 36 853 lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo 201 lidí s covidem-19, což je o dvě pětiny méně než za předchozí týden.

10:13

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V sobotu jich bylo podle tabulky ministerstva 1206, což je skoro čtyřnásobek počtu reinfekcí za předchozí sobotu. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá.

09:58 Ilustrační foto.

Díky mezinárodnímu programu COVAX už byla chudším zemím dodána miliarda dávek proticovidových vakcín. Oznámila to podle agentury DPA očkovací aliance Gavi, která zajišťuje provádění programu.

09:02

Írán oznámil první oběti po nákaze koronavirovou variantou omikron. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že kvůli omikronu zemřeli tři lidé, celkem laboratoře novou variantu odhalily u více než 1100 osob. Navzdory hospodářské krizi proto vláda plánuje další přísné restrikce, uvedla agentura DPA.

08:43

Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se ze sobotních 587 zvýšilo na 636 případů. Incidenční číslo je tak v současnosti nejvyšší od 19. prosince loňského roku. Proti sobotě stouplo ve všech regionech.

08:34

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V sobotu přibylo v Česku 9210 nakažených, což je nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku.
 • V nemocnicích ale dál ubývá hospitalizovaných, k sobotě jich bylo 1599, tedy nejméně od 30. října 2021.
 • Incidenční číslo je v současnosti nejvyšší od 19. prosince loňského roku. Proti sobotě stouplo ve všech regionech. 
 • Zdravotníci v sobotu naočkovali zhruba 24 tisíc lidí, což je asi o třetinu méně než před týdnem. 

08:05 Ilustrační foto.

V sobotu bylo v Česku očkováno zhruba 24 tisíc lidí, což je asi o třetinu méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v poslední době již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny.

07:46

Kvůli výraznému zvýšení množství nově nakažených ale i navzdory vyššímu počtu testů vzrostl podíl pozitivně testovaných na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 5,16 procenta za předchozí soboru na 10,85 procenta. To je nejvyšší podíl v této kategorii testů za více než rok. Větší podíl pozitivních byl u preventivních a plošných testů naposledy 1. ledna 2021.

07:26

Sedmidenní incidence nakažených koronavirem v Německu poprvé překonala hranici 500. S odvoláním na data Institutu Roberta Kocha to napsala agentura DPA. V zemi se koronavirus za uplynulý den prokázal u dalších 52 504 lidí, před týdnem to bylo o téměř 16 tisíc infekcí méně.

07:08

V sobotu přibylo v Česku 9210 případů nemoci covid-19, což byl nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku. Oproti předchozí sobotě byl nárůst počtu nakažených vyšší o 133 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nadále ale pokračoval úbytek hospitalizovaných s covidem-19, kterých bylo k sobotě 1599, tedy nejméně od 30. října 2021.

17:33

Tisícovky lidí dnes v ulicích Vídně protestovaly proti všeobecnému povinnému očkování proti covidu-19, které chce od února zavést rakouská vláda. Davy vyzývaly k její demisi. „Vláda musí odejít,“ provolávali lidé na jedné z manifestací v centru Vídně. Podobné demonstrace se v rakouské metropoli konají prakticky každou sobotu.

Protesty ve Vídni

Protesty ve Vídni | Foto: Reuters

16:30

Páteční rozhodnutí vlády o tom, že se pracovní karanténa bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách kritizují hejtmani z hnutí ANO. Podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) hejtmani s vládou řešili zabezpečení svozu odpadu, dopravy, vodárenství a energetiky, což se v rozhodnutí vlády nijak neobjevilo.

15:04

V Pekingu poprvé zaznamenali výskyt vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. V čínské metropoli má za necelé tři týdny začít zimní olympiáda. Čína se rozhodla postupovat proti koronaviru cestou nulové tolerance. Cílem je zabránit místnímu šíření viru hned v zárodku, byť za pomoci uzávěr celých měst a dalších přísných opatření.

13:59

V Moravskoslezském kraji bylo v pátek pozitivně testováno na covid 745 lidí. Je to o 51 méně než ve čtvrtek, proti předchozímu pátku o 251 více

13:33 Ilustrační foto.

Registrace seniorů nad 80 let k očkování proti covidu-19 byla spuštěná loni 15. ledna v 8 hodin ráno. Během prvních dvou minut web navštívilo přes 75 tisíc lidí, systém byl přetížený a někteří velmi dlouho čekali na potvrzující SMS, která jim registraci umožnila. Za první hodinu se přesto registrovalo přes 44 tisíc lidí, tedy skoro desetina této věkové skupiny.

13:32 Ilustrační foto.

Seniorů nad 80 let, kteří ani po roce od zahájení očkovaní této věkové skupiny proti covidu-19 nedostali vakcínu, zbývá v Česku asi 48 500. Očkovaných alespoň jednou dávkou tak je více než 90 procent z nich. Posilující dávku vakcíny, která má zvýšit postupně klesající účinnost očkování, nedostala zhruba třetina. Vyplývá to z dat o očkování k 13. lednu. 

13:02

V Královéhradeckém kraji epidemie koronaviru dál nabírá na síle, do nemocnic se to ale zatím nepromítá, počet hospitalizovaných s covidem-19 klesá. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 511, v pátek 458 a před týdnem v pátek 363. Celostátní průměr byl dnes 586. Přibývají také denní počty nově zjištěných nákaz, za pátek přibylo v kraji 580 potvrzených případů covidu-19, o týden dříve ve stejný den 287 a před tím 266, uvedlo dnes na webu ministerstvo zdravotnictví.

13:00

Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 894 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince, 14. prosince bylo v kraji 1306 nově nakažených. Vyšší páteční nárůst byl v kraji naposledy 3. prosince, kdy přibylo 1170 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

11:34

V České republice se dosud prokazatelně nakazilo 2 587 147 lidí. Podle serveru ourworldindata.org je ČR nyní s 240 005 případy nákazy na milion obyvatel devátou nejzasaženější zemí světa podle poměrného počtu nakažených. 

11:34

Rychlý nárůst počtu případů covidu pokračuje v roce 2022: posledních deset milionů nakažených přibylo nyní za tři dny, předtím dvakrát za sebou za čtyři dny, předtím to bylo sedm dní.

11:33

Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru nyní podle JHU činí téměř 65 milionů. Druhá je Indie (36,9 milionu) a třetí Brazílie (22,9 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (15,2 milionu). 

11:33

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v pátek překonal hranici 320 milionů. 

08:16

Kromě denních počtů nově nakažených v Česku stoupá také tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se z pátečních 525 zvýšilo na 586 případů. Incidenční číslo je tak nyní nejvyšší od 20. prosince. Nejvyšší je číslo nadále v Praze s 1141 případy a nejnižší na Vysočině s 326 případy. Incidenční číslo stouplo oproti pátku ve všech regionech.

07:47

Relativně dobré zprávy o omikronu z Dánska či Británie ještě nemusí znamenat optimismus pro Česko, upozorňuje Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky v rozhovoru pro Deník N. Česko je totiž mnohem méně proočkované.

07:08

 • V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc
 • Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. 
 • Pracovní karanténa se podle ministra Válka bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné.
 • Školy budou od pondělí 17. ledna testovat žáky a zaměstnance na covid-19 jen jednou týdně, po jednání vlády o postupu proti šíření epidemie covidu-19 to potvrdil ministr Válek.

07:05

Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl v tuzemsku počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. Lidí v nemocnicích je zhruba o třetinu méně než předchozí pátek.

07:05

V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc. Je to zhruba dvakrát více nakažených než za předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:05

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 78 022 nově nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo 235 lidí. Sedmidenní incidence, která udává počet nově infikovaných v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, činí 497,1, což je od začátku pandemie nejvíce.

06:00

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 12 hodinami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde