Ceny pohonných hmot přestaly růst. Drží se ale stále vysoko, zlevnění není na obzoru

Ceny pohonných hmot se stále drží vysoko, přestaly však již růst. Litr nafty stál o víkendu stejně jako o týden dříve: 48,17 koruny. Benzin mírně zdražil o 10 haléřů na 47,92 koruny. Vzhledem k vysoké poptávce během letních měsíců a nedostatečné kapacitě produkce ropy však oslovení analytici nepředpokládají, že by ceny v blízké době zásadně klesly.

Republikový průměr ceny nafty je už tři týdny víceméně stejný. V Praze ale průměrná cena vzrostla oproti předchozímu týdnu téměř o 20 haléřů. Na konci minulého týdne zaplatili řidiči v metropoli průměrně 48,68 koruny za litr. Pod hranicí 48 korun za litr se nafta pohybuje ve čtyřech krajích – Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém a Ústeckém, kde je cena úplně nejnižší.

Benzin nejdráže tankují řidiči opět v Praze, nyní je vyjde průměrně na 48,48 koruny. Nejlevnější je v Královéhradeckém kraji, kde stojí litr benzinu téměř o korunu méně. 

„>“Poptávka je sice stále vyšší než nabídka, ale při současné vysoké ceně nastává přirozené zpomalování růstu spotřeby. Zároveň pokračuje nárůst nabídky. Tím se trh dostává do rovnovážného stavu.“ Tomčiak předpokládá, že by v následujících dnech mělo dojít ke snížení cen benzinu o 20 až 30 haléřů. Cena nafty podle něj zůstane stále stejná.

„>Zároveň se pro firemní vozidla, autobusy a nákladní auta do 12 tun ruší povinnost platit silniční daň. Pro nákladní vozidla nad 12 tun se snižuje na nejnižší možnou hodnotu. Snížení daní se projeví i pro služební nízkoemisní auta. Soukromá auta silniční daň platit nemusí.

Celý článek zde