Diaľničiari začínajú predlžovať R1-ku, avizujú náročnú organizáciu dopravy

Na prvotných prácach sa bude podieľať približne 100 pracovníkov.

BANSKÁ BYSTRICA. Dlhoočakávaná výstavba ďalšieho úseku R1 na strednom Slovensku sa stáva realitou. Má vyriešiť problém s nepostačujúcou dopravnou kapacitou hlavnej spojnice Banskej Bystrice a Brezna.

„Za Banskou Bystricou začíname vytyčovať stavenisko,“ informovala v utorok 7. mája Michaela Lacková z odboru marketingu a komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Konkretizovala, že ide o prvú etapu trojkilometrového úseku R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča a na prvotných prácach sa bude podieľať približne stovka pracovníkov.

Cestu prvej triedy preložia

„Pred výstavbou je potrebné zamerať inžinierske siete, zriadiť prístupy a lokálne vstupy na stavenisko. Nasledovať budú archeologický a pyrotechnický prieskum, tiež odhumusovanie, preložky vodovodov, plynovodov a vedení elektrického napätia,“ priblížila Lacková.

Súvisiaci článok Z balkóna historickej radnice zmizol vzácny erb s anjelom, kde skončil je známe Čítajte 

Zajímavost :  ČSOB zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2024

Zdôraznila, že výstavba bude náročná na organizáciu dopravy, keďže v trase aktuálnej cesty prvej triedy 1/66 sa bude stavať ďalší úsek rýchlostnej cesty R1.

„Cesta 1/66 sa preloží a doprava bude pokračovať v novej trase. Preložky tejto cesty a jej úspešné sprevádzkovanie je zároveň prvým míľnikom stavby,“ ozrejmila Lacková.

Dvanásť mostov aj mimoúrovňová križovatka

Pripomenula, že existujúca cesta už prestáva vyhovovať kapacitným nárokom dopravy a jej stavebno – technický stav zaostáva za požiadavkami na bezproblémovú prevádzku. Podobne sú na tom aj tamojšie mostné objekty.

„Sú v zlom technickom stave a na konci svojej životnosti. V rámci budovania rýchlostnej cesty sa ich nevyhovujúci stav vyrieši,“ podotkla Lacková.

Vyčíslila, že výstavba trojkilometrového úseku R1 zahŕňa 12 mostov, mimoúrovňovú križovatku Šalková a v rámci výstavby sa premiestni takmer 880-tisíc kubíkov materiálu na zrealizovanie násypov.

Investuje štát

Stavebné práce na hlavnom cestnom ťahu zo stredoslovenskej metropoly do centra Horehronia, za ktoré je považované Brezno, prinesú aj dopravné obmedzenia. Na sklonku uplynulého mesiaca diaľničiari uvádzali, že cestu úplne neplánujú uzavrieť, pripravujú aj obchádzkové trasy.

Zajímavost :  Technologický sektor zastiňuje akcie západních realit, vítěze nižších sazeb

Zhotovenie diela bude mať pod palcom Združenie Doprastav – Metrostav a. s. Štát vyjde na približne 87 miliónov eur a má byť hotový v priebehu dvoch rokov.

Dávame do pozornosti: Južné okresy spojila 30-kilometrová cyklocesta. Označili ju za najkrajšiu v krajine Čítajte 

„Týmto úsekom sa splatí veľký dlh obyvateľom Banskej Bystrice a širokého okolia, ktorí na výstavbu čakajú už veľmi dlho,“ vyjadril sa Július Mihálik, investičný riaditeľ NDS.

Vybudujú nový most ponad Hron

Mihálik dodal, že v rámci spomínaného úseku vybudujú nad železničnou traťou nový most. „Ten sa rieši v najvyšší čas. Je v zlom stavebno – technickom stave,“ dodal Mihálik.

Ján Nosko, banskobystrický primátor, už vlani na jeseň poukázal na fakt, že v prípade jeho odstavenia by sa dopravná situácia pre celý širší región výrazne zhoršila.

„Rýchlostná cesta sa v súčasnosti končí na severnom obchvate mesta pri areáli bývalej cementárne. To spôsobuje dopravné problémy najmä obyvateľom mestskej časti Šalková, ale aj ľuďom z okolitých dedín. Aj keď sme sa snažili motoristom dočasne pomôcť osadením svetelnej signalizácie, plnohodnotné trvalé riešenie stále chýbalo“ zakončil primátor.

Zajímavost :  PPF vydělává zhruba stejně na telekomunikacích a finančních službách. Z asijských trhů se stahuje

Prečítajte si tiež: Perla Gemera ožíva. Časť z nej obnovili, magnetom sú nocľahy v presklených bunkách Čítajte 

Doprava

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO