Black Friday připadá na dnešek, někde budou slevy celý víkend

Praha – Každoroční slevová akce Black Friday neboli černý pátek připadá na dnešek. Mnoho internetových prodejců ji zahájilo už před několika týdny. Obchodní centra připravila pro návštěvníky slevy na celý tento týden, nebo je alespoň z pátku prodlouží i na sobotu a neděli. Zapojení do Black Friday letos inzerují také hotely.

Služba Hlídač shopů z analýzy už spuštěných akcí zjistila, že letos prodejci do Black Friday zařadili v porovnání s loňskem méně produktů. Průměrné uváděné slevy se pohybují mezi 20 a 30 procenty. „Mezi Black Friday nabídkou na českých e-shopech jsme opět našli plno produktů, u kterých bychom se odvážili tvrdit, že deklarovaná sleva je klamavá,“ uvedl Jakub Balada z českého start-upu Apify, který spolu s TopMonks a Keboola stojí za nástrojem Hlídač shopů.

V e-shopu Mall.cz začal Black Friday 8. října, skončil o půlnoci z 24. na 25. listopadu. Alza.cz slevovou akci zahájila 10. listopadu, zlevněné zboží bude nabízet do neděle. Z dalších internetových prodejců akci už dříve spustily Datart, CZC.cz nebo Notino.

Černý pátek neopomenuly ani hypermarkety Globus. „V rámci akce Black Friday od 25. listopadu do 1. prosince nabídneme zákazníkům slevy dosahující až 60 procent. Slevy se budou týkat sortimentu napříč nabídkou elektra, klenotů, oblečení a obuvi přes drogerii až po papírenské zboží nebo textilu do domácnosti,“ uvedla mluvčí společnosti Aneta Turnovská. Doplnila, že slevy zákazníkům nabídnou i v obchodech Fashion Store.

„Nákupní svátek“ letos podle průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) plánuje využít 65 procent on-line zákazníků. Mezi lidmi do 24 let jich je 83 procent. Ve slevách hodlají podle APEK nakoupit alespoň část vánočních dárků.

Akce Black Friday se zrodila ve Spojených státech, podle výkonného ředitele APEK Jana Vetyšky tam slaví úspěch už od 60. let minulého století. Černý pátek každoročně připadá na poslední listopadový pátek.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO