Ceny ropy klesli, trhy očakávajú vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky

Po raste v závere minulého týždňa zaznamenali ceny ropy v pondelok pokles, pričom cena Brentu skĺzla bližšie k 85 USD za barel (159 litrov). Trhy reagovali na informácie z Číny, kde vláda cez víkend stanovila na tento rok nižší než očakávaný cieľ ekonomického rastu.

Trhy okrem toho očakávajú vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky v Kongrese a na ich nálade nepridali ani vyjadrenia šéfky Európskej centrálnej banky (ECB) o tom, že je potrebné počítať v najbližšom období s vysokou jadrovou infláciou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 6.55 h SEČ 85,24 USD (80,30 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 59 centov (0,59 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v apríli dosiahla 79,12 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 56 centov alebo 0,70 %.

V kongrese vystúpi prezident FED-u

Čínska vláda si na tento rok stanovila cieľ ekonomického rastu na úrovni približne 5 %. To je menej než na začiatku minulého roka, keď rastový cieľ určila na úrovni 5,5 %. Navyše, zdroje z vlády pre agentúru Reuters pred časom uviedli, že rastový cieľ by mohol byť stanovený až na 6 %. Skromnejšie očakávania Pekingu naznačujú, že vláda počíta tento rok s problémami, čo by mohlo znamenať nižší dopyt po rope.

Navyše, trhy čakajú na vystúpenie prezidenta Federálneho rezervného systému (Fed) Jeroma Powella na pôde Kongresu. Powell bude v utorok a stredu (7. 3 a 8. 3) odpovedať na otázky kongresmanov, ktorých záujem sa sústredí najmä na zvyšovanie úrokových sadzieb. O ďalších krokoch Fedu do veľkej miery rozhodne aj správa amerického ministerstva práce o vývoji pracovného trhu za február a na budúci týždeň zverejnené údaje o vývoji inflácie.

Trhy okrem toho nepriaznivo ovplyvnili vyjadrenia prezidentky ECB Christine Lagardovej, ktorá cez víkend pre španielske médiá uviedla, že jadrová inflácia v eurozóne sa v najbližšom období bude pohybovať na vysokej úrovni. Ako dodala, je tak potrebné počítať s ďalším zvýšením úrokových sadzieb o 50 bázických bodov.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO