Ceny ropy vzrástli koncom týždňa zhruba o 2 %, za týždeň však výrazne klesli

Ceny ropy vzrástli v závere tohto týždňa zhruba o 2 %, k čomu prispeli najmä správy z USA, že nepočítajú v najbližšom období so zvýšením produkcie v Saudskej Arábii. Ceny komodity ovplyvňuje aj neistota, či Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ako celok bude mať dostatok priestoru na výraznejšie zvýšenie ťažby. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

V piatok (15. 7.) pricestoval do Saudskej Arábie americký prezident Joe Biden, ktorý sa bude usilovať presvedčiť saudskoarabských vládcov, aby zvýšili produkciu ropy a pomohli tak stlačiť vysoké ceny pohonných látok v USA. Voľná produkčná kapacita štátov OPEC však nie je vysoká, čo sa týka aj Saudskej Arábie. „Každý, kto podrobnejšie sleduje situáciu na trhu Saudskej Arábie, vie, že Rijád nemá veľa voľnej kapacity,“ povedal John Kilduff z Again Capital v New Yorku.

Aj zdroj z americkej vlády pre Reuters povedal, že USA nepredpokladajú okamžité zvýšenie ťažby zo strany Rijádu a zameriavajú sa na schôdzku producentov zoskupených v OPEC+. Tá sa uskutoční 3. augusta.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri vzrástla na záver piatkového obchodovania o 2,06 USD (2,08 %) a obchodovanie uzavrela na úrovni 101,16 USD (100,57 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom vzrástla ku koncu piatkového obchodovania o 1,81 USD (1,89 %), pričom obchodovanie uzatvorila na úrovni 97,59 USD/barel.

Za celý týždeň však cena ropy v obidvoch prípadoch zaznamenala najprudší pokles približne za mesiac. Cena Brentu klesla o 5,5 %, čo zároveň znamená týždenný pokles tretí týždeň po sebe a cena WTI o 6,9 %, keď pokles zaznamenala druhý týždeň po sebe. Pod výrazný týždenný pokles cien suroviny sa podpísal najmä začiatok týždňa, keď ceny ropy išli výrazne nadol pre obavy z blížiacej sa recesie. To by znamenalo pokles dopytu po rope.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

Celý článek zde