Ceny ropy klesli pod 100 dolárov za barel

Ceny ropy na začiatku nového týždňa padli o viac než 4 % a dostali sa pod hranicu 100 USD (91,74 eura) za barel. Dôvodmi sú plány týkajúce sa uvoľnenia rekordného objemu ropy zo strategických rezerv a pokračujúce protipandemické reštrikcie v Číne.

Najnižšie od 25. februára

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s májovým kontraktom sa v pondelok o 19.32 h SELČ predával so stratou 4,06 USD alebo 4,13 % po 94,20 USD. Júnový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa o 19.39 h SELČ obchodoval s mínusom 4,53 USD alebo 4,41 % po 98,25 USD za barel.

WTI zrejme v pondelok uzavrie najnižšie od 25. februára, čo bol prvý deň po ruskom útoku na Ukrajinu. Brent asi uzavrie najnižšie od 16. marca.

Členské štáty Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) uvoľnia zo svojich rezerv počas najbližších 6 mesiacov 60 miliónov barelov navyše k 180 miliónom barelov, ktoré prisľúbili uvoľniť Spojené štáty, aby vykompenzovali výpadok dodávok ruskej ropy na trhy v dôsledku medzinárodných sankcií proti Moskve.

Vykrytie výpadku z Ruska

Objem ropy uvoľňovanej strategických rezerv v najbližších šiestich mesiacoch predstavuje 1,3 milióna barelov denne, čo je dostatočne veľa na vykrytie výpadku ruských dodávok vo výške 1 milión barelov denne, uviedli analytici americkej banky JP Morgan.

Ďalšími faktormi, ktoré majú negatívny vplyv na ceny ropy, je pokračujúce posilňovanie dolára a protiepidemické reštrikcie v Číne.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde