Bežné autá skončia. Kedy budú elektromobily lacnejšie? (otázky a odpovede)

6. júl 2022 o 12:49  I Platený obsah

Slovenská ekonomika sa prepadne, ak nezvládneme zásadnú zmenu.

Autá so spaľovacím motorom skončia. Minulý týždeň sa Rada ministrov Európskej únie pre životné prostredie dohodla na ich zákaze predaja od roku 2035. Išlo o jeden z návrhov veľkého enviro balíka Fit for 55, s ktorým prišla Európska komisia ešte vlani v lete.

Súvisiaci článok EÚ chce na cestách bezemisné autá. Čo hrozí slovenským automobilkám? Čítajte 

Dohoda sa pritom nerodila ľahko. Viaceré krajiny vrátane Slovenska sa snažili vyrokovať odklad. Presvedčil ich až kompromisný návrh Nemecka, ktorý okrem elektromobilov pripúšťa po roku 2035 aj vozidlá jazdiace na alternatívne palivá.

Ako bude vyzerať konečný návrh, bude jasné zrejme až o pol roka. Stále totiž ide len o stanovisko zástupcov envirorezortov, nasledovať bude trialóg vyjednávaní medzi Komisiou, Radou a europarlamentom.

Navyše, v roku 2026 Komisia plánuje celú vec ešte raz posúdiť a na základe technologického pokroku rozhodne, či ciele do roku 2035 stále platia.

Automobilky majú jasno

Pozícia automobilového priemyslu je však jasná už teraz. Väčšina veľkých hráčov na trhu oznámila svoj prechod k elektromobilite už dávnejšie. K zákazu predaja áut so spaľovacím motorom do roku 2035 sa postupne prihlasujú aj samotné krajiny.

Podľa správy organizácie GLOBSEC, Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) a expertov z Cambridge Econometrics „nie“ bežným autám už povedalo 74 percent trhu, ktorý je pre slovenský automobilový priemysel kľúčový.

Zvládne slovenské hospodárstvo takúto zmenu? Nebudú elektromobily príliš drahé a bude ich kde nabíjať? Podporí štát nejakým spôsobom ich kúpu?

INDEX odpovedá na praktické otázky ohľadom zákazu predaja áut so spaľovacím motorom po roku 2035.

1. Naozaj môže Únia zakázať automobilkám predávať autá so spaľovacím motorom po roku 2035?

Nejde o zákaz v pravom zmysle slova, ale o zvýšenie emisných cieľov. K emisnému stropu, ktorý dnes automobilky musia plniť, sa od roku 2025 pridajú redukčné ciele, ktoré daný strop budú postupne znižovať.

Celý článek zde |