Čas, keď musí občianska spoločnosť opäť zabrať (komentár)

11. nov 2021 o 13:02  I Platený obsah

Už nediskutujeme iba o vakcínach. Zápasíme aj o to, aby sme zostali civilizovanou krajinou.

Autor je umelec a publicista

Len čo sa vláda, zoči-voči hrozivej situácii v nemocniciach, rozhodla sprísniť opatrenia, v zákutiach sociálnych sietí sa spustila nová vlna lamentovania nad nástupom vakcinačného apartheidu a farmaceutickej totality. Avšak čas na chápajúce vysvetľovanie už vypršal.

Keď tisíce slovenských lekárov prosia svojich budúcich pacientov, aby sa začali správať zodpovedne, už nediskutujeme iba o vakcínach. Zápasíme aj o to, aby sme zostali civilizovanou európskou krajinou, v ktorej hromadne nezomierajú ľudia, lebo veľká časť spoločnosti uverila falošným prorokom a šarlatánom.

Na jednej strane v tom nie sme sami. Zatiaľ čo sa lokálni špekulanti snažia vynájsť koleso, vo väčšine krajín EÚ vidíme spoločný postup pri krotení ďalšej vlny pandémie.

Stačí obrátiť zrak do rozvinutého sveta a pozrieť sa, čo funguje, ako sa tam správajú politici a občania, ako pristupujú k očkovaniu a aké opatrenia prijímajú v krajinách, s ktorými by sme chceli obývať spoločný kultúrny priestor.

Popritom sa však musíme vyrovnať s vlastnými démonmi. Tí sa neprejavujú iba nízkou zaočkovanosťou, neúctou k autoritám a vedeckým inštitúciám, ale čoraz častejšie aj neúctou k životu ako takému.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO