Čeští dolaroví milionáři se přibližují západnímu modelu. Sázejí hlavně na akcie
Čeští dolaroví milionáři mají za sebou úspěšný rok. Podle průzkumu J&T Wealth Report zvýšilo letos své jmění 29 procent z nich o více než deset procent, což je nejvíce za posledních pět let. „Dolaroví milionáři potvrzují svou roli jako investoři, nejsou závislí na příjmu z práce či podnikání a přibližují se tak západnímu modelu milionáře,“ dodává mluvčí J&T Banky Monika Veselá.
Nejvýraznější změny bohatství letos přinesly akcie, které pomohly 45 procentům dotázaných, zatímco v roce 2020 to bylo pouze 31 procent. Také dluhopisy měly významný podíl na ziscích, a to u 40 procent milionářů.
Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře se v přístupu k investicím projevují rozdíly mezi generacemi. „Mladší investoři hledají růst a preferují rizikovější akcie, zatímco starší se stávají opatrnějšími, více je zajímají stabilní příjmy, dividendové akcie a korporátní dluhopisy. Je to jako z učebnice,“ říká Sklenář.
Optimismus mezi milionáři přetrvává i pro příští rok. Věří, že jejich bohatství se opět zvýší, zejména nejmladší z nich očekávají růst o více než deset procent, především díky investicím do akcií,“ doplňuje Veselá.
Třetina českých dolarových milionářů má předpoklady pro zajímavé zhodnocení stavebních pozemků, zatímco asi čtvrtina očekává úspěch u rezidenčních nemovitostí. Kromě tuzemska vlastní nemovitosti hlavně v Itálii, Španělsku a Chorvatsku, a v poslední době si získává popularitu i Rakousko.
VIDEO: Nejlepší investice? Najdete je v Číně, Indii i Turecku, říká slavný finančník Guy Spier pro FLOW
FLOW: Nejlepší investice? Najdete je v Číně, Indii i Turecku, říká slavný finančník Guy Spier • e15
Investice do private equity fondů se stávají čím dál atraktivnějšími z hlediska výnosu, vyplývá z výzkumu. Tyto investice lákají nejen zajímavými výnosy, ale také možností podílet se na růstu firem a investovat po boku úspěšných podnikatelů. V posledních třech letech se jejich role v budování bohatství výrazně zvýšila – v Česku se podíl private equity vzrostl z 14 procent na 21 procent, na Slovensku z 9 procent na 20 procent.
Státní dluhopisy ztrácejí na atraktivitě
Naopak tradiční konzervativní investiční nástroje, jako jsou termínované vklady a státní dluhopisy, ztrácejí na atraktivitě. „Pokračující pokles úrokových sazeb České národní banky snižuje atraktivitu fixně úročených aktiv. Pokles očekávání zhodnocení tak logicky zaznamenaly zejména termínované vklady a státní dluhopisy. Změna sazeb je natolik silným impulsem pro změnu investičního chování, že ji vnímají nejen bohatí, ale i běžní střadatelé z řad obecné populace,“ komentuje situaci Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Podle něj plánuje 80 procent českých dolarových milionářů omezit investice do státních dluhopisů, dokud nenabídnou lepší poměr rizika a výnosu.