Bývalí klienti Equa přijdou o výhodu. Raiffka sjednotí účty s cizí měnou
Už za necelý týden definitivně skončí klientům bývalé Equa bank výhoda, kterou si udrželi ještě dva roky po sloučení s Raiffeisenbank.
Tito klienti dosud mohou zdarma využívat další měnovou složku v rámci jejich korunového běžného účtu. Počínaje 1. prosincem však za vedení každé další měnové složky zaplatí 29 korun měsíčně – tedy stejně jako ostatní klienti Raiffeisenbank se základní variantou běžného účtu (Chytrý účet). Alternativou jsou jiné tarify, které v sobě mají multiměnový účet zdarma, ale nejsou automaticky bezplatné.
Končí tím benefit, který na časově omezenou dobu slíbila Raiffeisenbank při převzetí klientů Equa v listopadu 2022. „Tuto službu od nás měli zdarma původně na rok, ale prodloužili jsme jim to o další rok. Nyní slučujeme podmínky vedení cizí měny napříč klienty naší banky,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.
Změna se podle ní dotkne pouze klientů bývalé Equa bank, kteří mají více měnových složek pod jedním číslem účtu a skutečně je využívají. Ceník počítá s tím, že paušální poplatek 29 korun měsíčně se účtuje ve dvou případech: když zůstatek ke konci měsíce dosahuje aspoň sto korun (respektive ekvivalent v jiné měně) nebo v případě pohybu na měnové složce v daném měsíci.
Na valnou většinu klientů Equa, kteří před dvěma roky do Raiffeisenbank přešli, uvedený poplatek nedopadne. „Změnu pocítí jen nízké jednotky tisíc klientů,“ upřesňuje mluvčí. Ostatní klienti, kteří dříve využívali cizí měnu, už totiž dali přednost jinému řešení.
Většinu klientů, kteří v Equa používali další měnové složky (multiměnový účet), Raiffeisenbank už převedla na klasické cizoměnové účty. Místo jednoho účtu s jedním číslem pro různé měny tak mají samostatné účty s odlišným číslem pro každou měnu. Takové jednoměnové účty nabízí Raiffeisenbank zdarma, netýká se jich tedy ani nový poplatek.
Další nemalá část klientů původně z Equa si pak podle mluvčí sama sjednala v Raiffeisenbank některou ze dvou variant běžného účtu, které mají vedení cizoměnových složek bez příplatku – na rozdíl od základního Chytrého účtu. Jde o Aktivní nebo Exkluzivní účet, podrobněji je představujeme v rámečku.
Bývalí klienti Equa sami přešli na Aktivní nebo Exkluzivní účet i proto, že jednu z hlavních výhod ztratili hned při fúzi v roce 2022. Na původním Equa účtu jim sice zůstaly měnové složky, ale nemohli k nim dál používat multiměnovou kartu Equa, která sama poznala, jakou měnou klient potřebuje. Lidé díky této kartě při výběrech a platbách v zahraničí automaticky čerpali v příslušné měně – klient tak neztrácel peníze kvůli převodu směnným kurzem.
Co dělat od prosince?
Jak může postupovat klient s Equa účtem, kterému od prosince hrozí poplatek za využívání měnových složek a chtěl by se mu vyhnout? Stejně jako zmínění klienti, kteří už se pro jiné řešení rozhodli dříve: tedy buď si založit samostatné účty v cizí měně, nebo přejít na některý z lepších tarifů s multiměnovým účtem bez příplatku.
Vedení jednotlivých účtů v cizí měně nabízí Raiffeisenbank zdarma. Nevýhodou však je, že každý účet pro každou měnu bude mít jiné číslo. Také platební karty dostane klient ke každému účtu samostatně, tedy s odlišnými čísly. Založení takového účtu je nicméně velmi rychlé, lze to i přes internet.
„Maximální počet běžných účtů, které lze otevřít digitálně, jsou dva,“ upozorňuje mluvčí Tereza Kaiseršotová. Kdo si chce založit více účtů, musí navštívit pobočku. „I na pobočce se více běžných účtů pro jednu fyzickou osobu otevírá ale spíše výjimečně,“ poznamenává.
Vhodnějším řešením pro klienta může být, když si dosavadní Equa účet s cizoměnovou složkou převede na Aktivní nebo Exkluzivní účet, jejichž tarif obsahuje vedení více cizoměnových složek bez příplatku. Výhodou je, že klient má všechny měny pod stejným číslem účtu a s jedinou platební kartou. Díky tomu, že jsou na stejném účtu, má také v elektronickém bankovnictví na jednom místě snadný a rychlý přehled o všech transakcích.
Takové řešení – přechod na Aktivní nebo Exkluzivní účet – preferuje i Raiffeisenbank. V rámci těchto účtů lze vést až 17 měnových složek, což je nejširší nabídka mezi retailovými bankami v Česku. „Výhodou služby Multiměna je, že klient má všechny své měny vedené pod jedním číslem účtu. Při cestování si tak vystačí s jednou debetní kartou a nemusí mít kartu pro každý cizoměnový účet zvlášť,“ vysvětluje Kaiseršotová.
Klienti s Equa účtem, kteří měnovou složku nepoužívají a mají ji prázdnou, ji nicméně nemusí rušit. „Pokud má klient na Equa účtu nebo na Chytrém účtu otevřenou cizoměnovou složku, ale aktivně ji nevyužívá a zůstatek je nulový, pak mu poplatek za danou složku není účtován,“ ujišťuje mluvčí.
Konkurence není velká
Multiměnový účet umožňuje pod jedním číslem účtu a s jedinou kartou vést vedle koruny i složky v dalších měnách. Když na účet přijde platba v příslušné měně, nepřevádí se a klient díky tomu ušetří na směnném kurzu. Stejně to funguje i při odchozí platbě nebo při platbě kartou: pokud je v dané složce dost peněz, částka se automaticky strhne v příslušné měně a klient tak nepřijde o část peněz kvůli kurzu. Pokud v příslušné složce není dost peněz, použije se zůstatek v korunách, případně v jiných měnách.
Klasický multiměnový účet nabízejí retailovým klientům v Česku jen dvě banky. Vedle Raiffeisenbank je to ještě Komerční banka. Ta nabízí multiměnový účet jen u placených kont počínaje tarifem Standard za 39 Kč měsíčně. Kromě korun lze mít v KB až čtrnáct dalších měn. Multiměnový účet není součástí základní varianty Start, která je bez měsíčního paušálu.
Česká spořitelna nemá přímo multiměnový účet, nicméně nabízí debetní kartu s multiměnovou funkcí. Zájemce si nejdříve musí založit účet v příslušné cizí měně – když už má korunový Plus účet, má k němu jeden cizoměnový účet zdarma, případný další přijde na 20 korun měsíčně. Po založení účtu v cizí měně se pak klientovi aktivuje multiměnová funkce na kartě, kterou už má ke korunovému účtu. Na výběr je až deset měn.
Ostatní banky nemají multiměnovou funkci ani na účtu, ani na kartě.
Fio banka nabízí bezplatné vedení účtu až ve třinácti cizích měnách. Moneta Money Bank a Air Bank mají samostatné účty v eurech i dolarech zdarma. Creditas má cizoměnový účet v eurech také bez poplatků.
V ČSOB si lze založit samostatné cizoměnové účty až v pěti měnách. Každý přijde na 25 korun měsíčně, klienti prémiového bankovnictví je mají zdarma.
UniCredit Bank má bezplatný účet v eurech k tarifu Open (ten je s paušálem 89 Kč měsíčně). Tarif Top (zdarma při příjmu nad 40 000 Kč měsíčně) pak obsahuje jak eurový, tak dolarový účet.
Alternativou jsou zahraniční aplikace, které bez paušálu nabízejí platby ve více než třiceti (Revolut), respektive čtyřiceti měnách (Wise).
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO