Bez dokončeného očkování je při vstupu na Slovensko nově nutná karanténa

Slovensko od pondělí zpřísnilo podmínky vstupu do země pro cestující, kteří nejsou plně očkováni proti onemocnění covid-19. Nově omezilo výjimku z karantény pro lidi očkované pouze první dávkou vakcíny. Karanténu nebude Slovensko nadále vyžadovat od vybraných skupin cestujících. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: ČTK/Šálek Václav

Aktualizovat reportáž

09:25

Třetí místo, kam mohou dorazit zájemci o očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace, se v pondělí otevřelo v Praze v obchodním centru na Smíchově. V hlavním městě od minulého týdne fungují dvě obdobná místa v nákupním centru na Chodově a na hlavním nádraží, tuto středu je v plánu otevření míst bez objednání také v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.

08:51

Za uplynulých sedm dnů připadá v zemi na 100 000 obyvatel zhruba 15 nakažených, stejně jako v předchozích čtyřech dnech. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde za poslední týden odhalily testy 42 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel. Naopak nejlepší je v Olomouckém kraji s pěti případy na 100 000 obyvatel.

08:40

V neděli v Česku přibylo 116 případů covidu, o 31 méně než o týden dřív. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie po zhruba 3 týdnech kleslo pod 1.

07:54

Na hraničních přechodech ze Zlínského kraje na Slovensko se ráno kolony netvořily. Krátce před 07:30 to řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Ode dneška platí pro vstup na Slovensko přísnější podmínky. Lidé, kteří přijíždějí do země a nejsou plně naočkovaní proti covidu-19, musejí až na výjimky do karantény. Dodržování protiepidemických opatření kontroluje na hraničních přechodech slovenská policie.

21:38

Británie dnes ohlásila 48 161 nových případů nákazy. Denní přírůstky nakažených byly v předchozích čtyřech dnech nejvyšší od 15. ledna, kdy úřady oznámily 55.761 případů nakažených. V tu dobu v zemi se 67 miliony obyvatel pomalu odeznívala druhá vlna epidemie. V pátek Británie ohlásila přes 50 000 případů nákazy koronavirem, ve čtvrtek se jejich počet 50 000 blížil.

V Anglii se od pondělí zmírní řada koronavirových opatření, ačkoliv v celé Británii rostou denní bilance nakažených. Nošení roušek přesto již nebude vyžadovat zákon a nebude nově nijak omezován počet lidí, kteří se mohou setkat. Některá opatření se zmírní i ve Skotsku, kde si restrikce podobně jako v Severním Irsku a Walesu upravují místní vlády.

21:30

Itálie dnes ohlásila pouze tři úmrtí pacientů s nemocí covid-19 oproti 13 úmrtím o den dříve; dnešní údaj je nejnižší od loňského srpna. Denní počet nových infekcí se nicméně zvýšil z 3121 na 3127.

21:22

Počet nově nakažených koronavirem ve Francii se třetí den drží nad 10 000.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o 12 532 nově infikovaných.V sobotu resort vykázal 10 949 nových případů. K nárůstu obecně přispívá šíření mutace koronaviru delta. Celkem se v zemi se zhruba 67 miliony obyvatel od počátku pandemie podle oficiální statistiky nakazilo 5,9 milionu lidí.

11:57 Vlajka Ruské federace.

Tempo denních přírůstků nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i úmrtí spojených s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, je v Rusku nadále vysoké. V sobotu přibylo 25 018 infikovaných a 764 zemřelých. Informoval o tom dnes operativní štáb, který epidemické statistiky v zemi vede.

Celkový počet infikovaných od začátku pandemie v Rusku, které má 146 milionů obyvatel, dneškem poskočil k 5,96 milionu. Očekává se, že v pondělí při nynějším trendu šíření infekce tento ukazatel v zemi překročí hranici šesti milionů.

10:42

V České republice se dosud nakazilo 1 671 027 lidí, což je přes 156 000 na milion obyvatel. Podle serveru ourworldindata.org je ČR pátou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených.

Z celého světa jsou na tom hůře jen Andorra (přes 184 727), Seychely (více než 175 000), Černá Hora (přes 160 000) a Bahrajn (přes 157 000).

Česká republika, kde už zemřelo přes 30 338 lidí nakažených covidem, je podle poměrného počtu úmrtí s 2833 mrtvými na milion obyvatel na čtvrtém místě na světě za Peru (5916), Maďarskem (3107) a Bosnou (2946).

10:40

Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 190 milionů.

Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených činí podle JHU 34,1 milionu. Druhá je Indie (31,1 milionu) a třetí Brazílie (19,3 milionu).

Zajímavost :  Do centra Prahy se vrátili turisté, plno je především během...

V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (5,9 milionu).

10:30

Britský premiér Boris Johnson a ministr financí Rishi Sunak se neuchýlí do izolace poté, co byli v kontaktu s ministrem zdravotnictví Sajidem Javidem pozitivně testovaným na covid-19.

Premiérova kancelář oznámila, že Johnson a Sunak nebudou v samoizolaci, ale budou denně testováni v rámci pilotního programu.

10:12

Reprodukční číslo určující kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný se přesto k dnešku snížilo z 1,18 na 1,11. Nad zlomovou hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června. 

09:47

Za sobotu přibylo v České republice 195 potvrzených případů covidu, o 38 více než před týdnem. Je to nejvyšší nárůst o víkendovém dni od konce května.

Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, v sobotu oproti pátku klesl z 30 na 29. Ve vážném stavu nadále zůstává šest pacientů s novým koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

09:42

Přehled nejdůležitějších událostí: 

  • Za sobotu v Česku přibylo 195 potvrzených případů covidu, je to nejvyšší nárůst o víkendovém dni od konce května.
  • Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 40 případů.
  • Ve středu se otevřou další očkovací centra, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.
  • Policie a hygiena v noci na sobotu kontrolovali dodržování protiepidemických opatření v pražských barech i klubech. V 10 podnicích zkontrolovali přes 500 lidí a rozdali desítky pokut. Hostům nejčastěji chyběl negativní test.

09:36

V olympijské vesnici už se objevil koronavirus i mezi sportovci. Pozitivní test měli podle organizátorů dva zahraniční účastníci her v Tokiu.

07:22

Více než 100 000 lidí v sobotu ve Francii protestovalo proti ohlášenému zpřísňování koronavirových opatření. 

Demonstranti tvrdí, že nová pravidla narušují svobodnou volbu těch, kdo se nechtějí očkovat proti covidu-19. “Prezident nemá právo rozhodovat o mém individuálním zdraví,” cituje Reuters jednu z účastnic protestu v Paříži.

Francouzský prezident Emanuel Macron začátkem týdne oznámil zpřísnění koronavirových opatření v reakci na rostoucí počet nových případů nákazy koronavirem. Nová opatření, která zahrnují například povinné očkování zdravotníků či prokazování bezinfekčnosti v restauracích a kinech, již během týdne vyvolala menší protesty.

22:34

Řecko dnes kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem zakázalo na oblíbeném ostrově Mykonos hudbu v restauracích a barech a zavedlo zde zákaz nočního vycházení. Ostrov proslul jako místo večírků pro bohaté. Běžně na něj každý rok přicestuje přes milion návštěvníků, včetně hollywoodských hvězd, modelek a světoznámých sportovců.

18:35

Británie dnes oznámila nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledního půl roku, infekce se nově potvrdila u 54.674 lidí. Mezi nakaženými je i britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. Ten dnes podle serveru stanice BBC uvedl, že měl pozitivní test na covid-19, má ale jen velmi mírné příznaky onemocnění. Javid upřesnil, že již dostal obě dávky vakcíny proti covidu-19.

18:19

Nejmenovaný člen realizačního týmu české výpravy měl po příletu do dějiště olympijských her v Tokiu pozitivní test na covid-19. “Bohužel se nám ani přes veškerá opatření, která k současné době patří, tato situace nevyhnula. Každopádně všichni ostatní členové týmu měli negativní testy a všichni sportovci jsou v pořádku v olympijské vesnici,” řekl šéf výpravy Martin Doktor.

17:42

V Jihočeském kraji podstoupilo za posledních 24 hodin testy na koronavirus 1720 lidí. Jde za celou dobu výskytu koronaviru o nejvyšší počet testovaných v regionu za takovou dobu. Stojí za tím zájem lidí o vycestování na dovolenou do zahraničí, aby se mohli v cizině prokázat požadovaným aktuálním negativním testem, řekla dnes ČTK ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

17:00 Ilustrační foto.

Zhruba sto lidí demonstruje na pražském Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví proti očkování dětí proti koronaviru. Akce začala po 14:00, někteří lidé mají s sebou české vlajky, demonstranty sleduje kolem 20 policistů. Mnozí z řečníků zpochybňují pandemii jako takovou, volají po konci současné vlády.

15:29

Hygienici a policisté zkontrolovali v noci na dnešek dodržování protiepidemických opatření v desítce pražských barů a klubů. V několika z nich zjistili porušení pravidel provozovateli, informovala dnes na webu pražské policie její mluvčí Eva Kropáčová. V některých provozovnách byla překročena kapacita povoleného počtu hostů, část klubů nedodržela pravidla rozmístění stolů a hostů u nich. Hygienici dále zaznamenali porušení zákazu tance a shlukování. Mezi návštěvníky bylo nejčastějším prohřeškem neprokázání negativity.

Zajímavost :  Novela energetického zákona prošla třetím čtením. Avšak bez akumulace energie

15:26

K Velké mešitě v Mekce na západě Saúdské Arábie začali dnes v první den každoroční muslimské pouti proudit věřící. Letošní pouti se kvůli nebezpečí šíření koronaviru může zúčastnit jen 60 000 lidí, uvedla agentura AFP. Rozsah pouti byl ze stejného důvodu omezen i loni.

Pouť potrvá do 22. července. Do Mekky se letos mohou vydat jen občané Saúdské Arábie a také očkovaní cizinci, kteří žijí v království. Letošní pouť je sice větší než loni, ale přesto výrazně menší oproti dobám před pandemií, kdy se jí běžně účastnily miliony lidí z celého světa.

14:29 Vlajka Ruské federace.

Podle každý den zveřejňovaných statistik operativního štábu celkový počet obětí epidemie v Rusku stoupl k dnešnímu dni na 147 655. Skutečné množství zemřelých ale bude zřejmě vyšší. Ruský statistický úřad, jenž do svých součtů zahrnuje i lidi, u nichž se virus prokázal až posmrtně, totiž k letošnímu květnu evidoval na 290 000 úmrtí spojených s covidem-19.

14:06

V olympijské vesnici v Tokiu odhalili organizátoři první případ nákazy koronavirem.

13:48

Celorepublikové incidenční číslo k pátku mírně kleslo na necelých 15 nově odhalených případů covidu za posledních sedm dní. Představovalo to mírný pokles oproti čtvrtku, kdy mělo incidenční číslo hodnotu 15,3.

13:17

Na začátku tohoto týdne se v Česku otevřela první dvě očkovací centra pro lidi bez registrace, a to v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží. Příští týden ve středu k nim přibudou další dvě místa, a sice v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně. Připomeňte si v galerii, jak to v očkovacích centrech tento týden vypadalo.

12:58

Francie bude od neděle požadovat od neočkovaných osob negativní test na koronavirus ne starší 24 hodin při příjezdu z Británie, Španělska, Portugalska, Kypru, Řecka a Nizozemska. Podle agentury AFP to dnes oznámila kancelář francouzského premiéra Jeana Castexe.

Britské úřady zároveň podle stanice BBC informovaly, že plně očkovaní cestující, kteří se vrátí do Anglie a Walesu z Francie, budou muset i po pondělku nastoupit karanténu, přestože u příjezdů z mnoha jiných zemí se pravidla od nového týdne zmírní.

12:41

Americké akcie uzavřely týden poklesem, investory znepokojuje šíření nakažlivější koronavirové mutace delta. 

12:16

V českých nemocnicích bylo k pátku 30 lidí s nákazou covid-19, stejně jako ve čtvrtek. V těžkém stavu bylo šest pacientů, počet vážných případů tak rovněž stagnoval.

11:47 Vlajka Ruské federace.

11:30

Australské město Sydney a jeho okolí čeká další zpřísnění protikoronavirových opatření. Rozhodla o tom dnes vláda Nového Jižního Walesu, kterého je Sydney metropolí. Podle premiérky tohoto australského státu Gladys Berejiklianové pandemická pravidla, která v oblasti platí od 26. června, sice vedla ke stabilizaci šíření koronaviru, nejsou ale dostatečná pro výraznější snížení počtu nových infekcí, uvedla agentura AFP.

10:48

Podívejte se na srovnání počtu nakažených za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel). Česko z tohoto srovnání vychází nejhůře.

Země Počet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatel Celkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
ČR 28 2996
Rakousko 27 2403
Německo 15 12 360
Slovensko 7 378
Polsko 3 1152

Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

10:22 Ilustrační foto.

Hygienici společně s několika desítkami policistů kontrolovali v noci na sobotu v centru Prahy hudební kluby a jejich návštěvníky, cílem kontroly bylo dodržování platných protiepidemických nařízení. Mezi kontrolovanými místy byly například klub Fashion v budově Obchodního centra Kotva či klub Vagon na Národní třídě. Informoval o tom server Novinky.cz.

10:16

Přehled nejdůležitějších událostí: 

  • V pátek přibylo v Česku 233 nakažených, je to o 49 méně než před týdnem.
  • Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 40 případů.
  • Reprodukční číslo k sobotě oproti předchozímu dni mírně kleslo z 1,25 na necelých 1,18. 
  • Česko má ze sousedních zemí stále nejvíce nákaz na obyvatele za 14 dní.
  • Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali přes 92 000 dávek vakcíny, ukončené očkování má přes 4,1 milionu lidí.
  • Ve středu se otevřou další očkovací centra, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.

10:09

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali přes 92 000 dávek vakcíny proti covidu, asi o 1400 méně než ve čtvrtek. Od začátku vakcinace podali více než 9,4 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má v zemi přes 4,1 milionu lidí.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zajímavost :  MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta

09:54

Na úrovni okresů se koronavirus nejvíc šíří na Plzeňsku. V okrese Plzeň-sever hygienici evidují za poslední týden téměř 60 nových případů na 100 000 obyvatel a v Plzni necelých 44. Následuje hlavní město se 40 případy a okres Praha-západ s necelými 39 případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

09:30

Reprodukční číslo v Česku vykazuje mírný pokles. K dnešku oproti předchozímu dni mírně kleslo z 1,25 na necelých 1,18. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

09:08

Podívejte se na počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

Kraj Případů za posledních sedm dní Případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha 535 40,1
Plzeňský 198 33,5
Středočeský 305 21,8
Pardubický 83 15,9
Vysočina 53 10,4
Liberecký 37 8,4
Moravskoslezský 93 7,8
Královéhradecký 39 7,1
Jihočeský 42 6,5
Ústecký 52 6,4
Jihomoravský 69 5,8
Olomoucký 33 5,2
Zlínský 30 5,2
Karlovarský 13 4,4

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

08:57

Za pátek přibylo v Česku 233 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 49 méně než ve stejný den předchozího týdne. V mezitýdenním srovnání klesají počty nových případů třetí den v řadě. V přepočtu na 100 000 obyvatel připadá v Česku necelých 15 nově nakažených za posledních sedm dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:20

Americké rozvědné agentury stále nemají jasno o původu pandemie. Na základě posledních zpravodajských zpráv vysocí představitelé americké administrativy považují domněnku, že koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, za stejně pravděpodobnou, jako hypotézu přenosu nákazy ze zvířete na člověka, uvedla stanice CNN.

Americký prezident Joe Biden si vyžádal od rozvědek na konci května doplňující zprávu o začátku pandemie. Dostat by ji měl do 90 dnů.

08:02

Americký prezident Joe Biden v pátek ostře kritizoval provozovatele sociálních sítí za to, že nejsou schopni zabránit šíření falešných informací o nemoci covid-19. Podle něj sociální sítě touto svou neschopností “zabíjejí lidi”, uvedl prezident. Ve čtvrtek šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy označil dezinformace o vakcínách za hrozbu pro veřejné zdraví.

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden | Foto: Reuters

07:34 Ilustrační foto.

Návštěvníci pražských hudebních klubů mohou o víkendu očekávat kontroly hygieniků společně s policií. Ti plánují zkontrolovat ve městě kvůli koronaviru desítky míst, protože mají poznatky, že se v některých podnicích nákaza objevila. Zaměří se na kontroly platných protiepidemických nařízení.

07:10

Výskyt koronaviru se nepřestává v Německu zvyšovat. Desátým dnem vzrostl počet nových případů za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel. Dnes tento údaj činí 9,4 případu, informovala agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). Minulý týden hodnota klesla na nejnižší úroveň od začátku měření. Na 100 000 obyvatel připadalo 4,9 případu nákazy koronavirem za uplynulý týden.

07:05

Kypr se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune do tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí, některé se přesunou do oranžové a jiné do červené kategorie. V pátek to uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jehož informace se týkají příjezdů z daných zemí.

Podmínky pro vstup lidí z ČR se od pondělí vedle Slovenska zpřísní také v Bulharsku, naopak do Španělska nově postačí příjezdový formulář, oznámilo také MZV.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 1 hodinou

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO