Chráni ľudí, ktorí oznamujú nekalosť v práci: Pokuty sme ešte nedali, no polícia už koná

4. jan 2022 o 19:42  I Platený obsah

Matovič sa s vedením úradu nestretol.

Nová vláda Igora Matoviča si musela najprv urobiť jasno v tom, či vôbec chce zriadiť Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, no dnes už vidno prvé výsledky, tvrdí šéfka úradu ZUZANA DLUGOŠOVÁ.

Prečo ste chceli šéfovať Úradu na ochranu oznamovateľov?

Ja som považovala myšlienku na založenie tohto úradu za veľmi prospešnú. Štát by mal chrániť ľudí, ktorí poukážu na korupciu alebo iné vážne porušovanie zákona.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Tí, ktorí sa rozhodnú urobiť správnu vec a nekalé praktiky oznámia, čelia mnohým tlakom, vyhrážkam či nespravodlivým sankciám a nebola tu podobná inštitúcia, ktorá by sa za nich postavila. Bola to pre mňa osobná výzva, preto som sa začala o post predsedníčky úradu uchádzať.

Teraz, keď už inštitúcia funguje, môžem povedať, že sa ľudia na nás naozaj začínajú obracať a my mnohým z nich vieme reálne pomôcť, čo je výborné. Napríklad jeden z oznamovateľov nám povedal, že dlho zvažoval, či svoje podozrenia oznámi, a presvedčila ho až správa o tom, že sme vznikli.

Hľadanie predsedu úradu bolo akýmsi priekopníkom v transparentných výberových konaniach. Niekoľkokrát ste si zažili aj takzvané grilovanie. Aké to bolo?

Celý článek zde |