Češi mají ze zemí Visegrádu nejvyšší průměrný výdělek v eurech, ukazuje studie

Průměrná mzda v eurech v Česku činí 1368 eur (34 932 korun), což je nejvyšší hodnota ze zemí visegrádské čtyřky (V4). Vyplývá to z každoroční studie poradenské společnosti Mazars, která porovnává daňové systémy 21 zemí střední a východní Evropy. Podle údajů Českého statistického úřadu průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun.

Nejvyšší průměrná mzda v celé střední a východní Evropě je v Německu, a to 3978 eur (101 578 korun). Následuje Rakousko s 3108 eur (79 363 korun). Nejnižší průměrná mzda 400 eur (10 214 korun) je v Kosovu a 432 eur (11 031 korun) na Ukrajině. 

Průměrná úroveň mezd v eurech se podle studie nejvíce zvýšila v soukromém sektoru. V Německu o 14 procent a o pět až deset procent na Slovensku, v Chorvatsku, Lotyšsku a Severní Makedonii. V Polsku průměrná mzda činí 1331 eur, v Maďarsku 1147 eur a na Slovensku 1113 eur.

Zajímavost :  Prezident Zeman podepsal nový stavební zákon

Studie dále uvádí, že daně a povinné odvody zaměstnavatelů související se zaměstnáváním lidí se letos v 21 evropských zemích spíše snížily. V průměru činí u daní a povinných odvodů poměr nákladů zaměstnavatele k hrubým mzdám 15 procent. Mezi jednotlivými zeměmi jsou však rozdíly. Zatímco v Rumunsku činí odvody méně než pět procent hrubé mzdy, na Slovensku je to 35,2 procenta. Česko je v rámci regionu zemí s druhou nejvyšší sazbou, a to 33,8 procenta.

“Pokud jde o ekonomický dopad pandemie, zatím se zdá, že většina vlád středoevropského regionu se rozhodla, že programy na udržení zaměstnanosti a podpory podnikání nebude financovat prostřednictvím navýšení daní. Některé vlády se dokonce rozhodly daňovou zátěž snížit. Například lednové zrušení superhrubé mzdy v České republice bude mít významný dlouhodobý dopad na příjmy státního rozpočtu,” uvedl vedoucí partner daňového oddělení Mazars v Česku Pavel Klein.

Zajímavost :  Na trhu s energiemi budou spotřebitelé lépe chráněni. Sněmovna schválila novelu...

Podle Kleina lze do budoucna očekávat, že v souvislosti s tlakem na veřejné finance se vlády jednotlivých zemí zaměří na zavedení nových daní nebo zintenzivní daňové kontroly ve firmách.

Ze studie dále vyplývá, že nejvyšší základní sazbu DPH mají Maďarsko a Chorvatsko, a to 27 a 25 procent. Průměr regionu je 21 procent, tedy stejně jako v Česku. V Německu je základní sazba 19 procent.

V případě daní z příjmu firem má nejvyšší zdanění Německo, její maximální výše činí 31 procent. Naopak nejnižší daně firmy odvádí v Maďarsku a v Černé Hoře, a to devět procent. Běžná sazba daně z příjmu právnických osob v zemích regionu je mezi 15 a 20 procenty, v Česku je 19 procent.

“Daňová konkurence mezi jednotlivými státy je stále více zřetelná, a to navzdory úsilí Evropské unie, která se snaží rozdíly v sazbách korporátních daní v členských státech minimalizovat,” uvádí studie.

Zajímavost :  Čestné prohlášení nebo samotest ze zaměstnání už nestačí, upozorňuje ministerstvo

Publikace, ve které jsou kromě států V4 zastoupeny také Německo, Rakousko, Rusko, Ukrajina, jihoevropské a pobaltské státy, monitoruje především mzdové náklady, nepřímé daně a také různé aspekty zdanění právnických osob a převodních cen.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO