Bohemia Energy končí, lidé přejdou pod dodavatele poslední instance

Skupina Bohemia Energy končí s dodávkami elektřiny a plynu. Firma to oznámila na svém webu. Rozhodnutí se týká všech dodavatelů ze skupiny miliardáře Jiřího Písaříka. Konkrétně jde o firmy Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Tyto firmy v Česku ještě nedávno měly sjednanou dodávku energií pro zhruba 900 tisíc odběrných míst a šlo tak o největšího alternativního dodavatele na trhu.

„K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ uvedla Bohemia Energy v prohlášení na svém webu.

Její klienti se nemusí bát, že by jim vypadly dodávky elektřiny či plynu. Ty pro ně teď bude zajišťovat takzvaný dodavatel poslední instance. U elektřiny to jsou podle distribučního území ČEZ, E.On a Pražská energetika, u plynu pak E.On, Innogy a Pražská plynárenská.

„Lidé od nich začnou energie odebírat a mají půl roku na případný výběr nového dodavatele dle svých požadavků. Je třeba ovšem dodat, že cena za dodávku od dodavatele poslední instance bývá vyšší,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Zajímavost :  ČEZ: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn ještě víc

„Spotřebitelé v tuto chvíli nemusejí nic dělat, nemusejí nikam volat nebo chodit na pobočky. Jejich dodavatel poslední instance se jim ozve sám během několika dní. Dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat. Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpožděním, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Cena, za kterou distributoři poslední instance budou energie dodávat, není přímo regulovaná, řídí se však pevnými pravidly. Tito distributoři do ní mohou promítnout například vyšší administrativní náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu.

„Zdražují téměř všichni dodavatelé a ani dodavatelé poslední instance nemohou nastavit ceny pod úrovní, za kterou energie sami nakupují. Přesto jsem už vyzval jejich vedoucí představitele, aby nabídli lidem ceny skutečně odpovídající situaci a nikoliv vyšší. Energetický regulační úřad bude jejich výpočet pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady,“ dodává Trávníček.

Dodavatelé poslední instance - plyn

Dodavatelé poslední instance – plyn. Zdroj: ERÚ

Lidé, kteří budou chtít od distributora poslední instance odejít, to nyní budou mít s výběrem nového dodavatele extrémně náročné. Dodavatelé v reakci na nastalou situaci, kdy zákazníci od Bohemia Energy jsou už nějakou dobu v pohybu, přestali nabízet některé typy produktů a ty zbylé pro nové zákazníky výrazně zdražují. Třeba největší dodavatel plynu Innogy od dneška násobně zdražil ceník s fixovanými cenami a jinou nabídku teď neprodává. Někteří dodavatelé vyhlásili na příjem nových zákazníků úplný stop stav.

O problémech Bohemia Energy se začalo psát zhruba před dvěma týdny, kdy firma začala lidem vypovídat smlouvy, u kterých původně slibovala fixované ceny. Už tehdy se šířily spekulace, že firma vůči svým zákazníkům postupuje tak ostře proto, že „hraje o život“. Tehdy také skupina oznámila, že ukončí své působení na Slovensku. Nyní tedy po více jak 15 letech končí úplně.

Zajímavost :  Firmy reagují na nový pracovní model. Mění se pracovní doba i kancelář

Ke konci Bohemia Energy se vyjádřil i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle něj jde o selhání komerčního subjektu v důsledku spekulací a celoevropského růstu cen energií. Dodal, že v reakci na aktuální skokové zdražování energií současná vláda přichystá kompenzace pro všechny domácnosti a firmy na bázi energošeků a snížení DPH.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO