České dráhy si jdou na trh pro 12 miliard, vydávají zelené dluhopisy

České dráhy dnes podle zjištění E15 s tříměsíčním zpožděním emitují své firemní dluhopisy. Půl miliardy euro, tedy více než 12 miliard korun, je stejná částka, o kterou se chtěly ucházet na trhu letos v červnu. Peníze dráhy nutně potřebují na splátku předchozích emisí, peníze chtějí také investovat do obnovy vozového parku.

„Můžeme potvrdit, že tento proces byl zahájen, ale bližší informace poskytneme až po skončení,“ potvrdila mluvčí podniku Vanda Rajnochová.

Podle informací z trhu má jít o pětileté, takzvané zelené bondy, navázané na firemní strategii ESG. Na vydání se podílejí Erste Group, ING, UniCredit a zastřešující Societe Generale.

České dráhy v červnu obhájily u agentury Moody’s rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. V červnu také podnik plánoval vydat emisi za 500 milionů eur na sedm let, ale odložil ji. Jako argument uvedli jeho zástupci nehodu vlaku pendolino z téhož měsíce.

Generální ředitel Českých drah Michal Krapinec již dříve avizoval, že peníze chtějí dráhy využít a obnovu vozového parku a rozvoj opravárenství. Už příští rok v květnu ale musejí zaplatit emisi 400 milionů eur z roku 2016.

Podnik není v nejlepší finanční kondici. České dráhy loni skončily ve ztrátě 1,6 miliardy korun. Meziročně je to i navzdory pandemii a s ní spojeným omezením zlepšení o 2,5 miliardy korun. Stoupá ovšem zadlužení, které se blíží sedmdesáti miliardám korun. Rostou také náklady na energie, což také negativně ovlivní hospodaření firmy v řádu miliard korun.

Podnik bude na situaci reagovat podle ministra dopravy Martina Kupky mimo jiné tím, že příští rok zdraží jízdné zhruba o 15 procent.

Z(a)tracená čísla – Recese:

Video se připravuje …

Zdroj Zde