Bleskové povodně na Děčínsku. Místní sčítají škody, poškozené jsou silnice i mosty

Lobendavu postihly nejsilnější srážky, od pátku tam spadlo přes 130 litrů vody na metr čtvereční. „Kde nejsou vyplavené domy, tak jsou vyplavené studny a septiky, protože tady nemáme vodovod ani kanalizaci. Nakoupili jsme nějakou balenou vodu, hasiči už ty studny odsávají a čistí, a pokud se to nezlepší tak budu muset zajistit nějakou cisternu s vodou,“ řekl starosta. Podobně silné povodně zažila obec v roce 2010, tentokrát bylo ale podle místních vody zhruba o 15 centimetrů víc. „Bylo to hrozně rychlé, na to se nedá připravit,“ dodal Jirásek.

Velké škody napáchala voda v Dolní Poustevně, poškozené jsou silnice i několik mostů, v domech tu měli i tři čtvrtě metru vody. Některým mostům museli hasiči odřezat zábradlí, protože bránilo průtoku vody. „Máme poškozené tři mosty, jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit,“ řekl starosta Robert Holec (Město mého života). Voda podle něj zaplavila domy kolem potoka, během hodiny se jeho hladina zvedla o tři metry. „Začalo pršet v noci v jednu hodinu a v půl druhé už mi volali lidi, že se voda žene z polí, a ve tři už byla z koryta venku. Spláchlo to i auta zaparkovaná u vody, museli jsme je vytahovat z příkopů,“ popsal situaci Holec.

Zajímavost :  Olomoucký exhejtman Rozbořil je vinen v kauze Vidkun, dostal podmínku

Voda v Poustevně stejně jako v Lobendavě už opadla a lidé začali uklízet. „Ráno jsme to objeli, přistavujeme kontejnery na odpad, úředníci města a hasiči obcházejí lidi a pomáhají hlavně seniorům. Snažíme se sehnat pro postižené i nějakou finanční pomoc, protože domy v záplavové oblasti nejde pojistit, a lidi měli tři čtvrtě metru vody v domech,“ dodal starosta Poustevny. Ani tady to není první velká voda, velké záplavy byly v Poustevně i v roce 2010.

V Děčíně se ráno sešla povodňová komise, i tam už začali uklízet a sčítat škody. „Máme poničené silnice, chodníky, silnice na Žleb je zavalená kameny, tam bude potřeba těžká technika na odstranění. Vytopenou máme budovu magistrátu A3, hasiči to jdou vyčistit, bylo tam asi pět centimetrů bláta. V části Bělá ještě stále teče voda po silnici a zůstaly tam laguny,“ řekl mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Jílovský potok, který v sobotu páchal největší škody, klesl zhruba o dva metry, lidé v okolí začali vyklízet zaplavené sklepy a garáže.

Zajímavost :  Post-lockdownovému létu v e-shopech vévodí zahrada a cyklistika

Podle Českého hydrometeorologického ústavu intenzivní deště zasáhly hlavně Šluknovský výběžek. Rozvodnily se potoky a řeky, kanalizace nezvládala příval odvádět. „V souvislosti s vytrvalým deštěm evidujeme v Ústeckém kraji 200 událostí spojených s přírodními živly. Nejvíce postižené jsou Dolní Poustevna, Lobendava, Vilémov, Děčín, Jílové a Hřensko. Zasahovalo celkem 50 jednotek hasičů. Situace se uklidnila, v současné době už probíhá hlavně odčerpávání sklepů a uklízení komunikací,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi.

Zajímavost :  Covid způsobil chaos, říká šéf Ryanairu. Společnost v prvním čtvrtletí prodělala šest miliard

Zdroj Zde