Čaputová a Pavel zvažují společné zahraniční cesty

„Naše společná přítomnost může posílit naše zájmy tam, kde se budou překrývat,“ vysvětlila Čaputová, v čem vidí smysl společných zahraničních cest. 

Pavel prohlásil, že na Ukrajinu po dohodě s prezidentem Volodymyrem Zelenskym pojede pravděpodobně v dubnu. Dodal, že o konkrétním datu se ještě jedná. Čaputová ocenila Pavlovu nabídku, aby se k této cestě přidala, dala najevo, že by Ukrajinu ráda znovu navštívila.

Pavel nechtěl upřesnit, zda na Ukrajinu pojede s nějakými konkrétními přísliby pomoci válčící zemi, poznamenal, že cílem návštěvy není přivézt „dárečky“.

Český prezident se také poměrně kriticky vyjádřil k fungování visegrádské čtyřky, která kromě Česka a Slovenska sdružuje ještě Maďarsko a Polsko. „V dnešní době vnímám V4 spíše jako konzultační fórum bez ambice detailní koordinace zahraniční nebo bezpečnostní politiky, k tomu visegrádská čtyřka ani nesloužila,“ řekl. Potenciál podle něj skýtá větší spolupráce zemí V4 s trojicí pobaltských států.

Oba státníci chtějí také prohloubit spolupráci v boji obou zemí proti dezinformacím. „Naše zpravodajské služby otevřeně hovoří o vlivu Ruska co se týče dezinformací na území Slovenské republiky. Jsme v tomto ohledu velmi zranitelní. Vliv dezinformací nebo hybridních útoků je úplně zjevný. I v této oblasti si umíme představit bližší spolupráci našich zemí nebo i nás osobně,“ řekla Čaputová. „Množství dezinformací rozleptává soudržnost našich společností,“ dodala.

Zdroj Zde