CEO Binance řeší dilema a ptá se komunity: Je kód zákon, nebo stojí za to napravit chybu?

otazka question dilema

Generální ředitel společnosti Binance, Changpeng Zhao, se obrátil na komunitu s dotazem, zda by měl pomoci někomu, kdo omylem poslal BNB v hodnotě 20 000 dolarů na špatnou adresu.

12. září 2020 se CZ, generální ředitel společnosti Binance podělil se svými followery o nešťastný příběh, který vedl ke ztrátě 20 000 dolarů. Ve svém tweetu popsal situaci uživatele (jehož identitu nezveřejnil), který poslal 800 BNB (asi 20 000 $) na špatnou adresu. Vzhledem k faktu, že transakce byla provedena na Binance Smart Chainu, uživatel tak ve svém „zoufalství prosí“ o pomoc Binance, neboť ta je zodpovědná za vývoj tohoto nového řetězce.

CZ uvedl, že uvažuje o myšlence této osobě pomoci neztratit peníze a znovu tak oživit jednu z nejzajímavějších, nejdůležitějších a nejkontroverznějších kryptoměnových debat:

Stojí za to zasáhnout ve prospěch bezpečnosti uživatelů, nebo je kód absolutní zákon?

 

Kód je zákon

Velká část komunity myšlenku, že je možné zasáhnout, tvrdě kritizovala. Upozorňují na zásadní nebezpečí takového zásahu a samotné ohrožení decentralizace projektu.

Víra, že kód je zákon, který vylučuje jakékoli změny nebo manipulace, zajišťuje stabilitu sítě. A právě decentralizovaná síť je to, co brání jediné entitě mít moc nad tím, co se v síti děje. Moc, kterou může využít ke konání dobra, ale také zla..

Mnozí varují, že pokud by CZ tomuto nešťastnému uživateli pomohl, vytvořila by se sestupná spirála smrti, neboť by došlo k vytvoření nebezpečnému precedentu, že každý uživatel by měl právo zvrátit transakci. Tito hlasy říkají, že každý člověk je svou vlastní bankou a měl by nést odpovědnost za své činy. Pokud chce mít člověk možnost napravit svou chybu, měl by raději zůstat u starších finančních institucí.

Další skupina to vidí jinak

A pak tu je další skupina lidí, kteří jsou pro určitou míru empatie s obětí a říkají, že pokud mají kryptoměny a technologie blockchainu dosáhnout stavu globálního přijetí, musí mít lidé v takovýchto případech určitou úroveň ochrany.


Problém „lidské chyby“ je zásadní pro zajištění, že neodborníci budou mít v případě globálního přijetí kryptoměn nějaký bezpečnostní mechanismus. Někteří dokonce navrhli vyvinout funkci v programovacím jazyce smart contractů, aby se zabránilo chybám při odesílání prostředků na nesprávné adresy.

Závěr

Zhao nakonec bez dalšího vysvětlení napsal, že přijmou opatření. Můžeme jen spekulovat, co tím měl na mysli. Možná bude někdy možné těmto chybám zabránit, ale aktuálně to je možné pouze u kryptoměn s prvkem centralizace.

Sám Satoshi na jednom místě řekl:

„Ztracené mince jen dělají mince všech ostatních hodnotnější“

Za sebe jen dodám doporučení, že náprava těchto chyb je velice složitá, často dokonce nemožná. Pamatujte si, že nejdůležitější je prevence, proto si vždy pečlivě kontroluje adresy a částky.

Zajímavost :  [Polední zprávy] • Binance zalistovala UNI token pár hodin po jeho spuštění • „Mladé BTC peněženky“ jsou na ATH od roku 2018 • a další články

Zdroj Zde