Ceny ropy pokračujú v raste. Rast podporuje chystané embargo na surovinu z Ruska

NEW YORK: Ceny ropy si v piatok 6. mája 2022 polepšili o viac než 1 percento a takisto zaznamenali týždňový rast. Podporili ich predovšetkým riziká týkajúce sa ponuky, keďže Európska únia pripravuje embargo na ruskú ropu. Tie prevážili nad obavami zo spomaľovania globálnej ekonomiky a tým aj dopytu.

Júnový kontrakt na americkú ropu WTI si v piatok pripísal 1,51 USD alebo 1,39 percenta a uzavrel na 109,77 USD (103,85 eura) za barel (159 litrov), keď predtým sa počas piatkového obchodovania jeho cena dostala až na 111,18 USD za barel. Za celý uplynulý týždeň sa WTI posilnila takmer o 5 percent.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent v piatok stúpla o 1,49 USD alebo 1,32 percenta na 112,34 USD za barel.

Dohadujú sa o podobe embarga

Rokovania o embargu na ruskú ropu sa v piatok večer prerušili. Niektoré členské štáty totiž požadujú dlhšie prechodné obdobie než v novom kompromisnom návrhu predpokladala Európska komisia.

Mali však pokračovať počas víkendu. Na ich konci bude zrejme dohoda o postupnom zastavení dovozu ruskej ropy. Súčasťou nových sankcií majú byť takisto reštrikcie týkajúce sa služieb, ako je napríklad poistenie pri preprave ruskej ropy, čo by Moskve výrazne sťažilo jej transport.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu – OPEC – nemá v pláne nahradiť výpadok ruskej ropy zvýšením produkcie. Obáva sa totiž spomalenia dopytu v Číne. Aliancia OPEC+ vo štvrtok 5. mája 2022 potvrdila svoju predchádzajúcu dohodu, že bude ťažbu zvyšovať len postupne a ignorovala výzvy západných krajín na jej zvýšenie.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde