Brusel chce diskutovať o dohode medzi Nemeckom a USA o plynovode Nord Stream 2

Dohoda medzi Nemeckom a USA v spore o plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2) by sa podľa Európskej komisie (EK) mala prediskutovať na úniovej úrovni.

Duch solidarity

„Energetická politika Európskej únie nie je len národnou záležitosťou, je potrebné, aby ju odsúhlasila EÚ a členské štáty,” uviedol hovorca EK. Komisia chce s členskými štátmi prediskutovať detaily dohody, aby sa zabezpečila koordinácia všetkých opatrení v duchu solidarity.

Hovorca zdôraznil, že EK je pripravená podporiť snahy o predĺženie dohody Ukrajiny s Ruskom o tranzite plynu, ktorej platnosť sa končí v roku 2024. Ku kritike dohody hovorca uviedol, že Nemecko bude dodržiavať doslovné znenie aj ducha tretieho energetického balíka EÚ týkajúceho sa vnútorného trhu s plynom a elektrinou v rámci Únie.

Zajímavost :  Funguje to. Služba Zapomenuté miliardy našla stamiliony z privatizace

Berlín a Washington v stredu (21. 7.) oznámili prelom v dlhoročnom spore týkajúcom sa plynovodu Severný prúd 2, ktorý umožní jeho dokončenie. Obe krajiny zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom prisľúbili podporu Ukrajine.

Ukrajinci a Poliaci kritikou nešetria

Dohoda medzi Nemeckom a USA o plynovode Severný prúd 2 sa stretla s tvrdou kritikou na Ukrajine a v Poľsku. Obe krajiny v spoločnom vyhlásení varovali, že táto dohoda predstavuje „politické, vojenské a energetické ohrozenie pre Ukrajinu”. Zároveň zvyšuje možnosti Ruska ďalej destabilizovať bezpečnostnú situáciu v Európe. Opatrenia, ktoré navrhujú Nemecko a USA, podľa Kyjeva a Varšavy nestačia na „účinné zníženie hrozieb, ktoré predstavuje Nord Stream 2″.

Zajímavost :  Povinné očkovanie by v koalícii neprešlo. Čo hovoria odborníci?

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila dohodu s USA za pozitívny krok. Podľa nej však neprekonáva všetky rozdiely a predstavuje pokus o stanovenie určitých podmienok, ktoré je potrebné implementovať.

Merkelová zdôraznila, že Ukrajina musí zostať tranzitnou krajinou pre plyn. Dodala, že energia sa nesmie zneužívať na tlak na Ukrajinu. Poukázala na možnosť sankcií, ak by Rusko chcelo plyn používať ako “zbraň”.

#SpajaNasZodpovednost
Vaša podpora nám pomôže aj naďalej zodpovedne šíriť relevantný a nestranný spravodajský obsah. Podporou Aktuality PLUS získate novú knihu o vyčíňaní mafie – Zahrabaná pravda od 0.99€.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Fico sa Kováčika zastáva a nazýva ho politickým väzňom. Proces ukazuje opak