Co vše se mění s příchodem roku 2022: Změny v daních, zákonech a ve vaší peněžence

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková

před 3 hodinami

Daňové slevy i novinky, vyšší pojistné, přísnější limity u hypoték, ale i větší kontrola zaměstnanců. S novým rokem přichází několik daňových, finančních a právních změn. Aktuálně.cz přináší tradiční novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začalo platit úderem silvestrovské půlnoci.

Foto: Shutterstock

Vyšší daňová sleva na poplatníka

V rámci takzvaného rušení superhrubé mzdy, čili snižování daňové sazby, politici rozhodli hned o dvojitém navýšení základní slevy na poplatníka. Na ni má nárok každý, kdo platí daně, a lidem tak snižuje daň z příjmů. Od začátku roku 2021 vzrostla o tři tisíce na částku 27 840 korun ročně.

Od 1. ledna 2022 pak dochází k dalšímu navýšení této slevy o další tři tisíce korun, a bude tedy celkově činit 30 840 Kč ročně. Poměrnou část této roční slevy v nové výši 2570 korun tedy uplatní každý zaměstnanec měsíčně, pokud u svého zaměstnavatele podepíše prohlášení poplatníka (známý „růžový formulář“). Na daních oproti roku 2021 tak ušetří měsíčně 250 korun.

„Zvýšení slevy na poplatníka nechává poplatníkům v kapse více peněz, což jim umožní snáze čelit rychle se zvyšujícím cenám či také třeba rostoucím účtům za energie. Ani jednomu z toho se v příštím roce nevyhneme. Navíc je zvýšení slevy na poplatníka sociálně vyváženější než samotné zrušení takzvané superhrubé mzdy, které prospívá více bohatším lidem než těm chudším,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něj je tak dodatečná ztráta ve veřejných rozpočtech ve výši necelých třinácti miliard korun, která navýšením slevy vzniká, přiměřenou cenou za to, že se v příštím, hospodářsky náročném roce uleví tuzemským domácnostem v čele s těmi nízkopříjmovými.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde