Diplomatická odplata v Moskvě. Rusko vyhostilo zástupce českého velvyslance

Rusko dnes vyhostilo zástupce českého velvyslance v Moskvě. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Lenky Do jde o reakci na březnové vyhoštění zástupce ruského velvyslance v Praze. Podle České televize (ČT), která na vypovězení českého diplomata upozornila, musí opustit Rusko do 72 hodin.

Vyhoštění českého diplomata označila mluvčí ministerstva za neadekvátní reakci ruské strany. Zaměstnanec ruské ambasády, který byl z Česka vypovězen koncem letošního března, podle Do prokazatelně pracoval pod diplomatickým krytím pro ruské zpravodajské služby. Čeští diplomaté, na rozdíl od ruských, striktně dodržují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, uvedla mluvčí.

Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Zdroj Zde