České odbory kvůli útoku na Fica zrušily demonstraci proti vládě. Nechtějí eskalovat napětí

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zrušila demonstraci, kterou svolala na úterý 21. května na pražské Malostranské náměstí proti záměrům vlády v zákoníku práce a důchodech. Odborová centrála chce přispět ke zklidnění situace po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a s ohledem na rozjitřenou situaci i v České republice. Současně odboráři vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o tématech, která se měla na protestní akci řešit. Fiala zrušení protestu ocenil a věří, že se tak odbory vrátí k jednání. 

Odbory uvedly, že demonstraci zrušily po konzultacích se slovenskými kolegy. Zdůraznily, že vždy preferovaly nalézání konsensu a sociální dialog. „Proto žádáme premiéra České republiky o jednání s předsedy a předsedkyněmi odborových svazů ČMKOS, abychom témata, která měla být předmětem demonstrace, mohli projednat a zároveň ukázat společnosti, že takový přístup je nejen možný, ale i efektivnější než eskalace napětí,“ uvedli dnes představitelé konfederace.

Zajímavost :  Pražská burza oslabila, akcie ČEZ po zveřejnění výsledků ztrácely

Ještě předtím, než ČMKOS zrušil celou akci, svou neúčast deklarovaly jednotlivé odborové svazy. „Odborový svaz Kovo se rozhodl neúčastnit se demonstrace 21. května na Malostranském náměstí. Důvod je pro nás jasný. Rozhodli jsme se tak, aby se nezvyšovalo napětí ve společnosti po včerejších (středečních) útocích na slovenského premiéra,“ řekl předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Dodal, že Ficovi drží palce, ať se z toho brzo dostane. 

Zajímavost :  Obe pokľakli, no manželstva sa v rodných krajinách nedočkajú. Sme stále občanmi druhej kategórie, hovoria snúbenice
Odbory zoufale hledají úspěch v náruči ANO

Dále uvedl, že je kvůli středečnímu incidentu v kontaktu s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). „Do jisté míry jsme nějakým způsobem spolu konzultovali i to, jak by měl probíhat dál sociální dialog, takže pevně věřím, že si zrovna sedneme ke stolu. V tuto chvíli si myslím, že není potřeba dál nějakým způsobem zvyšovat napětí ve společnosti,“ řekl Ďurčo.

Demonstrace měla mířit například proti prodlužování věku odchodu do důchodu nebo možnosti propouštění bez udání důvodu. „Je nepřijatelné ještě více zhoršovat situaci zaměstnanců a zaměstnankyň. Zákoník práce nemá otevírat dveře diskriminaci,“ uvádějí odboráři na svých webových stránkách. 

Zdroj Zde

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Moskva hlásí sestřelení více než stovky bezpilotních letounů nad Krymem a Ruskem

Doporučujeme ke čtení také :