Ceny pohonných hmôt začali konečne klesať. Zlacňovanie by malo pokračovať

Vďaka Aktualitám má každý človek prístup k overeným informáciám zadarmo.

teraz aj vy.

Zdražovaniu na čerpacích staniciach je nateraz koniec. Benzín a nafta už dva týždne postupne zlacňujú. Ako vyplýva z údajov štatistického úradu, liter 95-oktánového benzínu sa v priemere predával za 1,882 eura, čo bolo o 1,5 percenta menej ako v predchádzajúcom období.

Podobne na tom je aj nafta, ktorej cena sa pohybovala na úrovni 1,898 eura za liter. To predstavuje 0,3-percentné zlacnenie.

Spomalená ekonomika

Pod tento vývoj sa podpísalo viacero faktorov. V prvom rade cena ropy už od minulého mesiaca postupne klesá.

„Aktuálne tlačia ropu nadol hlavne obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky. Investori sa obávajú predovšetkým plynovej krízy, ktorá by mohla zasiahnuť Európsku úniu a stiahnuť ju aj do recesie. Recesia by viedla aj k zníženiu dopytu po pohonných látkach, čo tlačí na zlacňovanie ropy,“ priblížila analytička 365.bank Jana Glasová.

Ďalší dôležitý faktor, ktorý brzdí cenový rast čierneho zlata, je pandemická situácia v Číne a čiastočné lockdowny v tejto najľudnatejšej krajine, ktoré tiež znižujú tamojší dopyt po rope. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom tejto komodity.

V neposlednom rade na cenu ropy vplýva aj monetárna politika centrálnych bánk, predovšetkým amerického Fedu.

„Americká centrálna banka výrazne zvyšuje a pravdepodobne aj bude pokračovať v takomto zvyšovaní úrokových sadzieb. To bude mať za následok utlmenie ekonomickej aktivity a tým aj dopytu po tejto komodite. Práve preto ceny ropy v poslednej dobe výrazne reagovali na vyjadrenia predstaviteľov Fedu a informácie o tom, o koľko bázických bodov sa budú sadzby zvyšovať,“ povedal analytik spoločnosti XTB Tomáš Vranka.

Vyrovnaný trh

Celý trh sa tak postupne dostáva do rovnovážneho stavu. Drahé pohonné hmoty výrazne okresali dopyt po nich. Napríklad v USA momentálne zaznamenávajú najnižší dopyt po benzíne od roku 1996.

K pozitívnemu vývoju prispeli aj kroky USA. Washington sa totiž pred časom rozhodol zmierniť napätie na trhu a uvoľniť časť svojich ropných zásob. Na trh tak priteká milión barelov (jeden barel = 159 litrov) každý deň navyše. Biely dom plánuje tento odpredaj realizovať po dobu šesť mesiacov.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie zlacnenie

Na druhej strane stále existuje riziko výrazného zdražovania. Pokiaľ by sa Rusko rozhodlo v rámci svojho vojnového ťaženia na Ukrajine výrazne znížiť ťažbu ropy, tak sa to automaticky prejaví na cenách.

„Ďalší vývoj teda bude závisieť od toho, ktorý z týchto scenárov preváži. Ak by sa cena ropy Brent usadila pod 100-dolárovou hranicou, vytváralo by to priestor na ďalší pokles cien benzínu,“ vysvetľuje Glasová.

Podľa analytika spoločnosti Finlord Borisa Tomčiaka sa nedá očakávať, že by sa cena čierneho zlata dostala výraznejšie od 100 dolárov. Napriek tomu však očakáva ďalšie mierne zlacňovanie benzínu a nafty.

„Pre vodičov je priaznivý prepad veľkoobchodných marží v celej Európe. Vďaka tomu zaznamenajú i slovenskí vodiči v najbližších dvoch týždňoch pokles cien o viac ako päť centov na liter,“ uzatvára Tomčiak.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

Celý článek zde