Ceny ropy v piatok výrazne vzrástli. Za celý júl ale klesli

Vďaka Aktualitám má každý človek prístup k overeným informáciám zadarmo.

teraz aj vy.

Ceny ropy v piatok 29. júla 2022 prudko vzrástli. Dôvodom sú signály, že aliancia producentov OPEC+ zrejme nijako výrazne nezvýši ťažbu. Za celý júl však zaznamenali už druhý mesačný pokles po sebe.

Septembrový kontrakt na americkú ropu WTI si v piatok pripísal 2,20 USD alebo 2,28 percenta a uzavrel na 98,62 USD (96,71 eura) za barel (159 litrov). Za uplynulý týždeň sa posilnil o 4,1 percenta, za celý júl však stratil okolo 6,8 percenta.

Septembrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v piatok zdražel o 2,87 USD alebo 2,7 percenta, a uzavrel na 110,01 USD za barel. Za týždeň stúpol o 6,6 percenta, ale za celý mesiac klesol o 4,2 percenta. Aktívnejší októbrový kontrakt na Brent v piatok vzrástol o 2,14 USD alebo 2,10 percenta na 103,97 USD za barel.

V piatok ceny čierneho zlata podporilo oslabenie dolára a rast na akciových trhoch.

Na budúci týždeň bude pre ďalšie smerovanie cien rozhodujúce stredajšie zasadnutie aliancie OPEC+. Pravdepodobnosť, že by aliancia ohlásila zvýšenie ťažby, je len veľmi malá. Podľa zdrojov z OPEC+ skupina totiž uvažuje o tom, že ponechá ťažbu v septembri nezmenenú alebo rozhodne len o jej miernom zvýšení. Experti upozornili, že výraznejší nárast produkcie je ťažko predstaviteľný, keďže niektorí členovia aliancie majú už teraz problém s plnením ťažobných kvót.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

Celý článek zde