Benzin a nafta trápí dopravce. Aktuální cena v Česku a ve světě

Benzin označovaný na čerpacích stanicích Natural 95 je kapalná směs ropného původu. Využívá se jako palivo do spalovacích motorů, ale i jako rozpouštědlo zejména pro ředění nátěrových hmot. Jeho kvalita se určuje oktanovým číslem, které ovlivňuje spalování – čím vyšší, tím je spalování dokonalejší.

Motorová nafta, též diesel, je směs kapalných uhlovodíků. Slouží jako palivo pro vznětové motory. Nafta se získává destilací a rafinací z ropy. Její kvalita se udává cetanovým číslem, které vyjadřuje její vznětlivost. 

Cena benzinu a nafty

Pohonné hmoty postupně zdražují od poloviny letošního ledna, kdy stál litr Naturalu 95 méně než 28 korun a nafty kolem 27,20 koruny. Po vytrvalém růstu se k 8. listopadu cena nafty vyšplhala na 36,09 a benzin dokonce na 37,14 koruny. Aktuální vývoj cen ukazuje aktualizovaný graf:

Zvyšování cen benzinu a nafty jde podle analytiků ruku v ruce s vývojem pandemie, se zvyšováním poptávky a s cenou ropy na světových trzích. Do ceny se promítá také kurz koruny vůči dolaru. 

Dalším poměrně zásadním faktorem je výše spotřební daně. Ta v Česku od ledna činí 12,84 koruny z litru benzinu Natural 95 a 9,95 koruny z litru nafty. Konečnou cenu si ale stanovují distributoři a prodejci pohonných hmot, různí se podle cenové politiky jednotlivých hráčů na trhu, dané lokality i podle konkurence. 

Srovnání cen v ČR a ve světě

Nejlevnější pohonné hmoty mohou motoristé dlouhodobě čerpat v západních Čechách v Karlovarském kraji, v jižních Čechách a u menších čerpacích stanic mimo hlavní silniční tahy. Naopak nejvíce zaplatí v Praze, na čerpacích stanicích podél dálnic a hlavních tahů a poblíž hraničních přechodů.

Navzdory zdražování Česko z hlediska cen paliv patří k nejlevnějším zemím v porovnání se zbytkem Evropy. Benzin je aktuálně levnější v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také ve Slovinsku. V Rakousku a v Maďarsku je jeho cena srovnatelná s cenou v Česku. Na Slovensku, v Chorvatsku a tradičně v Německu nebo v Itálii je benzin dražší.

Nafta je z uvedených zemí levnější jen v Bulharsku a v Rumunsku. V Polsku a v Rakousku je její cena srovnatelná. Na Slovensku, ve Slovinsku, Maďarsku, Německu či v Itálii je pak dražší. 

Prognóza do budoucna

Nafta zdražuje výrazněji než benzin, neboť začala topná sezona, a Evropa navíc prochází plynovou krizí. Topná nafta představuje poměrně blízkou náhražku plynu, takže s růstem jeho ceny stoupá po naftě poptávka. Což vyhání vzhůru i cenu ropy.

Ekonomové i politici uvádějí, že v zimě se barel ropy Brent může prodávat i za ceny kolem sta dolarů. V poslední době to připustil ruský prezident Vladimir Putin či irácký ropný ministr, předtím podobnou prognózu publikovali například analytici Bank of America. 

„V zimě tedy nelze vyloučit ceny benzinu v ČR až kolem čtyřiceti korun za litr, nafta by mohla být srovnatelně drahá, případně jen o několik desítek haléřů levnější,“ komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

AdBlue krize

S aditivem AdBlue se motoristé mohou setkat u dieselových motorů. Je to vodný roztok močoviny, který pomáhá výrazně snižovat emise oxidů dusíku u vznětových motorů a zajišťuje tak i plnění stále přísnějších norem pro výfukové plyny. 

Silniční dopravce aktuálně začíná vedle zdražování paliva trápit také rostoucí nedostatek kapaliny AdBlue. Bez ní je podle nich ohrožen provoz většiny nákladních vozidel.

Elektromobilita: Jaké jsou plány EU a světa?

Zdroj Zde