Běžný účet láká na úrok, který se vyrovná spořicímu

Expobank zvedne od pondělí 14. června úrok na svém běžném Neo účtu na 0,5 % z dosavadních 0,25 % p. a. Změna se týká stávajících i nových vkladů a vztahuje se na celý zůstatek bez podmínek či omezení.

Běžný Neo účet od Expobank se tak vyrovná nejlepším spořicím účtům. V porovnání s nimi navíc může lákat na to, že úročí celý vklad – není tedy nutné hlídat si nějaký strop. A hlavně: lidé nemusí přesouvat dočasně volné peníze z běžného na spořicí účet, aby na úrok dosáhli. Sazbou 0,5 % se jim automaticky úročí všechno, co momentálně mají na běžném účtu.

Neo od Expobank patří mezi čtyři běžné účty na trhu, které jsou opravdu bez omezení a s nulovými poplatky. Další nabízejí Moneta (Tom účet plus), Creditas a Equa. Abyste u nich měli základní služby zdarma, včetně všech výběrů z bankomatů, nemusíte plnit žádnou podmínku. Do této skupiny už můžeme zařadit i Raiffeisenbank s Chytrým účtem – bez poplatku je však pouze při využití mobilního klíče (aplikace), jinak hrozí měsíční paušál 19 korun při starém způsobu potvrzování s využitím SMS kódů.

Nevýhodou běžného účtu Expobank oproti zmíněným konkurentům je, že zatím neumí okamžité platby a nepodporuje Apple Pay (od letošního února podporuje Google Pay). Expobank zatím nemá ani klasickou mobilní aplikaci. Klientům neřekla ani přibližný termín spuštění těchto inovací.

Zajímavost :  Photon Energy prodá další akcie. Výnos použije k expanzi ve fotovoltaice i vodárenství

Nejlepší spořicí účty

Nejvyšší úrok teď nabízí spořicí účet Hello bank s 0,6 % pro maximálně 200 000 Kč, případná část nad tento limit se neúročí. Ani Hello bank nemá – kromě stropu – žádné další podmínky, její spořicí účet si lze založit jednoduše online a zdarma.

Sazbu 0,5 % má také spořicí účet Creditas s 0,5 % pro maximálně 350 000 Kč, vyšší část vkladu se úročí 0,2 %. Ani Creditas nemá kromě stropu žádná další omezení. V součtu na 0,5 % lze dosáhnout i v Monetě, podmínkou však je „aktivní využívání“ jejího běžného účtu.

Další z jednoduchých spořicích účtů už mají nižší úrok než nová nabídka Expobank. Konkrétně jde o 0,4 % u Air Bank, Equa a mBank – u všech navíc s podmínkami nebo limity.

Pro vyšší vklady měla doteď nejlepší úrok J&T Banka s 0,5 %, ale od 16. června ho snižuje na 0,3 %.

Speciální kategorií jsou dětské účty. Banka Creditas nabízí běžný účet Richee Junior s úrokem 1,5 % pro vklady do 50 tisíc korun (a 0,5 % pro vklady do 350 tisíc na Spoření Richee Junior), Moneta dává 1,5 % do 30 tisíc. A třeba Komerční banka má Spořicí účet Junior s úrokem 1 % pro vklady do 100 tisíc.

Zajímavost :  New York má Příčnou ulici. Otevřeli tu největší potterovský obchod světa

Víc než nula

Neo účet od Expobank patří dlouhodobě mezi výjimky na trhu díky vyššímu úročení. Ještě loni na jaře nabízel 1,6 % a vyrovnal se tak tehdy nejlepším spořicím účtům.

Po příchodu koronaviru a pádu sazeb na celém trhu snížil Neo účet sazbu až na současných 0,25 %. I přesto jde o nejvyšší úrok mezi běžnými účty. Prakticky všechny ostatní banky totiž své běžné účty neúročí vůbec (pouze Equa má aspoň symbolickou sazbou 0,01 %).

Úročení běžných účtů zrušily v posledním roce i ty banky, které společně s Expobank patřily mezi několik málo výjimek: Air Bank, Hello bank nebo Richee od Creditas.

Letos se objevila jediná novinka, jenže obtížně dosažitelná: Se speciální nabídkou pro dosavadní klienty ING přišla Raiffeisenbank – po dobu jednoho roku jim garantuje úrok 1 % na běžném účtu.

Hluboko pod inflací

Když peníze necháte ležet na běžném účtu v bance s nulovým úrokem, sebere vám tříprocentní inflace za rok tři stovky z každých deseti tisíc korun.

Zajímavost :  Epidemie zpomalila na úroveň loňského léta. Plně očkovaných jsou přes dva miliony

Aspoň část úspor zachráníte, když si je uložíte na zmíněné lepší účty s úrokem třeba 0,5 %. Každých deset tisíc se vám „rozmnoží“ o padesátikorunu za rok. Ani tohle však na inflaci kolem tří procent zdaleka nestačí, zvlášť když vám pak banka strhne 15% daň.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO